Golęczewo
HIstoria
Pierwsza wzmianka pochodzi z 1313. Prawdopodobnie istniała tu osada kiedy to wymieniona została jako Golenzcowo. Nazwa ta pochodziła od nazwy osobowej Goleniec. Po osadzie pozostał pamiątkowy pomnik
Golęczewo znane jako Golenhofen powstała 15 km na północ od Poznania jako wzorcowa wieś niemiecka na początku XX. Władze Prus chcąc wzmocnienia wpływów niemieckich na wschodzie kraju wykupiły podupadający majątek od Zygmunta Błociszewskiego. Zapłacono ponad pół miliona ówczesnych marek.
Wieś była zaniedbana, w związku z czym najpierw przeprowadzono prace przygotowawcze: melioracyjne, budowlane i wyposażeniowe. Do przyjęcia osadników zatwierdzono ją dopiero w 1903. Miała to być wieś ewangelicka, o dużym stopniu samowystarczalności – z kościołem, szkołą, salą gimnastyczną, łaźnią, pralnią, piekarnią, strażą pożarną i wodociągiem. Domy wybudowane w Golenhofen (ówczesna nazwa) były białe z aplikacjami czerwonymi i czarnymi (barwy pruskie). Obok zrealizowano stajnie i obory (2-4 konie i 8-10 krów).
Zbudowano też salę modlitw i zebrań, mieszkanie dla nauczyciela, łaźnię z piekarnią i pralnią oraz izbą przechowywania sprzętu gaśniczego, a także zbiornik wodny z silnikiem wiatrowym, napędzającym wiejski wodociąg.
We wsi zamieszkało 41 rodzin. Lecz życie we wsi nie układało się kolorowo. Życie wewnętrzne nacechowane było konfliktami interpersonalnymi pomiędzy reemigrantami a osadnikami z głębi Prus. Po I wojnie światowej wiele rodzin przyjęło polskie obywatelstwo.
Do wybuchu II wojny światowej zostało zaledwie 17 osadników z początkowej liczby 41 rodzin, ale większość Niemców
sprzedała swe gospodarstwa Polakom.
W 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę ufundowano figurę Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej i ustawiono ją przed szkołą. W czasie II wojny światowej Polaków wysiedlono z ich domostw, ale większość powróciła w 1945 r.
Obecnie Golęczewo zamieszkuje ponad 1000 mieszkańców. Wszystkie domy wpisane zostały do rejestru zabytków.
PKP przekazały na rzecz gminy niewielki, ale urokliwy budynek dworca kolejowego, który ma być wyremontowany.
Jak dojechać?
Do Golęczewa dostaniemy się na wiele sposobów, gdyż wieś położona jest bardzo blisko Poznania. Oto kilka z nich:
- własny samochód
- autobus z dworca Os. Sobieskiego nr. 905 lub nr 907: https://www.ztm.poznan.pl/
- kolej PKP – Koleje Wielkopolskie lub Polregio
- rower: przez wieś przebiega Transwielkopolska Trasa Rowerowa
Zapraszam na stronę http://www.goleczewo.com – poświęconą historii naszej wsi!