Bez kategorii

Kowno


Do Kowna dostałem się busem z Kaliningradu (Rosji) korzystając z przewoźnika KenigAuto. Za przejazd zapłaciłem 39PLN lub jak kto woli 653 RUB. Przejazdu wyszukałem na stronie internetowej dworca autobusowego w Kaliningradzie. Ze względu na pandemię covid-19, połączenia autobusowe pomiędzy Rosją a Litwą zostały zawieszone.

.
Miasto lezy w srodkowej czesci kraju nad Niemnem. Do 1918 roku bylo miastem granicznym a dwie lewobrzezne dzielnice miasta, Aleksota i Poniemon lezaly w Królestwie Polskim. Warto zwiedzic miasto na pare dni gdyz jest to co zwiedzac.

Pierwszym zabytkiem, który warto zwiedzic jest Kauno Pilis czyli Zamek w Kownie. Zbudowany w XIV – XVI wieku. Znajduje sie na Starym Miescie przy Pilies g. 17. Bilet wstepu kosztuje 3€. Studenci i seniorzy placa 1.50€

Ruiny zamku w Kownie

Do dzisiejszych czasów zachowaly sie dwie baszty, fragment murów, basteja z XVI wieku i fragment fosy. W 2010 rozpoczeto czesciowe prace rekonstrukcyjne m.in. górnej czesci wiezy (widocznej na zdjeciu) i jej zwienczenia. Obecnie w zamku znajduje sie filia muzeum miasta Kowna, a wokól niego rozciaga sie park.

Z tylu zamku znajduje sie zespól klasztorny bernardynów z lat 1487-1502.

Zwiedzając Stare Miasto warto przyjrzeć się dokładnie niektórym domom przy Vilniaus gatve (nr. 7, 11, 19).

Pod numerem 33 znajduje się dawny Pałac gubernatorski a obecnie Pałac Prezydencki. Pałac powstał w 1846 roku dla rosyjskiego magnata. W czasie I wojny światowej zatrzymał się tu na krótko cesarz Wilhelm II, wizytując front wschodni w 1915 roku. Pałac otoczony jest ogrodem i można go zwiedzać codziennie za darmo, natomiast sam pałac można zwiedzać od wtorku do niedzieli, od godziny 11 do 17. Wstęp: 1€

Pałac Prezydencki w Kownie

Po środku Starego Rynku znajduje się Ratusz, którego początki datuje się na XVI wiek. W Ratuszu swoją siedzibę ma Muzeum Ceramiki. Ratusz miejski zwany jest „Białym Łabędziem” ze względu na swój kształt. Obecnie znajduje się tu Pałac Ślubów.

W 2018 r. na jednej ze ścian ratusza odkryto i odrestaurowano historyczny symbol litewski Kolumny Giedymina z XVII wieku.

Ratusz miejski w Kownie

.Niedaleko Niemna znajduje się jeden z najstarszych kościołów w mieście. Konsekrowany w 1400 roku kościół Witolda Wielkiego (Vytauto bažnyčia) jest ważnym przykładem architektury gotyckiej na Litwie. Znajdujący się przy Aleksoto 5 Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany został dla Franciszkanów oraz kupców zachodnich.

Będąc w sąsiedztwie rzeki wielokrotnie cierpiał z powodu wiosennych powodzi. W 1812 roku został spalony przez oddziały wojsk francuskich. Następnie służył jako cerkiew i magazyn wojskowy wojsk niemieckich. Od lat 80 XX wieku po gruntownym remoncie ponownie służy Katolikom w Kownie.

Kościół Witolda Wielkiego

Przy ulicy A. Jakšto g. 1 znajduje się najstarsze Seminarium na Litwie. Jego historia sięga 1622 roku. Obecnie studiuje tam ok 35 uczniów.

Seminarium duchowne
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!