Lotnictwo

Śledzimy loty

Flightradar24

Czym jest Flightradar24? Jest to bardzo znana i popularna szwedzka platforma internetowa, która pokazuje na mapie świata wszelkie informacje o śledzeniu lotu samolotu w czasie rzeczywistym.

Obejmuje informacje o śledzeniu lotów, źródłach i miejscach docelowych, numerach lotów, typach samolotów, pozycjach, wysokościach, kursach i prędkościach. Może również wyświetlać powtórki poklatkowe poprzednich tras i historyczne dane lotów według linii lotniczych, samolotów, typów samolotów, obszarów lub lotnisk. Posiada wiele użytecznych filtrów. Usługa jest dostępna zarówno na komputery stacjonarne jak i telefony komórkowe:


Wyszukiwanie linii lotniczych

Wyobraźmy sobie, że chcemy zobaczyć, jakie połączenia obsługuje nasz rodzimy przewoźnik i jakimi samolotami one się odbywają.

Pierwsze, co będziemy potrzebowali to kod Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO Code). Dla PLL LOT jest to LOT, amerykańska Delta Air Lines posiada kod DAL, Lufthansa ma kod DLH, Iberia posiada kod IBE, azjatycka linia z Filipin – Cebu Pacific posiada kod CEB a Azul z Południowej Ameryki posiada kod AZU.

Zaraz posprawdzamy jakie samoloty i dokąd kursują. Zaczniemy od polskiego przewoźnika.


LOT – PLL LOT

Zaczynamy na dole paska. Wybieramy Filters. Pojawi się nam Add Filter. Wybieramy Call Sign (Airline) i wpisujemy w polu poniżej kod ICAO. Dla LOTu będzie to akurat LOT.

Ruch lotniczy linii LOT. Lot LO97

Powyżej widzimy szczegóły lotu LO97 z Warszawy (WAW) do Seulu (ICN). Lot odbywa się na pokładzie Boeinga 787-8 Dreamlinera. Czas startu: 12:00, czas lądowania 7:10 czasu lokalnego.

Podana jest odległość jaka została jeszcze do przebycia (7931km) oraz ile do tej pory samolot pokonał.


Delta Air Lines

Nasza rodzima linia nie rozpieściła nas z lotami. Wyboru za dużego nie było. Kilkanaście samolotów. I tyle.

Zobaczymy co pokaże nam amerykańska Delta. Wyszukiwanie następuje analogicznie jak w przypadku linii lotniczej LOT, tylko, że zamiast LOT wpisujemy DAL.

Ruch lotniczy linii Delta Air Lines oraz lot DL83 z Paryża do Atlanty

Jak widać na powyższym zdjęciu, Delta Air Lines obsługuje Afrykę, Europę, Azję, Oceanię oraz Amerykę a w szczególności wzmożony ruch linii lotniczej jest wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki (Floryda, Atlanta, Waszyngton, Filadelfia, Nowy Jork, Miami, Orlando).


Cebu Pacific

Cebu Pacific to południowo-wschodnia tania linia lotnicza z Filipin, która do marca 2023 roku ma w planach w 100% przywrócić swoją siatkę połączeń sprzed pandemii.

Przewoźnik w pełni przywróci do marca swoje 34 trasy krajowe i 25 międzynarodowe.

Na dzień 3 stycznia 2023 roku flota linii lotniczych liczyła łącznie 77 samolotów, w tym 21 A320ceo, dziewięć A320neo, siedem A321ceo, 10 A321neo, cztery A330ceo i cztery A330neo. Linia posiada również flotę turbośmigłową składającą się z 14 ATR 72-600, sześciu ATR72-500 i dwóch ATR Freighter.

W filtrach używamy kodu CEB. I szukamy samolotów w Azji.

Ruch lotniczy linii Cebu Pacific. Lot CEB188.

Jak widać na powyższym zdjęciu, ruch lotniczy skupia się głównie na obszarze Azji Południowo – Wschodniej. Jeden lot CEB014 na pokładzie A330 odbywa się z Manili do Dubaju. Wskazany tu lot CEB188 odbywa się z Manili (MNL) do Seulu (ICN) na pokładzie Airbusa A321. Lot odbywa się na wysokości 35000 stóp czyli około 10.7km.


