Azja Centralna

Skarby natury Kazachstanu


W Almaty wykupiłem sobie wycieczkę objazdową. W cenę wycieczki wchodziło kilka miejsc w okolicach Almaty: Jezioro Kolsai i Kaindy, Kanion Szaryński (Dolina Zamków), Kanion Czarny, Kanion Księżycowy (Uzunbulak Canyon), Zbiornik Bartogay.


Kanion Szaryński

Kanion Szaryński


Pierwszą z atrakcji przyrodniczych, którą odwiedziłem był Kanion Szaryński. Wystarczy zaledwie udać się 200km na wschód od Almaty aby poczuć się jak USA. Kanion Szaryński jest największym kanionem w Kazachstanie. Dzięki swemu pięknu zwany jest on także azjatyckim Kolorado lub Wielkim Kanionem Azji.

Kanion Szaryński położony jest na terenie Szaryńskiego Parku Narodowego. Liczy 154 km długości i do 300 m głębokości, i choć jest on dużo mniejszy niż słynny Wielki Kanion Kolorado w USA, robi równie imponujące wrażenie. Położony jest blisko gór Tienszan.

Tworzą go kolorowe piaskowce, z których powstały ostańce o przedziwnych i czasem zaskakujących kształtach. Najciekawsza jego część zwana jest Doliną Zamków, gdzie można podziwiać te niebywałe formacje skalne często przypominające baszty i mury zamków. Formacje skalne pochodzą z okresu ordowiku. Tak więc Kanion Szaryński liczy sobie 45 milionów lat.

Będąc w Azji Centralnej warto odwiedzić ten cud natury.


Kanion Czarny

Czarny Kanion (Черный каньон) jest tak naprawdę odnogą Kanionu Szaryńskiego. Znajduje się na terenie Szaryńskiego Parku Narodowego. Na dnie kanionu płynie rzeka Szaryn.

Kanion można podziwiać jadąc w kierunku jeziora Kaindy.

W odróżnienia od Kanionu Szaryńskiego, ściany Kanionu Czarnego są całe czarne.

Jak mówiła przewodniczka, z kanionem związana jest legenda:

„Kanion dlatego ma czarne ściany, gdyż jest miejscem gdzie wiele osób popełniło w nim samobójstwo. I w kanionie mieszka śmierć. A śmierć ma kolor czarny”. Stąd czarny kolor ścian kanionu.

Czarny Kanion

Może to i też prawda. Faktem jest, że nad kanionem bardzo wieje i trzeba uważać jak się go zwiedza i gdzie stawia się stopy. Gdyż łatwo wpaść do kanionu.


Jezioro Kajyngdy

Jezioro Kajyngdy (Қайыңды көлі) to jezioro w górach Küngej Ałatau, ok. 130 km od Ałmaty. Położone jest na terenie Parku Narodowego Jezior Kolsai. Powstało ono w wyniku trzęsienia ziemii w 1910 lub 1911 roku, kiedy to spadające skały utworzyły naturalną tamę, a wody rzeki Kajyngdy zalały dno wąwozu. Znajduje się na wysokości na wysokości 1867 m n.p.m. Długość jeziora wynosi ok. 400 m, a maksymalna głębokość wynosi około 30 m. Temperatura wody nawet latem jest bardzo niska i nie przekracza 6°C.

Zmieniona przez osady wapienne woda zachowuje niebieskawo-zielony kolor.

Z wody wyrastają pnie świerku Schrenka (Picea schrenkiana) charakterystycznego dla gór Tienszan. Wznoszą się one ponad powierzchnię wody. Obszar ten jest często określany jako „zatopiony las”. Zimna woda pomaga zachować pnie drzew, które są porośnięte glonami i różnymi innymi roślinami wodnymi.

Obecnie z drzew pozostały już tylko suche kikuty, gdyż drzewa pozostają przez cały czas w wodzie, obumarły. Mimo to widok i tak zapada w pamięć. Obecnie jezioro jest wielką atrakcją turystyczną.

Jezioro Kajyngdy – suche kikuty świerków Schrenka

Park Narodowy Jeziora Kolsai

Park Narodowy Jezior Kolsai (Көлсай көлдері ұлттық паркі) położony jest na północnym zboczu gór Tienszan, w południowo-wschodnim Kazachstanie (10 km od granicy z Kirgistanem). Często określany jako „Perły Tianszan”, głównym elementem parku są trzy jeziora Kolsai położone między dystryktem Raiymbek a dystryktem Talgar w regionie Ałmaty.

Sam Park znajduje się 120 km na południowy wschód od Almaty.

Jeziora są pochodzenia osuwiskowo-tektonicznego i powstały w przybliżeniu w 1887 i 1911 r.

Kazachowie mówią na nie „Kazachska Szwajcaria”. Jeziora przypominają te jakie znajdują się w Szwajcarii.

Widok jest bajeczny. W parku można spotkać panterę śnieżną, rysia turkiestańskiego czy kunę kamienną.

Na miejscu można wynająć łódkę lub rower wodny. popływać po jeziorze. Oferowane są również przejażdżki konne.


Informacje

Na wszystkie te atrakcje zabrała mnie firma K.K.Tour z Almaty.

Wycieczkę kupowałem w firmie OnyxTour mająca swoją siedzibę w Almaty. Firma ta specjalizuje się w organizowaniu wielu wycieczek po Kazachstanie i Kirgistanie.

Adres firmy: Abay Ave 76, pokój: 315 (3 piętro).

Godzina zbiórki: 05:30

Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy „Arman” przy Alei Al-Farabi/ul. Vitebskaya 30/1 w Almaty.

Miejsce powrotu: Stacja metra: Auezov Theater, przystanek przy Cyrku w Almaty.

Inne: leki, woda, jedzenie i odpowiedni ubiór we własnym zakresie.

Koszt: za wycieczkę zapłaciłem 6500KZT/ok. 59PLN.

Za przewodniczkę podczas podróży służyła nam piękna Kirgijka pochodząca z Karakol. Mówiła ona bardzo płynnie w języku angielskim.

Umilała nasz czas tańcami, śpiewami, konkursami, opowieściami. Warto było się wybrać z tą firmą na wyprawę.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!