Bez kategorii

Namur


Historia

Namur to małe miasteczko w południowej części Belgii. Położone jest nad rzeką Mozą. Miasto zyskało na znaczeniu w średniowieczu, kiedy to Merowingowie zbudowali na skalistym wzgórzu zamek. Przez wieki miasto zmieniało przynależność. W 1262 Namur wszedł w skład Flandrii, w 1421 w skład Burgundii.

W XVII i XVIII w. miasto kilkakrotnie zmieniało przynależność. Należało do Niderlandów Hiszpańskich, Francji, a od 1713 roku do Habsburgów Austriackich. Każdy kolejny właściciel miasta robił to samo. Rozbudowywał i wzmacniał cytadelę.

W 1794 po rewolucji francuskiej Namur wcielono do Francji. Po klęsce Napoleona w 1815 roku, na mocy kongresu wiedeńskiego miasto zostało częścią Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, a po rewolucji z 1830 – Belgii. W 1887 ponownie przebudowano cytadelę.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, silnie ufortyfikowane miasto było celem ataków niemieckiej armii.

Dziś można podziwiać cytadelę, która góruje nad miastem.


Co warto zobaczyć

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest cytadela. Majestatycznie wznosi się nad miastem i łatwo ją zobaczyć. Znajduje się przy Rte Merveilleuse 64. Cytadela Namur, która powstawała jako kompleks militarny na przestrzeni wielu wieków, jest ogromnym kompleksem która rozciąga się przez strome i skaliste wzgórze.

Odcinek w pobliżu wzgórza zwany jako Château des Comtes został włączony do częściowo podziemnej fortecy Médiane, której odgałęzienia zajmują wschodnią część obecnej cytadeli.

Hiszpanie ukończył bastion Terra Nova na zachodnim krańcu cytadeli w latach 40. XVII wieku, co uczyniło Namur jedną z najsilniejszych twierdz w Europie. Nie powstrzymało to jednak Ludwika XIV od oblegania miasta w 1692 roku.

Holendrzy odbudowali cytadelę między 1816 a 1825 rokiem, a większość dzisiejszych szczątków pochodzi z tego okresu. Widoki z cytadeli, na miasto i okolicę są fantastyczne. W biurze turystycznym, które mieści się w dawnych barakach (Terra Nova Visitor Centre) można dostać mapki z trasami.

Przez cały rok odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, w tym lokalny festiwal wina w lutym i festiwal jedzenia w lipcu.

Na terenie cytadeli znajdują się także Warsztaty perfumeryjne Guy’a Delforga. Wielokrotnie nagradzany twórca zapachów tworzy swoje wyjątkowe kreacje w piwnicach cytadeli i sprzedaje je w sklepie. Wstęp za darmo.

Pięćdziesięciominutowa wycieczka z przewodnikiem (lub audioprzewodnikiem) daje wgląd w alchemię stojącą za tworzeniem perfum. Koszt wycieczki to 3.50€. Wizytę można zarezerwować tutaj.

Na terenie cytadeli znajdują się również podziemne kazamaty. Nazwane przez Napoleona „Europejskim gniazdem termitów”, te znajdujące się 7 km pod ziemią kazamaty, które rozciągają się pod Terra Nova i Médiane, są największą tego typu siecią w całej Europie. 75-minutowe wycieczki z przewodnikiem, uzupełnione o dźwięk i obraz, opowiadają o 500-letniej historii labiryntu i o tym, w jaki sposób były używane podczas II wojny światowej.

Cytadela – koszty:

Wejście do cytadeli: 11€/8€ – dzieci (z Citadelle Pass – do kupienia w Terra Nova Visitor Centre)

Terra Nova Visitor Centre: 4€/3€ – dzieci

Podziemne kazamaty: Wstęp: 6€/5€ – dzieci

Warsztaty perfumeryjne: Wstęp darmowy, tour: 3.50€/3€ – dzieci

Navette – minibus spod kasyna do cytadeli, od lipca do września co godzinę – 2€ w obie strony

Widok z cytadeli na miasto

W mieście oprócz cytadeli możemy zwiedzić Katedrę St-Aubain, która pochodzi z XVII wieku. Znajduje się na place du Chapitre 4. Wyszukana neoklasyczna katedra jest ozdobiona akrami kremowo-białą farbą, a chór zdobią melodramatyczne obrazy Jacquesa Nicolaia, który to był jednym z mniej utalentowanych uczniów Rubensa. Przy Katedrze pod adresem place du Chapitre 1 zlokalizowane jest Muzeum Diecezyjne, które to zawiera rzeźby, obrazy, srebrniki, tkaniny i rękopisy zebrane z kościołów w całej prowincji Namur. Wstęp do obu obiektów jest darmowy.

