Bez kategorii

Zamek Sangaste


Trochę historii

Budynek ten zaprojektował architekt Otto Pius Hippius w 1874 roku. Podążał za stylem architektonicznym z epoki Tudorów, który łączy w sobie późny gotyk i renesans. Budowa trwała od 1879 do 1881 roku, a mistrzem był F. Maag.

Według legendy zamek zawdzięcza swoje istnienie zniewadze hrabiego Fryderyka Berga w młodości. Mianowicie, usiłując oskarżyć córkę hrabiego w Anglii, otrzymał odpowiedź od upragnionego teścia: „Nie oddam mojej córki dzikusowi z Rosji!”

Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był Friedrich Georg Magnus von Berg w latach 1888-1938.

Po śmierci hrabiego Berga biznesmen z Valgi zaczął burzyć zamek Sangaste. W tym przypadku podkreślono, że nie jest tak cenny pod względem wyglądu i stylu budowy, ale pod względem wysokiej jakości materiałów budowlanych jakich użyto do jego budowy (cegła i drewno).

Zamek Sangaste

W 1939 r. eksperci z Ministerstwa Oświaty i Ministerstwa Rolnictwa dokonali oględzin zamku i uznali, że w pomieszczeniach Zamku Sangaste jest zbyt ciemno, aby można było założyć szkołę, a tego niedociągnięcia nie da się naprawić poprzez przebudowę.

We wczesnym okresie okupacji sowieckiej zamek służył jako stodoła na siano.

W 1993 roku Ministerstwo Gospodarki wydzierżawiło zamek firmie AS Real Reisid. W 2000 roku Ministerstwo Gospodarki przekazało zamek gminie Sangaste. Gmina wypowiedziała dotychczasową umowę dzierżawy i powołała podwaliny pod utrzymanie i rozwój zamku.

Dziś w zamku działa hotel i restauracja oraz jest popularnym miejscem wesel i przyjęć. Działa tam także muzeum.

Na miejscu można zobaczyć zamek, stajnię pierścieniową, mleczarnie, stajnię, stodołę i wieżę ciśnień. Za zamkiem znajduje się arboretum.


Informacje praktyczne

ADRES

Zamek Sangaste, Lossiküla, parafia Otepää, hrabstwo Valga

GODZINY OTWARCIA

  • 01.05-31.05: codziennie od 12:00 do 17:00
  • 01.06-31.08: codziennie od 10:00 do 18:00
  • 01.09-01.05: wizyta po wcześniejszym umówieniu: https://www.sangasteloss.ee/en/broneeri/?lang=en

CENA BILETÓW

  • Dorośli: 5€
  • Ulgowy: 3€ (dzieci, uczniowie, studenci, emeryci)
  • Bilet rodzinny: 14€

Dojazd

Do Lossiküla, gdzie znajduje się zamek Sangaste dojedziemy autobusem nr 50 firmy GoBus z Tartu. Podróż potrwa ok 90 minut. Za przejazd w jedną stronę zapłacimy 3€.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!