Bez kategorii

Monastyr Voroneț


Wstęp

Obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego znajdujący się w miejscowości Voroneț w Rumunii, położonej na Bukowinie (północna część kraju). Jest chyba najczęściej odwiedzaną malowaną cerkwią w Rumunii. Rangę świątyni dodaje jej fakt, że została ufundowana przez samego Stefana Wielkiego w 1488 roku po przegonieniu Turków z Wołoszczyzny.. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Monaster Voroneț jest jednym z najstarszych monastyrów w Rumunii.

Zabytek zachwyca pięknymi malowidłami zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Przedstawiają one: sąd ostateczny, sceny zwiastowania, narodzenie Jezusa, ostatnią wieczerzę i mękę pańską. Zwróć uwagę na fresk Sądu Ostatecznego na zachodniej ścianie. Zauważysz, że skazane na zagładę dusze noszą tureckie turbany, a dusze niesione do nieba są owinięte w mołdawskie ręczniki. Wnętrze kościoła skrywa misternie rzeźbione drewniane krzesło władcy. Na terenie klasztoru pochowany jest pierwszy opat klasztoru św. Daniil Pustelnik.

Miejsce jest typowo komercyjne, pod klasztorem funkcjonuje wielki bazar z dewocjonaliami, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Wstęp i parkingi są płatne. Wewnątrz cerkwi obowiązuje zakaz fotografowania nawet jak wykupimy bilet z opcją robienia zdjęć, to możemy je jedynie robić na zewnątrz.


Historia monastyru

Monastyr jest fundacją hospodara Stefana Wielkiego. Według tradycji władcę miał zainspirować do jego budowy pustelnik Daniło, mieszkający w Putnej, a tutaj pochowany. Cerkiew zbudowano w 1488 (zgodnie z napisem na tablicy erekcyjnej znajdującej się nad dawnym wejściem do cerkwi, obecnie w przedsionku – w ciągu 3 miesięcy i 3 tygodni), na planie trójkonchowym. Składała się początkowo z dwóch pomieszczeń, nawy, która została zwieńczona wieżą i przednawia. W 1547 z inicjatywy metropolity mołdawskiego Grzegorza dobudowany został przedsionek o dwóch wejściach (północnym i południowym). Sam hierarcha został w tym przedsionku pochowany.

W 1786 władze austriackie zadecydowały o kasacie tutejszego zgromadzenia klasztornego, sama cerkiew pozostała natomiast świątynią parafialną. Zakonnice powróciły tutaj w 1990.

Monaster Voronet wpisany w 1993 roku na listę UNESCO

Malowidła wewnętrzne cerkwi powstawały stopniowo (najstarsze, w nawie, pochodzą z końca XV w.). Malowidła zewnętrzne, w których dominujący jest kolor błękitny nazywany niekiedy „błękitem z Voroneț”, pochodzą z 1547, najbardziej znanym z nich jest uznawana za najcenniejszy fresk malowanych cerkwi Bukowiny scena Sądu Ostatecznego wypełniająca zachodnią elewację świątyni.


Informacje praktyczne

ADRES

Monastyr Voronet – Bukovina

Strada Voroneț 166, Voronet – okręg Suceava

Najbliższe duże miasto: Suceava (40km na wschód)

Telefon: +40 230 235 323

GODZINY OTWARCIA

Czynne: poniedziałek – niedziela: od 7 do 20

Bilet: 5 lei + 5 lei za możliwość zrobienia zdjęcia (bez statywu)


Jak dojechać do Monastyru Voroneț ?

Najszybciej do monastyru dojedziemy, kupując bilet kolejowy lub autobusowy z Suczawy (Suceavy) do Gura Humorului, skąd musimy wziąć taxi do Monasteru Voroneț. Cała podróż nie powinna nam zająć więcej niż 1 godzinę.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!