Alicante


Wstęp

Alicante to małe miasto położone nad Morzem Śródziemnym na południu Wspólnoty Walenckiej. Większość atrakcji jakie oferuje to miasto idzie zobaczyć w jeden dzień. Tym bardziej, że z braku pieniędzy (jak mnie poinformował jeden Hiszpan) liczba atrakcji w mieście została ograniczona.


Zwiedzamy Alicante

Najważniejszą z atrakcji małego miasteczka jest górujący na szczycie wzgórza Monte Benacantil, Castell de Santa Barbara wraz z otaczającymi go ogrodami. Na szczyt zamku można dostać się na dwa sposoby: windą (cena: 2.40€ w jedną stronę) lub pieszo jednym ze szlaków. Zamek znajduje się przy Carrer de Jovellanos, 1, czynny jest od 10 do 20. Wstęp jest darmowy. Dojechać można busem 2 i 14A.

Zamek Św. Barbary
Zamek Św. Barbary

Zwiedzając zamek możemy przejść się na spacer po murach, skąd można podziwiać miasto oraz okolicę. Z murów widać port miejski oraz cumujące tam jachty.

Widok na port
Jacht w porcie

Z innych zabytków należy wspomnieć o Torre de la Polvora. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Alicante. Pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, Nie wiadomo jaka była pierwotna forma ani funkcja wieży. Wiadomo, że zwieńczona była kamienną wieżą. Z czasem wieża wykorzystywana była do przechowywania prochu i broni. Stąd jej nazwa: Wieża Prochowa. Nad wieżą znajdował się dom mieszkalny. Dziś odrestaurowaną wieżę można podziwiąc na Plaza del Puente.

Wieża Prochowa

Kolejną atrakcją, o której warto wspomnieć to najwyższy budynek w mieście. Mowa tu o Hotelu Tryp Gran Sol, który znajduje się przy Rambla Méndez Núñez 3. Budynek zbudowano w 1971r.,posiada 28 pięter i 96,9 metra wysokości.  Budynek charakteryzuje się muralami widocznymi z daleka. Na 26 piętrze znajduje się restauracja, skąd rozpościera się doskonały widok na Morze Śródziemne.

Hotel Tryp Gran Sol

W Alicante znajduje się drugi zamek lecz nie jest on za bardzo odwiedzany przez turystów. Castell de San Fernardo bo o nim mowa znajduje się przy Monte Tossal i możemy się do niego dostać autobusem numer 39. Wstęp darmowy.

Zamek San Fernando

Będąc w Alicante warto również odwiedzić miejski ratusz, który znajduje się przy Plaça de l’Ajuntament 1. Na parterze ratusza miejskiego znajduje się rzeźba San Juan Bautista autorstwa Salvadora Dali. Sam ratusz jest obiektem, który warto zobaczyć.

rzeźba Salavdore Dali w ratuszu

W pobliżu Castell de Santa Barbara znajduje się zabytkowa hala handlowa Mercado Central, które mieści się przy Av. Alfonso El Sabio, 10. Łatwo ją odnaleźć bo jest to duży charakterystyczny obiekt w mieście przy głównej ulicy. Gdy się tam udamy to warto wydać trochę euro na owoce, warzywa, świeże ryby i owoce morza oraz mięso.

Mercado Central

Po południu warto się przejść Paseo de la Explanada czyli promenadą wzdłuż portu ułożoną z mozaiki. Do miejsca przechadzki dojedziemy autobusami nr: 5, 8, 10, 13 i 39.

Paseo de la Explanada

Wędrując po Alicante możemy również zdwiedzić domki na Starym Rynku, Bazylikę Św. Marii przy Plaza Sta. María 1 czy znajdujący się niedaleko Casa Carbonell.

Domki na Starym Rynku
Kamienica z portalami

Warto też zajrzeć do Muzeum Archeologicznego przy Placa Dr. Gómez Ulla, do którego dostaniemy się busem nr 2 (stop J. Turina 6) oraz udać się na Plaza Sta.Teresa 3 i zwiedzić tamtejszą arenę oraz Muzeum Walki Byków.

Arena byków w Alicante – siedziba muzeum

Jak to w Hiszpanii bywa, wszędzie można spotkać piękne ozdobne tablice. Tak samo jest w Alicante. Pośród małych uliczek łatwo znaleźć mnóstwo urokliwych tabliczek. Poniżej kilka zdjęć.

Tabliczka piwniczki: Barmanka oraz napis Varo – przyjdź
Widok miasteczka
Tabliczka pamiątkowa na 500-lecie otwarcia Mercado Central

Dojazd

Do Alicante dostaniemy się samolotem z wielu miast polski na pokładzie linii Ryanair i Wizzair.

Sam miałem przyjemność lecieć na pokładzie Boeinga 787 z Poznania do Alicante.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Podroznik
Podroznik
4 lat temu

Fajny artykuł, fajnie się czyta Ciekawe zdjęcia.

error: Treść jest chroniona !!