Przy Rue du Beffroi 6 znajduje się Dzwonnica Namur zwana także jako Tour Saint-Jacques. Zbudowana w 1388 r. jako część murów miejskich, stała się dzwonnicą w 1746 r.

Pierwotnie jeden z zegarów kościoła Saint-Pierre-au-Château służył jako dzwonnica dla mieszkańców Namur, wskazując czas i zapowiadając wydarzenia w mieście. Po zniszczeniu kościoła, spalonego podczas oblężenia Namur w 1745 r., Dzwonnicą miejską stała się Tour Saint-Jacques, najstarsza z trzech wież średniowiecznych murów miejskich. Tour Saint-Jacques chronił jedną z bram miasta. Jego bancloque (zegar na dzwonnicy) dał sygnał do otwarcia i zamknięcia zewnętrznych bram miejskich (od 1570 r.).

Na początku XVIII wieku zburzono mury miejskie, ale Tour Saint-Jacques został zachowany i odrestaurowany. Wieża Tour Saint-Jacques stała się dzwonnicą miejską Namur w 1746 r. Jest jedną z 56 dzwonnic wpisaną na listę UNESCO.

W niedalekim sąsiedztwie cytadeli, niedaleko rzeki Moza, znajduje się Kościół Notre-Damme, która zbudowana została w XVIII wieku.

Przy Rua Notre Dame 1, w dawnej siedzibie hospicjum Saint-Gilles znajduje się siedziba Parlamentu Walonii.

Czerwony, dwupiętrowy budynek został zaprojektowany i zbudowany w XVII wieku. Wszyscy członkowie parlamentu Walonii są również członkami parlamentu Wspólnoty Francuskiej, z wyjątkiem posłów niemieckojęzycznych.

Budynek Parlamentu Walonii nad rzeką Moza

Niedaleko siedziby Parlamentu Walonii znajduje, tuż nad rzeką przy Rua du Pont znajduje się małe Muzeum Archeologiczne. Budynek znajdujący się na starym mieście, zbudowany z czerwonej cegły przez Hiszpanów w XVI wieku pierwotnie był targiem mięsnym. Obecnie mieści się w nim małe muzeum archeologiczne, z lokalnymi znaleziskami od prehistorii do Merowingów (od szóstego do siódmego wieku), w tym wspaniały zbiór przedmiotów osobistych z okresu późnego Rzymu cmentarz. Na pierwszym piętrze znajduje się urocza kolekcja biżuterii cmentarnej z czasów rzymskich z V wieku.

Nad Mozą, przy Avenue Baron de Moreau 1 znajduje się zabytkowy budynek, w którym mieści się Casino de Namur. Budynek został zbudowany ponad 100 lat temu. W kasynie można zagrać w ruletkę, black jacka, pokera, bingo. Znajdują się tam także automaty do gier tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy Rue du College 17 znajduje się barokowy kościół St-Loup. Być może jest to najlepszy z kościołów w Namur. Zbudowany dla jezuitów w latach 1621-1645, z płynnie rzeźbioną fasadą, bogatym wnętrzem z marmurowymi ścianami i sklepieniami z piaskowca. Ołtarz główny jest właściwie drewniany pomalowany w kolorze marmuru – statek przewożący ostatnią odsłonę włoskiego marmuru zatonął, a jezuici musieli jakoś wykończyć kościół. Darmowe recitale organowe odbywają się tutaj w większość sobót (11.30–12.00). W lipcu odbywa się festiwal muzyki klasycznej. Wstęp do kościoła kosztuje 3€.


Dojazd

Do Namur dojedziemy pociągiem z Charleroi Sud. Koszt przejazdu wynosi 5.90€. Czas podróży trwa ok 35 minut. Ceny biletów można sprawdzić pod linkiem tutaj. Dworzec kolejowy znajduje się 500 metrów na północ od centrum miasta. Do Namur dojedziemy także busem. Busy dojeżdżają w te same miejsce, gdzie znajduje się dworzec kolejowy.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!