Bez kategorii

Stepanakert


O mieście

Stepanakert zwany dawniej Warakn jest największym miastem Górnego Karabachu i zarazem stolicą nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu, de iure miasto w Azerbejdżanie. Wznosi się nad rzeką Karkar. Wieczorną atrakcją Stepanakertu jest oryginalnie podświetlona muzyczna fontanna, która znajduje się w parku w centrum miasta.

Miasto zbytnio nie różni się od typowych armeńskich miast.

Podczas wojny o Górski Karabach w latach 90. miasto było ostrzeliwane i bombardowane, głównie ze strony znajdującego się w rękach Azerów miasta Şuşa. Mimo tego przez całą wojnę w mieście działało wiele instytucji, np. szkoła średnia.

Republika Górnego Karabachu liczy sobie około 150000 ludności i zajmuje 11 tys. km2. Jest to małe państewko. W 1992 uzyskała niepodległość.


Atrakcje turystyczne

Monument „My i Nasze Góry”

Sam kraj słynie głównie z monastyrów. W stolicy na obrzeżu warto zobaczyć Papik Tatik (Babcia i Dziadek) czyli pomnik pochodzący jeszcze z czasów ery sowieckiej. Posąg z tufu powstał w 1967 roku i przedstawia starego brodatego mężczyznę oraz kobietę z welonem. Jego nazwa to „We are the mountains”.

Pomnik z tufu Dziadek i Babcia

Czołg T-72

U wjazdu do miasta znajduje się atrakcja dla osób, które interesują się militariami.

Jest nim czołg Czołg T-72, który jest częścią pomnika wojennego w Stepanakert.

Budynek Prezydencki

Stepanakert ma natychmiast rozpoznawalny Budynek Prezydencki, znajdujący się na Placu Renesansowym. Na masztach flagowych na zewnątrz powiewają flagi Armenii i Górnego Karabachu. Do budynku prowadzi szereg schodów, przed którym znajduje się również pełen zieleni ogród.

Hotel Armenia

Warto sprawdzić najlepszy hotel w kraju. Dzięki wspaniałemu wejściu i wspaniałemu spiczastemu dachowi w kształcie kopuły 4-gwiazdkowy hotel Armenia jest miejscem, w którym można się zatrzymać. Możesz też po prostu wpaść do baru i restauracji na kawę, piwo lub posiłek. Podobnie jak wiele atrakcji na tej liście, znajduje się on centralnie, tuż obok Zgromadzenia Narodowego.

Budynek Zgromadzenia Narodowego

Również na Placu Renesansowym i po drugiej stronie ulicy od Pałacu Prezydenckiego znajduje się miejsce spotkań rządu Górskiego Karabachu. Ten fajny budynek to Zgromadzenie Narodowe, z charakterystyczną spiczastą kopułą hotelu Armenia.

Budynek Związku Bojowników o Wolność Arcachu

Budynkiem w centrum Stepanakert poświęconym bojownikom o wolność jest ta imponująca budowla, w której mieści się Związek Bojowników o Wolność. Spotkania odbywają się w kwadratowym budynku, który ma wiele sal konferencyjnych, flagę narodową i okrągłe piętro z widokiem na miasto.

Budynek ma swoją siedzibę przy ulicy Knunyantsneri nr. 32.

W mieście do zwiedzenia jest także kilka muzeów ale osobiście ich nie polecam.


Dojazd

Kiedy wybierałem się do Republiki Górnego Karabachu to był to rok bez covidu i konfliktu o Górny Karabach.

Połączenie odbywało się z dworca Kilikia Avtokayan w Erewaniu do Stepanakert (dworzec autobusowy). Było 8 połączeń dziennie. Bilet kosztował AMD4000 czyli jakieś 8.50USD. Podróż trwała 5-6 godzin.

Z kolei podróż powrotna ze stolicy Stepanakert do Erewania były 3 autobusy dziennie, które odjeżdżały o godzinie: 8, 9 i 10. Podróż trwała 7-8 godzin. Bilet kosztował AMD4500. Nie wiem jak jest dzisiaj.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!