Mołdawia

Do Mołdawii wybierałem się dwukrotnie krajowym przewoźnikiem LOT. Za pierwszym razem lot do Kiszyniowa został odwołany z powodu braku wystarczającej liczby pasażerów.

Wyobrażacie to sobie. Tylko 20 osób na pokładzie samolotu chętnych na lot do Mołdawii? LOT zaproponował mi zwrot pieniędzy lub lot w innym terminie. Wybrałem drugą opcję. Gdy zebrała się wystarczająca ilość pasażerów chętnych odwiedzić ten kraj (ok. 50 osób!), narodowy przewoźnik postanowił ponowić lot do Mołdawii.

Odbył się on na pokładzie De Havilland Canada DHC-8 400 Series. Trwał 1h50min i miałem to szczęście, że mój lot odbył się bez zakłóceń. Samoloty te są podatne na usterki.

Bombardier De Havilland Canada DHC-8 400 Series w służbie LOTu

Co można powiedzieć o Mołdawii. Kraj praktycznie nie ma zbyt wielu zabytków wartych obejrzenia. W sumie jej największym skarbem są wina oraz ogromne winnice. Czarnoziemy zajmują tutaj ponad 70% powierzchni kraju.

Ziemie są tak wysokiej jakości, że w czasie II wojny światowej Niemcy wywozili je stąd pociągami na ogromną skalę.
Pozyskując kamień do budowy stołecznego stolicy kraju Kiszyniowa, wydrążono rozległe sztolnie. W ten sposób powstały olbrzymie podziemne korytarze.

Szybko okazało się, że panują w nich idealne warunki do dojrzewania i przechowywania wina. Panuje w nich stała temperatura od 12 do 14 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność. W czasach ZSRR, w dwóch olbrzymich wyrobiskach umiejscowiono winiarskie zakłady. I tak Milestii Mici stało się największą na świecie piwnicą winną. W 2005 r. została wpisana do „Księgi Rekordów Guinnessa”. Złota kolekcja Milestii Mici liczy sobie 1,5 mln butelek. Sama piwnica jest tak olbrzymia, że zwiedza się ją przemieszczając samochodami! Tutejsze korytarze mierzą ponad 200 km! Z czego około 60 km jest wykorzystanych jako miejsce dojrzewania i przechowywania wina. Można jeszcze zwiedzić fabrykę koniaków KVINT, która znajduje się w Terespolu (Nadniestrze).

Milestii Mici -źródło internet

W sumie Mołdawia to dziwny kraj. W granicach państwa znajdują się trzy państwa posługujące się 3 różnymi walutami (Mołdawia – MDL, Naddniestrze – rubel naddniestrzański, Gaugazja – rumuński lei) oraz trzy niezależne rządy. I tylko jedno z tych państw uznawane jest przez społeczeństwo międzynarodowe. Mołdawia.

error: Treść jest chroniona !!