Jerez de la Frontera
Historia
Jerez de la Frontera to miasto znajdujące się w prowincji Kadyks, w Andaluzji w Hiszpanii. Słynie z win, koni, korridy, fiesty i flamenco.
Jerez de la Frontera to miasto o bogatej historii sięgającej czasów starożytnych. Nazwa miasta pochodzi od fenickiej osady Xera.
Między XIII i XV wiekiem, w ostatnim etapie chrześcijańskiej rekonkwisty, znajdowało się przy samej granicy (hiszp. frontera) z muzułmańskim Królestwem Nasrydów ze stolicą w Granadzie.
Od XVI wieku miasto intensywnie rozwijało się za sprawą wzrostu popularności wytwarzanego tu wina – sherry.
W mieście zachowała się starówka, która została wpisana na listę zabytków historyczno-artystycznych.
Zwiedzanie miasta
Wśród licznych zabytków miasta wyróżnia się arabski zamek z XII wieku czyli Alcazar. Na patio alkazaru można zrelaksować się w pięknym ogrodzie. Wewnątrz murów znajdują się także pałac (przebudowany przez chrześcijan w epoce baroku), arabskie łaźnie, minaret oraz zbrojownia.
Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć jest Colegiata de San Salvador. Ten barokowo-gotycki kościół został podniesiony do rangi katedry przez Jana Pawła II. Zbudowany został w 1695 roku w miejsce innego kościoła. Ciekawostką jest to, że budowa tego kościoła została zrealizowana dzięki podatkom uzyskanym ze sprzedaży miejscowego wina.
W mieście warto zobaczyć także Kościół św. Michała (Iglesia de San Migue), zbudowany w XV wieku w stylu izabelińskim. Kościół zlokalizowany jest w dzielnicy cygańskiej Barrio de San Miguel.
Przy Plaza de la Asunción znajduje się Casa de Caildo Viejo, renesansowy pałac, który pełni obecnie funkcję ratusza. Zbudowany został w 1575 roku przez architektów Andrésa Riberę, Martína de Oliva i Bartolomé Sáncheza. Budowla jest połączeniem loggii w stylu włoskim i fasady w stylu plateresk, przedzieloną jeszcze kolumnami korynckimi i statuami Heraklesa i Cezara.
W mieście znajduje się także tor wyścigowy Circuito de Jerez. To na nim trenował niegdyś dotychczas jedyny polski kierowca w Formule 1 – Robert Kubica.
W mieście jest także ZOO. Informacje o cenie biletów i godzinach otwarcia znajdziecie tutaj.
Będąc w Jerez warto zwiedzić jedną z miejscowych winiarni. Do najsłynniejszych należy González Byass. Tour po winiarni można zamówić tutaj.
Spacerując po mieście można napotkać wiele pałaców. Jednim z nich jest obecna siedziba Andaluzyjskiego Centrum Flamenco czyli XVIII-wieczny Pałac Pemartin (Palacio de Pemartin), który znajduje się przy placu Plaza de San Juan. Innym przykładem pięknej architektury jest Pałac Virrey Laserna (Palacio del Virrey Laserna) z XIII wieku.
Ostatnim mieszkańcem pałacu był Gen. Jose de Laserna y Martínez de Hinojosa I, hrabia Andów, bohatera wojny o niepodległość, ostatni wicekról Peru i Hiszpanii w Ameryce, który rezydował w pałacu pod koniec XVIII wieku i początku XIX wieku.
W mieście znajduje się także Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej. Szkoła pokazuje umiejętności wyszkolonych koni. Na żywo można zobaczyć produkcję siodła. Obok szkoły znajduje się powozownia, którą można zwiedzić. Pokaz umiejętności koni kosztuje 11€/os i w cenie biletu jest wizyta w muzeum powozów.
Sam bilet do Muzeum powozów kosztuje 4.50€. Ceny sprawdzicie tutaj.
Warto również odwiedzić piękny dworzec kolejowy, który został otwarty w 1854 roku.
F jak Juarez
Juarez to również jedno z najważniejszych miejsc na mapie andaluzyjskiego flamenco. Warto przyjrzeć się spontanicznym występom artystów w nieco „surowej”, ale najbardziej autentycznej formie.
Poza flamenco, Juarez to miasto, w którym odbywają się jedne z najciekawszych fiest w Hiszpanii. Światowym rozgłosem cieszy się dedykowane andaluzyjskim koniom święto Feria del Caballo. Jest to ruchome święto, rozpoczyna się tydzień po obchodach Feria de Abril w Sewilli (zwykle przypada na któryś z dwóch pierwszych tygodni maja).
Tradycja jego obchodów sięga aż do XIII wieku. Pretekstem do jego świętowania w Jerez były przyznane miastu edyktem królewskim dni, w trakcie których hodowcy bydła i koni nie musieli płacić podatku za sprzedaż swojego inwentarzu.
Przez gwarne alejki Juarez na grzbietach andaluzyjskich rumaków przemieszczają się andaluzyjscy cyganie oraz dorożki zaprzęgnięte w konie. Kobiety stroją się w falbaniaste suknie flamenco. Codziennie odbywają się konne parady jinetes (jeźdźców) i amazonas (amazonek) ubranych w tradycyjny jeździecki strój andaluzyjski nazywany traje corto. Zabawa trwa 8 dni.
Poza miastem
W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się monumentalny kompleks klasztorny kartuzów.
La Cartuja de Santa María de la Defensión bo o nim mowa został założony w 1463 roku przez Alvaro Obertosa Valero y Morla, szlachcica z Genui.
Miejsce lokalizacji klasztoru było o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Jerez, ponieważ w 1368 r. stoczono tam bitwę pod Salado.
Klasztor słynął z hodowli koni i skarbów sztuki, z których najcenniejszy, ołtarz główny zdobiony obrazami Zurbarána, podczas likwidacji klasztoru w XIX wieku został rozebrany a obrazy trafiły do wielu muzeów i galerii.
W swoim czasie miał krzyże rozmieszczone w różnych częściach klasztoru, choć dziś w jego ogrodach pozostał tylko Krzyż Obronny (Cruz de la Defensión).
Dojazd
Miasto Jerez de la Frontera znajduje się w odległości około 33 km od Kadyksu. Do miasta dostaniemy się autobusem oraz koleją.
Bilety na autobus zakupimy tutaj, natomiast na przejazd koleją tutaj.