Azja Centralna

Jaskinia Akmeszit


O jaskini

Jaskinia Akmeszit znajduje się niedaleko Mauzoleum Domalak Ana.

Jest to dopiero rozwijające się miejsce turystyczne. Gdy odwiedzałem je w 2022 roku, budowano tam całą infrastrukturę. Dojście dla osób niepełnosprawnych było raczej niemożliwe. No i ten upał. Wszędzie upał!

Miejsce jest warte odwiedzenia. O jaskini krążą legendy, jakoby w przeszłości schronienie znalazły tu kobiety i dzieci z czasów najazdu Dżungarian. Inne legendy mówią, że w jaskini żyły smoki, które zostały wypędzone przez proroka Sulejmana.

Jaskinia z zewnątrz. Nic tu nie rośnie
Wnętrze jaskini

Niemniej ciekawostką przyrodniczą jest fakt, że na zewnątrz są tylko skały. I upał. Nic nie rośnie. Natomiast w jaskini rosną drzewa. Panuje swoisty mikroklimat i ekosystem. W skałach zadomowiły się ptaki, które co chwile wylatują z gniazd i oblatują jaskinię. Jaskinia jest swoistą oazą.

Dodatkowo, latem w jaskini jest chłodniej niż na zewnątrz, zimą cieplej niż na zewnątrz.

W języku kazachskim Akmeshit oznacza „Biały Meczet”. Jaskinie z warstw wapienia wznoszą się na wysokość 25 metrów i podobno pochłaniają energię ujemną. Jaskinia jest warta odwiedzenia. Wstęp jest darmowy.

Z takich ciekawostek: latem jak byłem w jaskini to na środku znajdował się stół, gdzie jeden Pan częstował herbatą. I chciał za ten fakt opłatę oraz aby się z nim pomodlić.


Dojazd

Brak środków transportu publicznego do tego miejsca. Jedyny sposób aby się tu dostać to własny samochód, taksówka lub zorganizowana wycieczka.

Sam osobiście wynająłem taksówkę w Szymkencie na cały dzień i zwiedziłem wiele atrakcji za 140PLN.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!