Azja Centralna,  Kazachstan

Keme Kalgan


Wstęp

Pomnik Keme Kalgan znajduje się 50km w kierunku południowym, przy autostradzie A2, która łączy Szymkent i Taszkent. W pobliżu znajduje się pasmo górskie Kazygurt. Najwyższy punkt góry Kazygurt znajduje się na wysokości 1768 m n.p.m. Kazygurt znajduje się na terytorium Talas Alatau i jest częścią prowincji Ugam w regionie przyrodniczym Tien Szan. Góra Kazygurt zbudowana jest z wapieni, które według badaczy były kiedyś dnem pradawnego oceanu. Wokół góry Kazygurt znajduje się wiele źródeł i jaskiń, które świadczą o istnieniu oceanu wiele dziesięcioleci temu.


Arka Noego

Istnieje ponad 50 legend, które dotyczą tego miejsca. Jedna z nich mówi o tym, że w czasie potopu, kiedy cały obszar znajdował się pod wodami pradawnego oceanu, tylko szczyt góry Kazygurt był na lądzie, a prorok Nuh (Noe) zacumował tu swoją arkę. I górą tą byla Kazygurt a nie Araratu, jak wielu twierdzi od dawna.

Instalacja Arka Noego. Pomnik Keme Kalgan.

Miejscowi nazywają to miejsce Keme kalgan, co w tłumaczeniu z języka kazachskiego oznacza „Pozostała łódź”.

W 1991 roku na wzgórzu przy drodze A2, powstała instalacja z łodzi. U podnóża góry znajduje się święte miejsce o nazwie Akbura, co w tłumaczeniu z języka kazachskiego oznacza „Biały Wielbłąd”. Miejsce to zyskało swoją nazwę dzięki legendzie, że za czasów wielkiego chochoła Ahmeda Yasawi mieszkał tu sufi, który modląc się, wprowadzał w trans swojego białego wielbłąda.


Jak dojechać

Niestety ale nie ma komunikacji miejskiej do tej atrakcji. Jedynym sposobem aby tu dotrzeć jest własny samochód albo wynajęcie taksówki.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!