Azja Centralna

Osz


1. Parę słów o mieście

Osz (Kyrg. Ош) to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu. Zlokalizowane jest w Kotlinie Fergańskiej, w południowej części kraju. Często nazywane jest „stolicą południa”. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju. Nieoficjalnie szacuje się, że liczy sobie ponad 3000 lat. Starszym od niego jest tylko miasto Uzgen, które to oddalone jest od Osz o 55 km w kierunku wschodnim.

Miasto liczy sobie około 330000 mieszkańców i sąsiaduje z przejściem granicznym z Uzbekistanem.


2. Zwiedzanie miasta.

Osz posiada parę ciekawych atrakcji turystycznych. Do najciekawszych z nich zaliczyć należy Sulaiman Too czyli góra, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Archeologiczne. U podnóża góry znajdują się pozostałości osady sprzed kilku tysięcy lat.

Sulaiman Too i kompleks Narodowego Muzeum Archeologicznego

Na szczycie góry Sulaiman Too znajduje się taras widokowy, skąd możemy podziwiać widok na miasto oraz okolicę.

Widok z tarasu widokowego na miasto Osz

Po drodze do Sulaiman Too znajduje się miejsce, gdzie możemy podziwiać piktogramy.

Prócz tego w mieście znajdują są liczne meczety, uczelnia, ratusz w Osz oraz stara zabudowa z czasów ruskich z XIX wieku.

Warto także udać się na zakupy na bazar Jayma.

Widok na przyprawy na bazarze w Osz.
Suszone owoce i bakalie na bazarze w Osz

Ciekawostką w Osz jest jedna z prywatnych szkół podstawowych, która wyglądem przypomina angielskie wyższe uczelnie.

Gdy już pochodzimy po mieście i najdzie nas ochota na jedzenie, warto wejść do najlepszej restauracji w mieście i zarazem jednej z najlepszej sieci restauracji w kraju.

Mowa tu o restauracji Navat, która znajduje się niedaleko hotelu Osh nuru. Restauracja ma swoją siedzibę pod adresem 288 Lenin Avenue. Można tam tanio i smacznie zjeść narodowe posiłki Kirgistanu. Toalety są bardzo czyste a wystrój restauracji i obsługa może wręcz szokować. W Polsce jest gorzej.

Proponuję także każdemu napić się przepysznych herbat, których nie skosztujemy nigdzie w Polsce. Są bardzo tanie. Za duży dzbanek herbaty zapłacimy 100KGS czyli 10PLN.

Menu restauracji Navat dostępne jest pod linkiem.


3. Nocleg

Będąc na lotnisku w Osz, zdecydowaliśmy się na nocleg w hostelu Sunny Hostel Osh przy Баялинова 3 (Bayalinova 3). Ale ze względu na fakt, że w hostelu była przeogromna liczba Rosjan, właściciel przybytku gdzieś zniknął i po 30 minutowym oczekiwaniu się nie pojawił, stwierdziliśmy, że idziemy gdzie indziej.

Na przeciwko był hotel Osh Nuru. Znajdował się pod adresem Bayalinova 1.

Hotel ten wyposażony był w basen, codziennie do godziny 10 rano serwowane było przepyszne śniadanie w postaci bufetu oraz znajdował się tam bar czynny 24 godziny. Pokoje były czyste i super wyposażone. Tam wynajęliśmy pokój dwukrotnie na siedem dni. Raz na czwartym piętrze, drugi raz na siódmym piętrze.

Jedzenie było przepyszne. A obsługa na bardzo wysokim poziomie. I wszyscy mówili w języku angielskim.

Każdemu polecam tam się zatrzymać. Nie pożałuje tego wyboru.

Hotel Osz Nuru – źródło Hotel Osh Nuru

4. Dojazd

Do Osz dostaniemy się szybko samolotem z Biszkeku. Lot trwa ok. jednej godziny.

Linia lotnicza obsługująca to połączenie to TezJet.

Bilety najlepiej kupić w Biszkeku w biurze turystycznym, gdyż poprzez stronę mogą wystąpić problemy z zapłatą. Za bilet w październiku 2022 roku płaciłem 3700KGS/190PLN.

Biuro turystyczne dolicza sobie 100KGS czyli 10PLN. Nie są to wielkie pieniądze. Bilety są dostępne do ostatniej chwili. Sam kupowałem bilety tego samego dnia na 3 godziny przed wylotem.

W cenie biletu wliczony był bagaż podręczny do 10kg oraz duża walizka jako bagaż rejestrowany.

Dodatkowo, ze względu na mój wysoki wzrost, pracownicy linii lotniczej posadzili nas w pierwszym rzędzie.

Samolot, którym odbyłem lot to AVRO RJ85 z 1997 roku. Stara angielska maszyna, która była produkowana do 2001 roku. Ale sam lot odbył się szybko i bez żadnych komplikacji.

Po 55 minutach lotu samolot wylądował na lotnisku międzynarodowym w Osz (OSS).


5. Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!