Azja Centralna

Nukus


O mieście

Nukus jest szóstym największym miastem Uzbekistanu i stolicą autonomicznej Republiki Karakalpakstanu. Populacja Nukusa na dzień 1 stycznia 2022 r. wynosiła 329 100 osób. Na zachód od miasta przepływa rzeka Amu-daria.

Miasto jest najbardziej znane ze światowej klasy Muzeum Sztuki Nukus.

To również tutaj znajduje się jedyne lotnisko, które obsługuje połączenia międzynarodowe (NCU). Lotnisko znajduje się ok. 3km od centrum miasta.


Zwiedzanie miasta

Tak naprawdę jedyną atrakcją miasta jest światowej klasy Muzeum Sztuki Nukus. Posiada drugą co do wielkości na świecie kolekcję rosyjskich dzieł sztuki awangardowej, a także galerie antyków i sztuki ludowej Karakalpak. Łącznie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 82 000 obiektów. Muzeum zostało opisane przez The Guardian jako Luwr Uzbekistanu.

Obok muzeum znajduje się Park Rozrywki, gdzie odpoczywają mieszkańcy stolicy. Znajduje się tam pomnik najsłynniejszego poety.

Muzeum Sztuki Nukus – Luwr Uzbekistanu

Miasto posiada wiele budynków zbudowanych w stylu sowieckim. Na każdej ulicy stoją stragany gdzie można kupić piwo lub inny napój do picia. Warto się przejść na miejski bazar i dokonać zakupów.

Chodząc po ulicach natrafimy na freski gloryfikujące socjalizm. Podobne freski można spotkać w stolicy Białorusi, Mińsku.

W mieście jest jeszcze dom-muzeum Ameta i Ajimkhana Szamuratowa, który został otwarty przez ich dzieci w 1999 roku. Amet Szamuratow (1912-1953) był powieściopisarzem, poetą i dramatopisarzem. Jego żona Ayimkhan Shamuratova (1917-1993) była aktorką ludową i jedną z pierwszych kobiet w historii Karakalpaku, które pojawiły się na scenie. Oboje odegrali znaczącą rolę w rozwoju kultury karakalpackiej XX wieku.

W muzeum można podziwiać rzeczy osobiste, listy, książki, fotografie, stroje ludowe, antyki i wiele innych rzeczy.

W muzeum wystawione są również obrazy znanych artystów, takich jak F. Madgasin, R. Matevosian, K. Berdimuratov i innych. Istnieje również możliwość posłuchania piosenek w wykonaniu Ayimkhana Shamuratova.

I to tyle co można zobaczyć w mieście. Nukus najlepiej nadaje się jako dobry punkt wypadowy. Do zwiedzania atrakcji znajdujących się w okolicy.


Dojazd

Do Nukus dostaniemy się samolotem z Almaty (Kazachstan) oraz z Taszkentu (stolica Uzbekistanu). Jest jeszcze pociąg z Taszkentu. Pociąg jedzie od 17 do 19 godzin w jedną stronę. Cena za bilet w obie strony to koszt ok. 200PLN. Połączenia kolejowe sprawdzicie tutaj. Bilety na pociąg do Nukus można kupić na kilka sposobów – na dworcu, po przyjeździe do Taszkentu lub online. Pamiętajcie o założeniu konta aby kupić bilet online. Ceny biletów lotniczych RT zaczynają się już od 400PLN. Lot trwa 1g20min. Połączeń możecie szukać tutaj.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!