Park Hallera
Historia parku
Haller Park w Bamburi, znajdujący się 12 km od Mombasy wzdłuż drogi Mombasa-Malindi, to przykład jednego z najbardziej udanych projektów rekultywacji terenów poprzemysłowych na świecie. Jego historia jest ściśle związana z działalnością Bamburi Cement Company oraz szwajcarskiego ekologa dr. René Hallera. W 1954 roku w okolicach Mombasy rozpoczęło działalność przedsiębiorstwo Bamburi Cement, którego intensywne wydobycie wapienia doprowadziło do degradacji środowiska i powstania jałowych nieużytków. W 1970 roku dr René Haller, zatrudniony przez firmę jako specjalista ds. ogrodnictwa, podjął się zadania rewitalizacji opuszczonych kamieniołomów. Projekt ten był pionierskim przedsięwzięciem w zakresie ekologicznej odbudowy terenów przemysłowych.
Dr Haller rozpoczął od sadzenia drzew 26 gatunków, ale większość z nich nie przetrwała w wyjałowionej glebie. Kluczowym rozwiązaniem okazało się wykorzystanie australijskiej rzewni, której igły przekształcały się w próchnicę dzięki obecności krocionogów.
Wprowadzono także inne gatunki roślin i zwierząt, co stworzyło podstawy dla nowego ekosystemu. Do 2000 roku park wzbogacono o ponad 300 gatunków roślin, 30 gatunków ssaków i 180 gatunków ptaków.

W 1984 roku teren, wcześniej znany jako Bamburi Nature Trail, został otwarty dla zwiedzających i przemianowany na Haller Park na cześć jego twórcy. Park stał się miejscem edukacji ekologicznej i ochrony przyrody, a także atrakcją turystyczną. Znajdują się tu m.in. ogrody botaniczne, rezerwat dzikiej przyrody, platforma do karmienia żyraf oraz farmy rybne.
Projekt zdobył międzynarodowe uznanie i został wyróżniony nagrodą UNEP Global 500 Roll of Honour za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.
Park Hallera jest dziś symbolem harmonii między działalnością człowieka a naturą, stanowiąc inspirację dla podobnych projektów na całym świecie.
Na zwiedzanie parku należy przeznaczyć 2-3 godziny. Najlepiej aby to były godziny poranne lub popołudniowe, aby cieszyć się zarówno komfortem, jak i atrakcjami oferowanymi przez park!
Atrakcje parku
Park Hallera jest ekologicznym rajem, który przyciąga wielu turystów oraz mieszkańców. Można tu zobaczyć następujące atrakcje:
- Rezerwat dzikiej przyrody: spotkamy tu hipopotamy, żyrafy, bawoły, antylopy oraz wiele gatunków ptaków
- Park z gadami: miejsce z bogatą kolekcją węży i krokodyli
- Platforma do karmienia żyraf: popularna atrakcja dla dzieci i dorosłych umożliwiająca bliski kontakt z tymi zwierzętami.
- Ogrody palmowe i motylarnia: oferują spokojne spacery wśród rzadkich roślin i motyli.
- Farma rybna: podziwiać można wiele gatunków ryb
- Ścieżki edukacyjne: organizowane są wycieczki z przewodnikiem, które uczą o ekologii i rekultywacji terenów poprzemysłowych.
- Karmienie żyraf: jedną z największych atrakcji parku jest karmienie żyraf Rothschilda. Odbywa się dwa razy dziennie, o godzinach 11:00 i 15:00, co warto uwzględnić w planie wizyty
Na szczęście zdjęcia zwierząt były robione w godzinach popołudniowych czasu kenijskiego czyli +2hr dla czasu zimowego w Polsce (czas zimowy trwa do 30 marca, czas letni trwa aż do ostatniej niedzieli października, kiedy różnica w czasie wynosi +1hr. Różnice wynikają z faktu, że Polska jest krajem stosującym DST (Daylight Saving Time. Czyli w uproszczeniu czas letni i czas zimowy). A zdjęcia były robione popołudniem więc dużo zwierząt wyszło z cienia aby się napić i najeść. I można było je sfotografować.

Czego tam nie było. Hipopotamy nilowe, dorosłe krokodyle nilowe wraz z małymi krokodylami. Małpki makaki, antylopy, bawoły. Żyrafy Rothschilda, które chętne są do karmienia. Prócz tego znajdowały się tam ogromne żółwie olbrzymie mające ponad 120 lat. Najbardziej znany żółw , który kiedyś znajdował się w parku miał na imię Mzee i liczył sobie 130 lat. Mzee w języku swahili oznacza starzec.
Dojazd do parku
Z Bamburi w Mombasie można dojechać tuk-tukiem. Koszt to 300KES czyli ok. 9.50PLN za przejazd w jedną stronę. Jak się ma narzeczoną Kenijkę to można zbić cenę do 200KES czyli 6PLN. Czas przejazdu to ok. 5 minut. Kierowca tuk-tuka poczeka na nas na miejscu. I zawiezie nas w drogę powrotną.
Z Mombasy dojedziemy także tuk-tukiem. Cena wyniesie nas 400-600KES czyli 13-19PLN. Czas jazdy zależy od korków i wynosi 20-30 minut. Kierowca również na nas poczeka.
Z Mombasy możemy dojechać taxi. Koszt przejazdu w jedną stronę to 3000KES czyli 95PLN a czas jazdy 20-30 minut.
Jest jeszcze matatu ale nie polecam tej opcji. Ze względu na dość uciążliwy sposób podróżowania oraz fakt, że matatu zatrzymuje się na każdym przystanku na trasie Mombasa-Malindi. Przejazd tym środkiem transportu z tego powodu może być odpowiednio długi.
Cena i godziny otwarcia
Park Hallera jest czynny każdego dnia miesiąca, w tym w święta w godzinach od 8:00 do 17:00.
Poniżej podaję ceny obowiązujące tylko dla obywateli Polski. Dane aktualne na styczeń 2025 rok.
Dorośli – 1400KES, ok 44PLN
Dzieci – 600KES, ok. 19PLN
Przekąski do karmienia zwierząt – 50KES, ok. 1.60PLN