Azja Centralna

Stambuł


Historia

Jest to największe i zarazem najludniejsze miasto w Turcji. Pierwotnie nosiło nazwę Bizancjum – od imienia założyciela, którym był Bizas. W III w.n.e. miasto nosiło nazwę Augusta Antonia, na cześć syna Septymiusza Sewera – Antoniusza. Cesarz Konstantyn zmienił jego nazwę na Nova Roma, przy okazji przebudowując miasto.

Nazwa Konstantynopol, czyli Miasto Konstantyna została po raz pierwszy użyta przez cesarza Teodozjusza II i stała się oficjalną nazwą miasta przez cały okres bizantyński, używaną również w czasach Imperium Osmańskiego.

W 1930 roku władze tureckie wystąpiły z prośba o zaprzestaniem używania nazwy Konstantynopol. Jednocześnie poproszono o używanie nazwy Istanbul.

W krajach słowiańskich dawniej miasto było znane także jako Carogród, w krajach skandynawskich jako Miklagard.


Zwiedzanie

W Stambule każdy znajdzie coś dla siebie.


Dojazd

Do Stambułu dostaniemy się kilkoma liniami lotniczymi.

Najlepszym sposobem aby z Polski dolecieć do tego pięknego miasta będzie linia Pegasus.

Loty odbywają się z dwóch polskich miast: Krakowa i Warszawy. Gdy jest promocja, to za lot w obie strony można zapłacić nawet 110€. Lot bez promocji to wydatek rzędu 160€. W cenie biletu wliczono bagaż podręczny o wymiarach: 55 x 45 x 20cm

Inna linia, która oferuje lot na tej trasie to Air Serbia. Bilet z wyprzedzeniem można kupić już od 200PLN w jedną stronę. W cenę wliczony jest bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany.

Jest jeszcze nasz narodowy przewoźnik LOT, ale jest to zdecydowanie najdroższa opcja.

Z tego co mi wiadomo to WizzAir oraz Ryanair nie posiadają w swojej siatce połączeń lotów z Polski do Stambułu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!