PKP Intercity – tańsze bilety
PKP Intercity wprowadza nowy system sprzedaży biletów. Wszystko z myślą o podróżnych.
Cena za przejazd nie będzie już zależna od czasu, w którym kupimy bilety, a popularności danego połączenia. PKP Intercity od 5 maja wprowadza nowe zasady sprzedaży biletów dla dwóch kategorii pociągów – IC oraz TLK. Ma na nich obowiązywać tzw. dynamiczny system sprzedaży.
Dotychczas najważniejszym kryterium ceny biletów na kategorie pociągów IC oraz TLK, był czas. Funkcjonowała zasada „im wcześniej, tym taniej”. Teraz już tak nie będzie – ogłosił Tomasz Gontarz z zarządu PKP Intercity. W myśl nowych przepisów, o cenie będzie decydować prawo popytu i podaży.
Więcej chętnych będzie oznaczać wyższe ceny, a więcej wolnych miejsc – niższe. Zasady te obowiązują już od ubiegłego roku w pozostałych pociągach. Nie wiem czy ta zasada jest dobra dla klienta.
Dotychczas obowiązujące zniżki na zakup biletów są w przedziale 15-45%. Po 5 maja odpowiednio trafione w czasie kupno biletów może oznaczać jeszcze większą promocję.
Najtańsze bilety będą kosztować od 14 i 20PLN w zależności od trasy. Na przykład 14PLN za bilet na trasie Warszawa-Lublin i 20PLN na odcinku Warszawa-Kraków. Zniżki ustawowe zostaną utrzymane także dla studentów i niepełnosprawnych. Nadal brak zniżek dla rencistów. Najtańsze bilety (po uwzględnieniu zniżek) będzie można więc kupić za 7 lub 9PLN – zapowiada PKP.
Wystarczy wybrać mniej popularny termin, mniej popularną godzinę i trafić na bilet w dużo niższej cenie niż w piątek o godzinie 17 – tłumaczy Katarzyna Grzduk z PKP.
Niby wszystko ładnie pięknie. Ale jak to wygląda w praktyce:
- Po pierwsze bilety możemy kupować z dwutygodniowym wyprzedzeniem
- Nie można kupić biletu nawet na Dzień Dziecka
- Cena za bilet na I klasę jest bez zmian (92PLN)
- Tanieje bilet na klasę II po 5 maja (z 59,50PLN na 19,00PLN). Trasa: Poznań – Gdańsk.
- Nie ma biletów po 7PLN czy 9PLN
- Ikonka wskazywała opcję: „Wysoka dostępność miejsc”. Raczej brak zainteresowania biletami.