Azja Centralna

Kokand


O mieście

Kokand to miasto znajdujące się w obwodzie fergańskim we wschodnim Uzbekistanie. W 2022 roku miasto posiadało około 260 tys. mieszkańców.

Kokand leży na skrzyżowaniu dwóch głównych starożytnych szlaków handlowych prowadzących do Doliny Fergańskiej, jednego wiodącego na północny zachód przez góry do Taszkentu, a drugiego na zachód przez Chujand. Dzięki temu Kokand jest głównym węzłem komunikacyjnym Kotliny Fergańskiej.

Kokand to jedne z najstarszych miast Uzbekistanu. Kroniki podają, że już w X wieku miasto istniało pod nazwą Hukand, co oznacza „Miasto Wiatrów”. Kokand było zlokalizowane pomiędzy szlakami handlowymi do Indii i Chin.

Jak inne miasta w Azji Centralnej, w XIII wieku zostało zniszczone przez mongolskich zdobywców. Jego rozwój związany jest również z powstaniem chanatu Kokand.

Pod koniec XIX w. Kokand mógł zakończyć swój rozwój wraz z takimi miastami jak Buchara i Samarkanda. Na jego terytorium powstało ponad 600 meczetów, 50 medres, wspaniałe pałace, specjalne centra handlowe. Wiele starożytnych budowli architektonicznych, meczetów zostało zniszczonych w okresie sowieckim.

We wrześniu 1918 r. bolszewicy spalili miasto i dokonali masakry na ponad dziesięciu tysiącach mieszkańców.


Zwiedzanie miasta

W mieście znajduje się wiele interesujących zabytków, które warto zwiedzić. Zwiedzanie ich nie stanowi problemu, gdyż wszystkie one zlokalizowane są blisko siebie. W ciągu jednego dnia poruszając się pieszo jesteśmy w stanie zwiedzić wszystkie atrakcje miasta.

Punktem wyjściowym do zwiedzania wszystkich atrakcji jest budynek Mikrocredit Banku. Zlokalizowany jest on na rondzie. Jest to ogromny budynek z wielkim wejściem po środku. Stąd łatwo rozpocząć zwiedzanie zabytkowej części miasta.

Siedziba Microcredit Banku w Kokand

W banku tym możemy wypłacić gotówkę z polskich kart, gdybyśmy potrzebowali pieniędzy. W sąsiedztwie znajdują się także dwa bankomaty.

Niewątpliwą atrakcją jest ogromny Pałac Hudojar Chana, który powstał w latach 1863-1874 przez władcę Muhammada Hudojara Chana. Na zwiedzanie tego obiektu warto przeznaczyć sobie dwie godziny.

Pałac Hudojar Chana z XIX wieku

W pałacu zlokalizowane jest muzeum, gdzie można podziwiać salę tronową, eksponaty z wykopalisk, które znaleziono w okolicy Kokand. Są tam także drzwi twierdzy Kokand, drzwi medresy (szkoły teologicznej) Hokim Oyim. Na dziedzińcu można podziwiać piękne powozy, reszki murów, nagrobków.

Cały dziedziniec jest pięknie zdobiony w drewnie i pięknie malowany.

Dziedziniec pałacu.

Wejście do pałacu odbywa się codziennie od 9 do 17 a bilet kosztuje 3000UZS (1.14PLN)

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest (Dżami Meczet) Meczet Piątkowy. Powstał w 1817 roku przez Muhammada Umar Chana, który był władcą Kokand od 1810 do swojej śmierci w 1822 roku.

Meczet jest czynny codziennie od 9 do 17 a wejście jest biletowane. Ze względu na pogodę (wichura, deszcz), wpuszczono mnie za darmo.

Meczet jest zbudowany wokół dużego dziedzińca i ma 100-metrowy iwan wsparty na 98 kolumnach z sekwoi, które są bogato rzeźbione i zostały przywiezione z Indii. Jest to główny meczet w mieście.