Azul Airlines

Azul to brazylijska linia lotnicza powstała 15 lat temu (2008 rok) na przedmieściach Sao Paulo. Obsługuje 161 miejsc docelowych w Brazylii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych i Urugwaju. Wyszukujemy linię tak jak poprzednie używając kodu ICAO: AZU.

Ruch lotniczy linii AZUL oraz szczegóły lotu AZU8751

Na powyższym zdjęciu widać szczegóły lotu AZU8751. Lot z Lizbony (LIS) do Campinas (VCP) odbywa się na pokładzie Airbusa A330. Dystans między tymi miastami w przybliżeniu wynosi 7904km. Pokazana jest pokonana trasa oraz ile jeszcze zostało do odbycia podróży. Lot odbywa się na wysokości 36000 stóp czyli ok. 11km.


Sankcje czyli dokąd latają rosyjskie linie lotnicze.

Ze względu na wprowadzone sankcje w marcu 2022 roku, rosyjskie linie lotnicze musiały obciąć swoją siatkę połączeń. Zobaczmy dokąd latają linie lotnicze w 2023 roku.

Przeanalizujemy trasy linii Aerofłot (AFL), Rossiya Airlines (SDM), S7 Airlines (SBI) i Aurory (SHU).

Ruch lotniczy Aerofłotu. Końcowy lot AFL2132.

Widać wyraźnie, że rosyjski Aerofłot obsługuje głównie domowy ruch lotniczy. Lata również do Turcji. W tym przypadku jest to Stambuł. Warto zauważyć jaką okrężną trasą odbywa się lot. Są też loty do Dubaju i stolicy Tajlandii – Phuket. I to wszystko.

Ruch lotniczy Rossiya Airlines. Szczegóły lotu SDM6714.

Siatka połączeń Rossiya Airlines także nie jest imponująca. Linia oferuje połączenia między miastami w Rosji, do Egiptu, do Dubaju oraz stolicy Armenii – Erywania. I to wszystko.

Na zdjęciu lot z egipskiego kurortu Sharm El-Sheikh (SSH) do Soczi (AER), który to dopiero się zaczął i odbywa się na pokładzie Suchoj Superjet 100-95B. Rosyjska linia lotnicza posiada dwie takie maszyny. Jest to wąskokadłubowy samolot pasażerski produkowany przez Rosję.

Samolot ma być konkurentem dla Embraera E-Jets i Arbusa A220.

Ruch lotniczy S7 Airlines. Szczegóły lotu SBI1230.

Z powyższego zdjęcia widać także, że kolejna linia lotnicza S7 Airlines nie ma zbyt dużej siatki połączeń. Ruch lotniczy obejmuje głównie miasta rosyjskie, dwa miasta w Kirgistanie (Osz i stolicę Biszkek), stolicę Tajlandii – Bangkok oraz parę destynacji w Turcji.

Plusem tej linii jest to, że za małe pieniądze (bilety od 30€) można z Kaliningradu dolecieć do Moskwy.

Ruch lotniczy Aurora Airlines. Szczegóły lotu SHU5640.

Na powyższym zdjęciu widać, że przewóz pasażerów linii lotniczej Aurora, która w 51% należy do Aerofłot jest praktycznie zerowy. Odbywa się głównie między syberyjskimi miastami w Rosji.

Powyżej mamy pokazany lot SHU5640 pomiędzy Chabarowskiem (KHV) a Krasnojarskiem (KJA) na Syberii. Lot odbywa się na pokładzie Airbusa A319 a samolot leci na wysokości 36000 stóp czyli ok. 11km.


Jakie linie lotnicze odwiedzają nasze miasto

Jesteście ciekawi jakie linie lotnicze odwiedzają nasze miasto? Nic prostszego. Warto znać IATA CODE naszego lokalnego portu lotniczego.

