Apollonia


Dojazd: Tirana – Fier – bus (52 kursy dziennie) – bilet: 350ALL/12PLN

Fier – Apollonia – taxi – cena 1300ALL/40PLN (taxi czeka na powrót) lub

Fier – Pojan – minibus – bilet: 50ALL/1.70PLN. Z Pojan do parku jest 1.5km pieszo. Spacerkiem pokonujemy tę drogę w 10 min.

Park Archeologiczny Apollonia (Parku Arkeologjik i Apollonisë) położony jest ok. 130 km od stolicy Albani – Tirany. Zlokalizowany jest w obwodzie Fier. Dojazd do niego zapewnia komunikacja miejska z Tirany. Jak podają źródła historyczne miasto założone zostało w 588 roku p.n.e. przez greckich osadników z Koryntu i Kerkiry (dzisiejszego Korfu). Chociaż same rumowiska, choć nie są szczególnie imponujące, to jednak są malowniczo położone. Szczyt porastają liczne stare gaje oliwne, pośród których skrywają się pozostałości antycznych budowli, a także piękny średniowieczny klasztor prawosławny Matki Bożej, który położony jest pośrodku parku. Do najciekawszych budowli parku archeologicznego zaliczyć można m.in. budynek Agonothethów, pozostałości świątyni Diany, ruiny łuku triumfalnego, kamienne trybuny niewielkiego odeonu oraz ślady dużych cystern na wodę. Park jest warty odwiedzenia. Zlokalizowano w nim 34 punkty do zwiedzania.

W średniowiecznym klasztorze prawosławnym zlokalizowane jest Muzeum Archeologiczne. Wstęp do niego jest darmowy.

Park archeologiczny czynny jest codziennie od 9 do 20. Wstęp na teren wynosi 300ALL/ok. 10PLN. Za możliwość zrobienia zdjęć trzeba zapłacić 1000ALL/ok. 35PLN.

Apollonia – mapa parku
Ruiny jednej ze świątyń
Nimfeum
error: Treść jest chroniona !!