Azja Centralna

Mizdachan


O Mizdachan

Nekropolia Mizdachan to starożytny cmentarz, archeologiczny kompleks budowli położony 40 minut od miasta Nukus, zajmujący dwieście hektarów powierzchni. Znajdują się tu starożytne pochówki, z których niektóre mają 2400-letnią historię. Mizdachan to jeden z najstarszych i największych cmentarzy w regionie Azji Środkowej. Od czasów starożytnych miejsce to przyciągało licznych pielgrzymów swoją świętością i tajemnicą. Ostatnie pochówki pochodzą z XIV wieku.

Jej nazwa oznacza „twierdzę niewiernych”, ponieważ jej mieszkańcy byli Zoroastrianami przed podbojem arabskim. Mizdachan został założony w IV wieku p.n.e. był zamieszkany przez około 1700 lat, do XIV wieku, po czym był używany jako święte miejsce pochówku. Mizdachan był 2 największym miastem historycznej krainy Chorezm.

Według legendy na terenie cmentarza znajduje się „Zegar Światowy” lub „Zegar Apokalipsy”, odliczający do końca świata. Co roku ze ściany „zegara” wypada cegła i jak głosi legenda, gdy spadnie ostatnia cegła, nastąpi apokalipsa. Dlatego przybywający tu pielgrzymi starannie zbierają kamienie, starannie składając je obok siebie i odmawiając modlitwę o zbawienie.

Ogólny widok na nekropolię

Zbliżając się do Mizdakhanu, widać go już z daleka, bo znajduje się na trzech wzgórzach w pobliżu miasta Khojeyli, pośrodku tureckich stepów. Wśród licznych nagrobków można zobaczyć święte mazary i kopiec Jumart-Kassab – serce nekropolii.

Bajeczne miasto umarłych pojawia się w całej okazałości. Nie ma dokładnych danych historycznych o nekropolii, ale nazwa tego miejsca jest zgodna z nazwą zoroastryjskiego bóstwa Mazdy (lub Ahuramazda – najwyższego boga), wspomnianego w świętej księdze „AVESTA”. Wiadomo również, że pod kopcem Jumart-Kassab została pochowana pierwsza osoba wyznania Zaratusztrii, Gayomard. Wielu naukowców koreluje tę wersję z miejscem pochówku Adama.

Również na terenie nekropolii zobaczysz podziemne mauzoleum księżniczki Mazlumkhan Sulu i mauzoleum Szamuna Nabiego, fortecę Giaur-Kala, mauzolea Khalfa Yerezepa i Mademina Chana, karawanseraj, twierdzę Kyryk-Shopan, Jomart -Wieża Kassap, medresa i inne pochówki. Na całym cmentarzu znajdują się niezliczone mazary, które mają tysiącletnią historię. Niektóre z nich są tak dobrze zbudowane, że praktycznie nie straciły swojego pierwotnego wyglądu. W pobliżu grobów można zobaczyć starożytne relikwie: fragmenty różnych sprzętów, naczyń i ksiąg.


Zwiedzanie

Jest to ogromne miasto grobowe, które łączy w sobie pozostałości z okresu zoroastryjskiego, przez mauzolea z czasów muzułmańskich, po współczesne pochówki.

Jest to miejsce wykorzystywane do pielgrzymek, a z kilkoma budynkami na tym terenie wiąże się wiele legend. Miejsce to imponuje wielkością i charakterem różnych grobowców.

Niektórzy próbują pobierać opłaty. Tylko od turystów. Nie ma kas, nie ma bileterów. Nie ma opłat.

Miejsce posiada wyłącznie opisy w języku rosyjskim.

Odwiedzając nekropolię należy pamiętać, że na miejscu nie ma żadnych toalet.

Nawiasem mówiąc, kobiety odwiedzające to miejsce muszą rozważyć założenie chust, ponieważ jest to cmentarz i uważane za miejsce święte, noszenie chusty jest nienaruszoną i zachowaną tradycją krajów muzułmańskich.


Dojazd

Do Mizdachan możemy dojechać na kilka sposobów.

Najszybciej i najbezpieczniej dojedziemy prywatną taksówką z Nukus. Za przejazd w jedną stronę zapłacimy 50000 som. Można zbić cene. Zależy to od naszych zdolności do targowania się.

Sam osobiście wynająłem kierowcę w Nukus i za kurs w obie strony wraz z oczekiwaniem na zwiedzanie Mizdakhan oraz znajdującej się na sąsiednim wzgórzu pozostałości fortecy Gayur Qala, zapłaciłem 100000 som czyli ok. 40PLN. Zawsze warto się targować odnośnie ceny za przejazd!

Dla osób oszczędnych lub z niskim budżetem istnieje także komunikacja publiczna.

Z przystanku autobusowego Konye Qala w Nukus bierzemy taki współdzieloną do Hojeli. Za taką przyjemność jazdy przyjdzie nam zapłacić 5000UZS.

Następnie w Hojeli przesiadamy się do kolejnej taksówki, która jedzie do granicy z Turkemistanem. Wysiadamy przy Mizdakchan. Koszt przejażdżki to 2000UZS/os za siedzenie lub 8000UZS/os za całą taksówkę.

Całkowity koszt będzie się wahał od 7000UZS do 13000UZS (3-6PLN) za przejazd w jedną stronę.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!