Sprawdzimy parę miast. Jestem z Poznania więc na pierwszy ogień pójdzie Poznań (POZ), potem Madryt (MAD). Następnie London Heathrow (LHR), Łódź (LCJ) i na koniec coś z egzotyki – Gwatemala, Aurora (GUA).

Aby dowiedzieć się jakie linie lotnicze lub samoloty odwiedzają nasze miasto wchodzimy w filtry „Filters”, następnie wybieramy „Airport” i wpisujemy IATA Code lotniska. Dla Warszawy będzie to WAW, dla Gdańska GDN, Berlina BER, Barcelony BCN itd. To taki alfabet podróżnika. Bez tego ani rusz.

Loty z/do POZ

Jak widać na powyższym zdjęciu, lotnisko POZ raczej nie ma wzmożonego ruchu pasażerskiego. Ciekawym faktem jest to, że z lotniska lata prywatna firma Smart Aviation, która organizuje szkolenia. M.in. na Tecnam P2008 JC.

Sprawdzamy teraz jak wyglądają połączenia dla portu lotniczego w Madrycie (MAD).

Ruch lotniczy z/do MAD

Porównując to z portem lotniczym w Poznaniu (POZ) to można śmiało stwierdzić, że panuje tu korek. Samoloty latają niemal w każdym kierunku świata. Loty z Madrytu odbywają się do obu Ameryk, Afryki, Azji oraz do licznych destynacji w Europie.

Na zdjęciu pokazany jest lot czarterowy firmą Solarius Aviation z Madrytu (MAD) do portu lotniczego Kilimandżaro (JRO) w Tanzanii. Lot na pokładzie Bombardiera odbywa się na wysokości 41000 stóp czyli ok. 12.5km.

Kolejnym lotniskiem jest londyńskie Heathrow. Jest to główny port lotniczy obsługujący Londyn.

Ruch lotniczy z/do LHR.

Jak widać ruch lotniczy na LHR jest dość spory. Samoloty latają do Europy, Ameryki Północnej, Afryki oraz Azji. Wyszczególniony jest lot z Londynu (LHA) na Bermudy (BDA) czyli do brytyjskiego terytorium zamorskiego, które znajdują się na Oceanie Atlantyckim. Dystans jaki ma do pokonania samolot to 5530km. Boeing 777 wznosi się na wysokości 38000 stóp czyli prawie 12 km.

Pokażę teraz jak wygląda ruch lotniczy w innym polskim mieście, w Łodzi.

Ruch lotniczy z/do Łodzi (LCJ)

No nie wiem co napisać. W sumie jest tylko jedno połączenie lotnicze. JEDNO!

Lot na trasie Alicante (ALC) – Łódź (LCJ). I nic więcej.

Całkowita trasa to 2156km, czas lotu to 3h05min. Lot odbywa się na pokładzie Boeinga 737, który to należy do linii lotniczej Ryanair, więc o komforcie lotu raczej nie może być mowa.

Sam od dawna staram się latać samolotami firmy Airbus 320neo. Inny komfort lotu.

Ale, żeby miastu Łódź nie było przykro. Po wpisaniu IATA Code dla lotniska Radom (RDO) nie pokazały mi się żadne połączenia lotnicze. Żadnego połączenia lotniczego. Tak wygląda polskie niebo. Słabo.

A teraz przeszukajmy coś bardziej egzotycznego.

Ruch lotniczy z/do GUA

Ruch lotniczy z GUA jest o wiele większy niż z mojego rodzinnego miasta Poznania.

Latają samoloty cargo firmy DHL, mali przewoźnicy oraz linie lotnicze jak Avianca, United Airlines, American Airlines czy meksykańska Volaris.

Na powyżej zaprezentowanym zdjęciu akurat mamy podgląd lotu AV640 linii Avianca z Gwatemali (GUA) do Los Angeles (LAX), który to odbywa się na pokładzie Airbusa A320-251N.

Odległość to 3530km a przewidziany czas lotu wynosi 4h50min. Samolot zakończy swój lot w terminalu B.

Lot odbywa się na wysokości 36025 stóp co odpowiednio w przybliżeniu wynosi ok.11km.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!