Malmö

Malmö, czyli moja dwudniowa przygoda z tym miastem.

Dojazd: Kopenhaga – Malmö – Poznań

Do Malmö dostałem się z Kopenhagi przez most Øresund, przebiegający nad cieśniną Sund i łączący stolicę Danii ze szwedzkim Malmö. Długość mostu wynosi 16km i prawdopodobnie jest to najdłuższy most na świecie.

Następnie z Malmö do Poznania udałem się na pokładzie linii Wizzair.


nadbrzeże w Malmo oraz most Oresund w tle

Będąc w Malmö na dwudniowym pobycie za cel wycieczki do zwiedzenia obrałem sobie nadbrzeże w dzielnicy Vastra Hamnen, zamek (Malmohus Slott) z przyległym ogrodem (Slottstradgarden) i parkiem, stare miasto z rynkami: małym (Lilla Torg) i dużym (Stortorget).

Podczas pobytu w Malmö nie wypada nie odwiedzić najwyższego budynku mieszkalnego w Szwecji i zarazem jednego z najwyższych w Europie jakim jest Turning Torso. Budynek posiada 190m wysokości i został ukończony w 2005 roku.

Niedaleko Lilla targ znajduje się galeria sztuki. W galerii mieszczą się wystawy z dziedzin projektowania, sztuki i rzemiosła oraz architektury. W pobliżu budynku znajduje się rzeźba „Point of View” autorstwa brytyjskiego rzeźbiarza Tony’ego Cragga.

Pomnik króla Karola X Gustawa na placu Stortorget

Będąc w mieście warto udać się na spacer nad kanał Malmo aby podziwiać piękną architekturę miasta.

Malmö C lub inaczej Malmö centralstation to jeden z największych dworców w kraju. Otwarty w 1856 roku obsługuje ponad 50 tys pasażerów dziennie.

Przy wejściu do portu w Malmö, w cieśninie Oresund znajduje się stara latarnia morska . Została zbudowana w 1878 r. Ma formę ośmiobocznej wieży, pomalowanej w charakterystyczne biało-czerwone pasy.

No i gwóźdź programu. Zamek Malmöhus. Jest to najstarszy renesansowy zamek w całej Skandynawii.

Pierwotnie zamek był rezydencją królów duńskich, którą w XIX w. przekształcono w więzienie. W XX w. zamek stał się muzeum, które po II wojnie światowej na kilka miesięcy udzieliło schronienia ludziom uratowanym z nazistowskich obozów śmierci. Zamek otoczony jest ogrodem zamkowym. Istnieje możliwość zwiedzania podziemi.

Oczywiście Malmö ma o wiele więcej do zaoferowania dla turysty. Ale jak już wcześniej wspomniałem, spędziłem tu zaledwie 48 godzin.

Budynek mieszkalny Turning Torso

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!