Goteburg

Do Gdańska z Poznania dostałem się dzięki przewoźnikowi PolskiBus. Ponieważ z Poznania PolskiBus wyjeżdzał o 3:30 a w Gdańsku był o 8:30 więc do odlotu samolotu miałem 5 godzin. Poświęciłem ten czas na zjedzenie śniadania i trzygodzinne zwiedzenie Gdańska.

Dojazd: Gdańsk – Goteburg – Gdańsk – Wizzair; Poznań – Gdańsk – Poznań – Polskibus

Samolot w Goteborgu wylądował o godzinie 15. Do miasta dostałem się dzięki Flygbussarna za 69SEK.

W Goteborgu postanowiłem zostać na 4 dni. Aby ułatwić sobie pobyt w tym mieście zakupiłem Goteborg City Card 72h, która to kosztowała mnie 645SEK (289PLN). Zakup karty uprawnia do darmowej komunikacji promami, busami, tramwajami, zabytkowym tramwajem Ringlinjen, lokomotywą Stinsen Sightseeing oraz pozwalał wejść za darmo lub ze zniżkami do wybranych muzeów.

Co warto zwiedzić w mieście. Na pewno Muzeum Volvo, Muzeum Morskie, dawny arsenał z przylegającymi do niego budynkami, w których mieściły się warsztaty rzemieślnicze. Warto przejść się do Ogrodu Botanicznego lub do ZOO podczas pory karmienia zwierząt, która odbywa się pomiędzy 14:00 a 14:30. Przy Gustaf Adolfs Torg 1-2 mieści się Ratusz. Innymi ciekawymi atrakcjami są odnowione drewniane domy z XVIIw. na Gamla Haga oraz skanseny Kronan i Lejonet.

Kronhuset czyli dawny arsenał
Drewniane domy na Gamla Haga

A gdy nam się już znudzi zwiedzanie miasta to możemy udać się do Liseberg Amusment Park. Jest to największy lunaparku w Skandynawii. Cena biletów można sprawdzić tutaj. Z Goteburg City Card bilet jest tańszy.

Liseberg Amusment Park

Dla osób, które nie lubią lunaparków istnieje możliwość odbycia toru wokół archipelagu i zwiedzenia 9 wysp znajdujących się wokół miasta. Tour obejmuje wyspy: Styrso – 30min., Aspero – 9min., Branno – 20min, wyspy Kopstadso, Galtero, Donso, Vrango, Vinga – po 30min. Z kartą GCC 30%. zniżki od ceny wyjściowej. Rejs wypływa z Saltholmen. Dojazd zapewnia tramwaj nr. 11.

Poza Goteborgiem możemy udać się dwóch miejscowości położonych w pobliżu miasta.

Fästningsholme – miejscowość położona jest 18km na północ od miasta. Znajduje się tam 700-letnia Forteca Bohus. Dojazd zapewniają autobusy miejskie. Cała podróż autobusem z Goteborga trwa 30-35 min i kosztuje 38SEK (ok. 17PLN). Bilet wstępu do zamku dla osoby dorosłej kosztuje 100SEK (ok. 40PLN), ulgowy 50SEK (ok. 20PLN).

Drugą miejscowość, którą warto odwiedzić jest Kungälv. Podobnie jak Fästningsholme, położona jest ona na północ od Goteborga w odległości 23km od miasta. Znajduje się tam 500-letnia forteca Carlsten. Dojazd do niej zapewniają autobusy z Goteborga. Czas jazdy 40min, bilet: 40SEK(18PLN). Bilet wstępu do fortecy dla osoby dorosłej wynosi 95SEK (ok. 38PLN)

error: Treść jest chroniona !!