Tallinn


Historia miasta

Tallinn był silnym ośrodkiem gospodarczym już w X w. O mieście Kaluri (dawna nazwa Tallinna) wspominał w 1154 roku arabski uczony Al-Idrisi.

W średniowieczu miasto przeszło pod panowanie Zakonu Kawalerów mieczowych. W 1236 roku przeszło ręce Duńczyków, którzy to rozpoczęli budowę największych w tej części swoich ziem fortyfikacji, z murami liczącymi 2,5 km długości (jednymi z najdłuższych w średniowiecznej Europie), do 16 m wysokości, z 45 basztami.

Po dwudziestu latach, w 1285 Rewel stał się członkiem Hanzy. W 1346 r. Estonia wraz z Rewlem została wykupiona przez zakon krzyżacki, który przebudował trzynastowieczny zamek na wzgórzu Toompea, dobudowując m.in. basztę „Długi Herman”.

W 1561, w trakcie zmagań czterech mocarstw w wojnach o Inflanty północna część Estonii z Rewelem przypadł Rosji. Rewel pozostał w rękach Rosji aż do 1918 r., gdy po ogłoszeniu niepodległości Republiki Estońskiej stolica oficjalnie zyskała nazwę Tallinn. W trakcie II wojny światowej miasto znajdowało się pod okupacją radziecką od 1940, niemiecką od 1941 i ponownie radziecką od 1944, jednakże uniknęło poważnych zniszczeń.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego i ponownym odzyskaniu niepodległości przez Estonię Tallinn w znacznym stopniu odzyskał swoje zachodnie oblicze.

Tallinn należy do jednych z najpiękniejszych miast Wschodniej Europy. Wraz z fińskim Turku było Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku. Stare miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Do Estonii wybrałem się w maju. W moich planach dotyczących Estonii oprócz Tallinna było także miasteczko-uzdrowisko Haapsalu, Tartu, Dwór Alatskivi, Zamek Rakvere oraz wielkie złomowisko w Järva-Jaani. Ale wróćmy do stolicy Estonii.


Co warto zwiedzić w Tallinnie?

Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym w Tallinie naprawdę jest godne pochwały i obroni się dla wszystkich plotek. Jest to pełnowymiarowe miasto wpisane na listę UNESCO, jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Północnej.

Widok na Stare Miasto

Niegdyś dom dla bogatych kupców, szczyci się średniowiecznymi wieżami kościołów i brukowanymi uliczkami. To nie tylko ciągłość architektoniczna, Stare Miasto w Tallinie zachowało tradycyjne zastosowanie jako żywe miasto z przytulnymi narożnymi kawiarniami i uroczymi ukrytymi dziedzińcami. Znajdziemy tam gotycki ratusz z przełomu XIV i XV wieku. Kolejna z wizytówek miasta to Pałac Kadriorg.

Warto wybrać się do licznych muzeów, z których najbardziej znane to Muzeum Morskie oraz Muzeum KGB. Bardzo dobre recenzje zbiera skansen Rocca al Mare z 1957 roku położony na peryferiach miasta. Godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.

Osoby lubiące naturę i przyrodę mogą udać się do Tallinna Botaanikaaed czyli ogrodu botanicznego, gdzie jest mnóstwo drzew, roślin, ścieżek oraz stawów.

Znajduje się tam także dom z palmami podzielony na kilka stref tropikalnych.

Bardzo ciekawą opcją dla osób lubiących zwierzęta może być ZOO w Tallinnie, które powstało w 1939 roku. Jest to jedyny ogród zoologiczny w kraju. Mieści się w nim 13 336 zwierząt, które reprezentują 548 gatunków z całego świata. Od 2009 roku jest to najczęściej odwiedzane ZOO w krajach bałtyckich.

Plan ZOO w Tallinnie.

Zoo w Tallinie posiada największą na świecie kolekcję kóz górskich i owiec oraz dużą kolekcję orłów i sów.

Z Tallinna można się wybrać także na jednodniową wycieczkę promem Tallink Silja do Helsinek. Sam miałem okazję skorzystać z tej formy podróży przy okazji podróży do stolicy Finlandii. Port, z którego odpływa prom do Helsinek znajduje się niedaleko Starego Miasta.


Dojazd

Do stolicy Estonii udałem się liniami AirBaltic z Rygi korzystając z promocji jaką miała owa linia lotnicza. Bilety lotnicze kosztowały mnie 27.99€ a lot odbywał się w maju.

Osoby, które chcą podróżować z Polski mają do wyboru autobus Flixbus. Bilet w jedną stronę kosztuje od 200PLN. Dojazd z każdego miasta w Polsce z przesiadką w Warszawie. Czas jazdy ok. 24h. Do wyboru mamy także lot samolotem na trasie WAW-TLL. Bilety zaczynają się od 100PLN w jedną stronę. Najlepiej zakupić bilety w promocji Szalona Środa.

Tania linia lotnicza Ryanair oferuje loty na trasie BER-TLL. Bilety w promocyjnej cenie zaczynają się od 10.49€ za lot w jedną stronę.


Galeria

Poniżej galeria z paroma zdjęciami ze skansenu Rocca al Mare

Galeria – skansen


Zdjęcia miasta

error: Treść jest chroniona !!