Dania

Helsingør


Do miasta, które jest usytuowane na północnym wschodzie w Danii nad cieśniną Sund dostaniemy się z Kopenhagi na kilka sposobów: autobusem, flixbusem lub pociągiem. W każdym z tych przypadków cena biletu nie powinna przekroczyć 54DKK czyli 40PLN. Po przeciwległej stronie cieśniny znajduje się bliźniacze szwedzkie miasteczko o nazwie Helsingborg. Dostać się do niego można przy pomocy promu, którym podróż trwa 20 min.


Co możemy zobaczyć w Helsingør?

Helsingbør głównie słynie z renesansowego zamku Kronborg, który jest miejscem akcji Hamleta. Dziś Kronborg znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Latem każdego roku na terenie zamku odbywają się przedstawienia teatralne oraz koncerty jazzowe. W podziemiach zamku znajduje się posąg śpiącego rycerza – Holgera Danske, który według legendy zbudzi się, gdy Danii zagrozi niebezpieczeństwo. Zamek Kronborg to jeden z najważniejszych renesansowych zamków w Europie Północnej, który jest zarazem duńskim symbolem panowania nad Cieśninami Dunskimi.

Zamek Kronborg – dawne więzienie

Kolejnymi atrakcjami wartymi zobaczenia są Katedra św. Olafa, której początki sięgają 1200 roku., neoklasycystyczny Pałac Marienlyst z XVIw. czy też klasztor Karmelitów z XV. Należałoby jeszcze wspomnieć o średniowiecznej zabudowie centrum miasta i praktycznie to już koniec atrakcji w tym mieście.

W mieście działa też kilka interesujących muzeów, na które można poświęcić trochę czasu:


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!