Azja Centralna

Szymkent


O mieście

Szymkent (kaz. Шымкент) to miasto położone w południowej części kraju, niedaleko granicy z Uzbekistanem. Przez miasto przebiega droga międzynarodowa M32 prowadząca do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu.

W mieście znajduje się port lotniczy Szymkent (CIT), do którego lata m.in. Pegasus Airlines swoimi bardzo wygodnymi Airbusami 320-Neo.

Port lotniczy Szymkent. W remoncie w 2022 roku.
Port lotniczy CIT
Posiłki rozdawane na pokładzie linii lotniczej Pegasus (Airbus A321)

Miasto posiada ponad 1 mln mieszkańców a czasem ma się wrażenie jakby było się w jakiejś popegeerowskiej wsi w Polsce.

Jeśli mam być szczery to jest to jedne z brzydszych miast w Kazachstanie. Może dlatego, że jest to typowe przemysłowe miasto. Innym powodem może być fakt, że za każdym rogiem znajduje się bazar. I ma się wrażenie, że wychodząc z jednego bazaru wchodzi się do drugiego. I tak praktycznie można chodzić po mieście bez końca. Szymkent szału nie robi. Zdecydowanie.

Dodatkowo jest to jedyne miasto w Kazachstanie oraz całej Azji Środkowej, gdzie spotkałem żebrzące dzieci. I robiły to w bardzo nachalny sposób.


Co warto zobaczyć

Samo miasto ma niewiele do zaoferowania. Bardziej nadaje się jako baza wypadowa do atrakcji, które zlokalizowane są w okolicach miasta. O Sajram, mieście oddalonym o 20km od Szymkent pisałem już tutaj.

W samym mieście można zwiedzić cytadelę starożytnego miasta (Городище Шымкент). Znajduje się przy ul. Ayteke Bi.

Cytadela

Warto także udać się do ogromnego Abay Park. W zachodniej części na jego terenie znajduje się cyrk. W centrum parku znajduje się ogromny Pomnik II wojny światowej z wiecznym płomieniem. W północnej części parku znajduje się galeria sztuki oraz pływalnia.

Gdy udamy się w dalszy spacer po mieście, warto odwiedzić Główny Meczet przy ul. Tole Bi. Nie jest może tak wielki i okazały jak w Turkiestanie czy w Taszkiencie ale na bezrybiu i rak ryba.

Niedaleko meczetu, przy ulicy Niepodległości (Ulitsa Nezavisimosti), niedaleko cytadeli (Городище Шымкент), znajduje się Park Niepodległości.

Wejście do Parku Niepodległości

Powstał z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Kazachstan Niepodległości w 2011 roku. W parku znajduje się Śpiewająca Fontanna, 50-metrowy maszt flagowy, pawilony, place zabaw oraz pomnik Altyn Shanyraq. Park położony jest w pobliżu Cytadeli, Placu Ordabasy i dworca kolejowego.

W pobliżu znajduje się kolejny park. Nosi nazwę „Mir Shamshi”. W jego pobliżu jest jezioro. Mieszkańcy mówią na niego park z jeziorem. Zlokalizowany jest przy ulicy Turkistan. W jego okolicy znajduje się budynek Filharmonii – ul. Qazybek Bi 5.

Należy wspomnieć o samym Placu Ordabasy. W XIX wieku przechodziła tędy wschodnia granica miasta, istniały też ufortyfikowane bramy prowadzące do Sajramu i Tarazu. W tamtych czasach w pobliżu był bazar, dlatego ten plac nazywano Bazarem; ulica otrzymała taką samą nazwę, która wzięła się od tego placu.

Obecnie na Placu Ordabasy zbiegają się trzy ulice, nazwane na cześć trzech kazachskich mędrców – Tole Bi, Kazybek Bi, Aiteke Bi. Pomnik Zher-ana został wzniesiony na samym środku placu. Ma trzy ściany o wysokości 34 metrów. Na każdej ścianie pomnika wyryte są słynne cytaty trzech mędrców z Kazachstanu. Szczyt pomnika wieńczy postać młodej kobiety, symbolizująca Matkę Ziemię, która wypuszcza w niebo siedem jaskółek.

Pod placem płynie rzeka Koshkar Ata, a obok pomnika na placu znajdują się dwie fontanny. Plac Ordabasy łączy się z Parkiem Niepodległości 104-metrową kładką dla pieszych.

W mieście znajdują się jeszcze ZOO i Dendropark. Oba są praktycznie obok siebie, w północnej części miasta, przy Prospekcie Baydibek Bi.

Przy ulicy Asqarowa (Асқаров көшесі) znajduje się Rosyjski Teatr Dramatyczny. W teatrze tym szkolą się młodzi aktorzy. Sztuki wystawiane są zarówno w języku rosyjskim jak i kazachskim. Teatr został otwarty 1 listopada 1929 roku.

Rosyjski Teatr Dramatyczny

A gdy już zmęczymy się zwiedzaniem ze względu na upał (żarka) to warto udać się na zakupy do klimatyzowanego centrum handlowego. Takim dobrym miejscem na zakupy będzie C.H. Mega Planet, który zlokalizowany jest przy Aleji Tauke Khan (Тәуке хан даңғылы). Centrum handlowe mieści się niedaleko Abay Park. Polecam tam się wybrać. Warto!


Nocleg

Na nocleg w Szymkencie wybrałem trzy gwiazdkowy hotel Sary Arka, który to znajdował się praktycznie w samym centrum miasta.

Hotel znajdował się przy ulicy Tole Bi 16, niedaleko Głównego Meczetu i Parku Niepodległości, tak więc wszelkie najważniejsze atrakcje miasta były na wyciągnięcie ręki.

Dodatkowo, w pobliżu hotelu zlokalizowane były przystanki autobusowe. Dzięki temu można było dojechać w inne zakątki miasta.

W sąsiedztwie hotelu zlokalizowane były liczne bazary. Można tam było dokonać zakupów.

Pokój, w którym spędziłem trzy noce.
Śniadania serwowane w hotelu.

Plusy: pokoje ogromne, łóżko ogromne, łazienka bardzo ogromna. Wszystko czyste. Pyszne śniadania, bazary za rogiem, wszędzie blisko. I super obsługa mówiąca w języku angielskim.

Minusy: czasem występował mały problemy z internetem. Trzeba było restartować router. Ale nie po to jedzie się do Azji aby siedzieć w Internecie.

Hotel Sary Arka zarezerwujesz na Booking.com pod tym linkiem.


Dojazd

Do Szymkentu dostałem się liniami Pegasus Airlines z Berlina. Lot odbył się z przesiadką w Stambule. Za bilet zapłaciłem 140€. W cenie biletu były 2 bagaże 55x40x20cm, jeden bagaż rejestrowany do 20kg oraz smaczny posiłek.

Lot odbył się na pokładzie samolotu Airbus 321. Linią Pegasus.

Będąc w Kazachstanie, do Szymkentu można dostać się na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam inne sposoby podróżowania:

  • w mieście znajduje się kolej
  • można dojechać marszrutkami
  • w mieście znajduje się port lotniczy obsługujący połączenia krajowe i międzynarodowe
  • popularnym sposobem jest podróżowanie współdzieloną taksówką korzystając z aplikacji 2Gis

Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!