Armenia

Klasztor Odzun


Historia klasztoru

Klasztor znajduje się w miejscowości Odzun. Odzun to duża i historyczna wioska w prowincji Lori w Armenii.

Pierwszy kościół pojawił się tutaj w VI wieku. W VIII wieku został zrekonstruowany przez Hovhannesa III Odznetsi, który służył jako katolikos między 717 a 728 i pochodził, jak sugeruje jego nazwa, z Odzun. W tym czasie kościół otrzymał swoją obecną formę różowej bazyliki felsytowej o trzech nawach, przy czym dwie nawy boczne są wąskie.

Od strony północnej (nie zachowane już) i południowej znajdują się niezwykłe arkadowe krużganki, a zachodni krużganek ma ślepą ścianę z łukowym wejściem pośrodku.


Klasztor Odzun

Dach jest sklepiony kolebkowo. Cztery kolumny podtrzymują tambur ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, a w zachodniej części kościoła znajdują się jeszcze dwie kolumny.

Na elewacji wschodniej nad środkowym oknem widać rzeźbę Chrystusa z ewangelią św. Jana, a poniżej dwa anioły. Na elewacji południowej po obu stronach okna centralnego znajdują się dwa anioły i ślady innej postaci, prawdopodobnie Chrystusa.

Znacznie później, w XIX wieku dobudowano dwie małe dzwonnice. Kościół był odnawiany w latach 2012-2014.

Strona północna i zachodnia kościoła. Obok pomnik nagrobny

Wokół kościoła znajdują się liczne nagrobki duchowieństwa, a także pomnik nagrobny. Jego schodkowa platforma obsługuje dwie rzeźbione stele, każda w jednym z zestawu podwójnych łuków. Po wschodniej i zachodniej stronie pomnika wyrzeźbiono sceny z Biblii i wprowadzenie chrześcijaństwa do Armenii.

Jej strona północna i południowa są wyrzeźbione motywami geometrycznymi i kwiecistymi kształtami. Sugeruje się, że pomnik ten upamiętnia Hovhannesa Odznetsiego, ale jego styl sugeruje, że prawdopodobnie został wzniesiony wcześniej, w VI wieku.

To jeden z zaledwie dwóch takich pomników nagrobnych w Armenii. Ten znajdujący się w Odzunie został podarowany Armenii od króla indyjskiego około VIII wieku. Drugi znajduje się w Aghudi w południowej ormiańskiej prowincji Syunik.


Dojazd

Kościół znajduje się we wsi Odzun. Do wsi dojedziemy busem lub pociągiem ze stolicy Armenii, do Alaverdi lub do Sanahin. Dalszą część podróży do wsi Odzun musimy odbyć taksówką.

Połączenia znajdziemy pod linkiem.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!