Wyspy Owcze

Dojazd:

Do Kopenhagi dostałem się dzięki uprzejmości Ryanair z Polski. Były to piękne czasy gdy w cenie biletu można było zabrać na pokład 2 bagaże.

CPH – FAE – Atlantic Airways, Airbus 319

Wyspy Owcze to terytorium zależne od Danii. Żyje tam około 50 tys. ludzi.

Będąc podczas tygodniowego pobytu na Wyspach Owczych zwiedzałem następujące miasta: Vágur, Tórshavn (stolica), Fuglafjørður – dojazd linią 410, Leirvik, historyczna wioska Kirjubøur, do której dojeżdża darmowy bus oraz Saksun, do którego dostaniemy się niebieskim busem nr. 203.

Małe terytorium zależne od Danii, z piękną przyrodą. Warto tam polecieć liniami Atlantic Airways, szczególnie w okresie wiosenno-letnim (kwiecień – sierpień), kiedy to bilety są tanie a na Wyspach Owczych jest w miarę ciepło czyli 12-15 stopni. Bilety z Kopenhagi w jedną stronę oscylują w cenie 300PLN. Za bilet CPH-FAE RW zapłacimy max. 650PLN.

Na miejscu warto nająć helikopter i zrobić sobie rundkę. Cena za taką przyjemność zaczyna się od 125DKK czyli ok. 72PLN. Na miejscu możemy nająć rower i zwiedzać okolice na rowerze.

Na Wyspach Owczych kursują także autobusy: czerwone (darmowe) należące do firmy Bussleiðin – kursujące po Vágar oraz łączące miasto z pobliskimi, mniejszymi miejscowościami – Argir i Hoyvík.

Niebieskie autobusy należące do firmy Bygdaleiðir oferują transport do pozostałych miejscowości archipelagu. Wszystkie połączenia są ze sobą bardzo dobrze zsynchronizowane. Dobrym sposobem na zwiedzanie Wysp Owczych jest zakup Multi-Day Travel Card, która to umożliwia podróż wszelkimi busami i promami. Połączenia autobusowe są zsynchronizowane z połączeniami promowymi. Nie musimy się obawiać, że nie zdążymy na jakiś prom. Koszt karty na 4 dni wynosi 500DKK (ok. 287PLN), na 7 dni – 700DKK (ok. 400PLN) dla osoby dorosłej. Dzieci płacą połowę tych kwot czyli 250DKK i 350DKK.

error: Treść jest chroniona !!