Bez kategorii

Zrenjanin


Historia Zrenjanina

Miasto dawniej nosiło nazwę Veliki Bečkerek. W latach 1935–46 nazywało się Petrovgrad. Położone jest w Serbii, rejonie autonomicznym Wojwodina, w krainie hist. Banat. Obecna nazwa pochodzi od nazwiska Žarko Zrenjanina.

Co warto zobaczyć?

Zrenjanin słynie z letniego pałacu Marii Antoniny, który można podziwiać na znajdującym się w centrum miasta rynku.

Na Placu Wolności (Trg Slobode) znajduje się pomnik króla Piotra I Karadordevica.

Przy Placu Wolności 10 stoi Ratusz, który wewnątrz posiada piękne witraże. Za Ratuszem znajduje się Gradska basta czyli Ogród miejski, gdzie znajdują się pawilon muzyczny, rzeźby, kaskady oraz klatki z rzadkimi gatunkami ptaków.

Obok Ratusza znajduje się kościół katolicki. Naprzeciwko kościoła swoją siedzibę ma Teatr Narodowy „Toša Jovanović”, który otwarto w 1839 roku.

Nad jeziorem, przy Kej 2 października 1 swoją siedzibę ma Sąd Okręgowy.

W mieście znajduje się cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Zrenjanin jest również siedzibą rzymskokatolickiej diecezji, skupiającej przeważnie wiernych narodowości węgierskiej.

W mieście znajduje przy ul. Kralja Aleksandra I Karadordevica zlokalizowany jest deptak. Podziwiać tam można kamienice z XIX i pocz. XX wieku.

Przy ul. Subotevica 1 znajduje się Muzeum Archeologiczne, które powstało w 1906 roku. W zbiorach jest ponad 10000 obiektów od neolitu do średniowiecza. Bilet kosztuje 150RSD czyli 6PLN.

Muzeum Narodowe, Subotevica 1

W mieście jest jeszcze budynek, który swoim wyglądem przypomina poznańskie Altum, budynek uniwersytecki.

Informacje praktyczne

Miasto to jest położone 77 km na północ od Belgradu i 76 km na wschód od Nowego Sadu. Z łatwością do niego można dojechać komunikacją miejską, gdyż jest bardzo dobrze skomunikowany. Za przejazd autobusem z Nowego Sadu do Zrenjanina zapłacimy 18PLN. Czas jazdy 45 minut.


GALERIA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!