Minaret znajdujący się za bramą wejściową ma 22 m wysokości. Zbudowany został w 1852 roku z gładkim pierścieniowym murem z cegły palonej i sześciołukową latarnią zwieńczoną fasetowaną kopułą.

Niedaleko znajdują się dwie atrakcje obok siebie: jest to Mauzoleum Madari Chana oraz Meczet Norbutabi i medresa.

Meczet zajmuje powierzchnię 52 x 72 m i do czasu powstania pałacu był największym budynkiem w Kokand. Niestety ze względu na nadmierne renowacje budynek stracił swój dawny wygląd.

W sąsiedztwie znajduje się zabytkowa zabudowa miasta z XIX wieku.

Natomiast Mauzoleum Madari Chana wzniesiono w 1825 r. dla matki kokandzkiego władcy Umar Chana.

Jest to bardzo piękny i niezwykły zabytek. Fasadę zwróconą w stronę cmentarza muzułmańskiego zdobią mukarnasy – wgłębienia podobne do plastrów miodu oraz barwna mozaika. Całość wieńczy niebieska kopuła

Na cmentarzu muzułmańskim w Kokand znajduje się Mauzoleum Dahma-i-Shohon. Rodzinna krypta chanów Kokandu powstała w latach 30 XIX wieku. Jej drewniane drzwi są bogato zdobione rzeźbami.

Po zwiedzeniu tych dwóch atrakcji udajemy się do niedalekiego parku, gdzie znajduje się teatr oraz nowoczesny budynek Muzeum Wielkich Uczonych.

Muzeum Wielkich Uczonych

Muzeum powstało w 2000 roku. Ekspozycja muzealna, składająca się z 5 działów rozmieszczona została na 3 piętrach budynku. Wystawiono ponad 2000 eksponatów.

Teatr w Kokandzie jest jednym z pierwszych teatrów, który powstał w Uzbekistanie w 1915 roku.

Założycielami uzbeckiego narodowego teatru zawodowego są pisarz ludowy Uzbekistanu Khamza oraz artysta ludowy Uzbekistanu Mikrokiłow.

W 1997 roku, teatr został przeniesiony do wybudowanego budynku, który znajduje się w Park Kultury Furkat na Starym Mieście zajmujący 750 miejsc.

Gdy miałem okazję odwiedzić te muzeum w październiku 2022 roku, w muzeum odbywał się koncert. Odwiedzała go także telewizja oraz liczni goście z Europy i Azji. Było wielkie poruszenie wśród pracowników muzeum.

Dla osób lubiących dworce kolejowe atrakcją samą w sobie będzie odwiedzenie miejskiego dworca kolejowego w Kokand oraz jego sąsiedztwa.


Nocleg

Będąc w Kokand, nocowałem w Rohat Hotel. W budynku, gdzie znajduje się hotel, piętro niżej znajduje się klub fitness.

Sam hotel jest bardzo czysty, pracownicy są bardzo pomocni, pokoje wyposażone są we wszystko co dusza zapragnie a nawet więcej. Obiekt znajduje się pod adresem 24 Ulica Furkat 3, zaledwie 250m od wspomnianego na samym początku budynku Microcredit Banku. Czyli bardzo blisko zabytkowej części miasta.

A co najważniejsze, zarówno właściciel jak i pracownicy mówią dobrze po angielsku.

Hotel wprawdzie nie oferuje śniadań ale po długiej podróży możecie liczyć na herbatę i posiłek.

Obok znajduje się market gdzie można kupić produkty na śniadanie. A w okolicy jest dużo restauracji, w których warto skosztować tradycyjne potrawy kuchni uzbeckiej.

Pokój, w którym spędziłem kilka dni. Bardzo dobrze wyposażony i bardzo czysty.

Dojazd

Ja osobiście wybrałem taxi i w ten sposób dostałem się z Andijon do Kokand. Niestety ale nie pamiętam ile płaciłem za przejazd. Nie była to duża kwota. Cena chyba porównywalna do biletu kolejowego.

Można także dojechać pociągiem. Bilety do kupienia w kasach dworca lub na stronie kolei.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!