Garni
Historia
Dokładna data budowy świątyni nie jest znana. Jest ona przedmiotem sporu. Dominuje pogląd, że świątynia powstała w 77 roku n.e., za panowania króla Armenii Tiridatesa.
Datę obliczono na podstawie greckiej inskrypcji odkrytej przez Martiros Saryan, wybitnego artystę, w lipcu 1945 r. na cmentarzu Garni.
Powszechnie uważa się, że świątynia została poświęcona Mihrowi, bogu słońca.
W pobliżu świątyni odkryto rzeźby z białego marmuru przedstawiające kopyta byka, które mogą być pozostałościami rzeźby boga Mihra. Często był on przedstawiany w walce z bykiem.
Świątynia Garni
Świątynia Garni (ormiański: Գառնիի տաճար, Gaṙnii tačar) jest jedynym stojącym budynkiem z kolumnadą grecko-rzymską w Armenii i byłym Związku Radzieckim. Zbudowany w porządku jońskim, znajduje się we wsi Garni w środkowej Armenii. Jest to najbardziej znana budowla i symbol przedchrześcijańskiej Armenii.
Jest zbudowana z szarego bazaltu wydobywanego lokalnie i bez użycia zaprawy. Bloki są zamiast tego połączone ze sobą za pomocą żelaznych i brązowych zacisków. Świątynia składa się z portyku (pronaos) i celli (naos). Świątynia jest podtrzymywana przez dwadzieścia cztery wysokie na 6,54 m (21,5 stopy) kolumny porządku jońskiego: sześć z przodu i z tyłu oraz osiem po bokach (kolumny narożne są wymienione dwukrotnie). Konstrukcja kolumn ma swoje korzenie w Azji Mniejszej.
Świątynia Garni położona jest w malowniczej górskiej miejscowości i rozpościera się z rozległą panoramą sadów, pól i zboczy górskich pokrytych pstrokatymi kobiercami różnobarwnych traw, postrzępionego i urwistego kanionu rzeki Azat.
Historyk sztuki Antony Eastmond opisuje świątynię jako „najbardziej wysunięty na wschód budynek świata grecko-rzymskiego”. Le Vif wymienił ją wśród „najpiękniejszych rzymskich zabytków”.
Dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Armenii. W 2013 roku świątynię odwiedziło około 200 000 osób.
Dojazd
Do Garni (Գառնի) z Armenii (Gai Bus Station) odjeżdża bus nr 284. Autobus jedzie co godzinę a czas jazdy trwa 50 minut. Rozkład jazdy można sprawdzić tutaj