Bez kategorii

Järva-Jaani

Będąc w Estonii Järva-Jaani jest miejscem MUST SEE!

Ale na początek parę słów o Järva-Jaani. Jest to małe miasteczko na trasie Tallinn – Tartu. Nie da się do niego bezpośrednio dojechać komunikacją miejską. Musimy się przesiąść np. w Tamsalu.


Co warto zobaczyć?

Miasto przede wszystkim słynie z 2 atrakcji. Możemy się natknąć na złomowisko pełne rdzewiejących samochodów, autobusów, maszyn rolniczych i wagonów kolejowych z czasów dawnego ZSRR. Atrakcja ta znajduje się na terenie prywatnym. Istnieje możliwość zorganizowania gier, zabaw i imprez. Plac, na którym znajdują się wszystkie pojazdy ma ponad 1km długości.

Złomowisko to dzieło prywatnego kolekcjonera, który zebrał podobno kilkaset pojazdów i wystawił je na ogromnym placu. Czego tam nie ma. Pojazdy pochodzą z dawnego bloku wschodniego. Są nawet polskie Jelcze i Autosany.

Na zwiedzanie złomowiska radzę przeznaczyć cały dzień. Tym bardziej, że do każdego pojazdu można wejść. Można usiąść za kierownicą prawie każdego pojazdu. Są nawet auta policyjne.

Samochód Milicyjny w służbie Estonii

Muzeum zostało otwarte 20 czerwca 2004 roku.

Adres: Lai tn. 1, 73301 Järva- Jaani

Czynne: czwartek – niedziela, 10-17, wstęp: 5€

Drugą atrakcją w Järva-Jaani jest Muzeum Pożarnictwa, w której możemy podziwiać sprzęt oraz wozy strażackie.

Nowa siedziba Muzeum Pożarnictwa

Muzeum otwarto 17 lipca 1999 r. a nie 10 lat później zostało przeniesione pod adres Lai tn 1.

Dojazd: do Järva-Jaani dojedziemy z Tallinna pociągiem, przesiadając się na autobus w Tamsalu. Można także podróżować autobusami GoBus 225, 229, 305, 326 z Tallinna do Rakvere, a następnie kontynuować podróż do Järva-Jaani busem nr 32


.Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!