Bez kategorii

Eindhoven


Historia

Eindhoven to miasto w Brabancji Północnej, nad rzeką Dommel. Miasto liczy ponad 225 tys. mieszkańców, co czyni je 5 miastem w Holandii. Prawa miejskie zyskało w 1232 roku od księcia Brabancji.

W 1554 roku wielki pożar zniszczył większość miasta, jednak miasto zostało odbudowane. Jednak Eindhoven zostało zniszczone z rąk Hiszpanów, ponieważ było to częste pole bitwy między Holendrami a Hiszpanami.

Rewolucja przemysłowa była dobra dla Eindhoven, a dzięki Philipsowi miasto rozkwitło pod koniec XIX wieku. Podobnie jak wiele miast, Eindhoven wyrosło poza swoje średniowieczne granice na początku XX wieku, częściowo ze względu na silny przemysł elektroniczny, inżynieryjny i motoryzacyjny.

Podczas II wojny światowej śródmieście fabryki Philipsa zostało zniszczone przez RAF, chociaż reszta miasta została zniszczona przez Luftwaffe. W rezultacie Eindhoven przebudowało się w nowoczesnym stylu, ponieważ pozostało niewiele z oryginalnego historycznego miasta.

Dziś w mieście znajduje się wielki przemysł elektroniczny. Swoją siedzibę ma tu koncern Philips. W mieście produkowane są: maszyny liczące, urządzenia medyczne, telewizory, radia, sprzęt gospodarstwa domowego, żarówki; poza tym przemysł samochodowy (samochody ciężarowe, w tym fabryka DAF) i szklarski.

W mieście nie ma za wiele do zwiedzania. To nowoczesne holenderskie miasto jest idealnym antidotum na historyczne miasta Brabancji, ponieważ nowoczesna architektura, fajne dzielnice i wspaniałe hotspoty w Eindhoven sprawiają, że świeci.

Użyłem Eindhoven jako bazy wypadowej do innych miast w Holandii, jednak myślę, że jeden dzień w Eindhoven to świetny sposób, aby zasmakować tego, co można robić w tym mieście. Za długo nie ma sensu tu spędzać czasu.


Zwiedzanie

Jedyne zabytki jakie pozostały do dziś w mieście to neogotycki kościół św. Katarzyny z 1867 roku.

Kościół św. Katarzyny

Jest także XIX wieczny kościół Ojca (Augustijnenkerk) przy ulicy Tramstraat 37 w dzielnicy Centrum oraz stary budynek fabryki Philipsa z 1921 roku, który to został przekształcony w muzeum. Możemy się w nim dowiedzieć się o innowacjach i przyszłości oświetlenia, komunikacji i o zdrowiu. Muzeum to znajduje się przy ulicy Emmasingel 31.

Bilet wstępu to koszt 11€ dla dorosłej osoby i 6€ dla dzieci powyżej 6 roku życia oraz dla studentów

W dzielnicy Strijp przy Torenallee 86, znajduje się Brouwerij het Veem. Jest to browar, który można odwiedzić w tej okolicy.

Browar oraz inne punkty gastronomiczne znajdują się w zabytkowej hali, która była używana przez firmę Philips od 1942 roku do przechowywania głównie telewizorów i odbiorników radiowych.

W swojej ofercie browar posiada ponad 600 różnych piw specjalistycznych z całego świata.

Przy ulicy Tongelresestraat 27 znajduje się Muzeum DAF. Jest to gratka dla tych osób, które lubią samochody ciężarowe, osobowe, autobusy i nie tylko. Wstęp do muzeum: 11€

Z innych ciekawych budynków w mieście warto zobaczyć Evoluon.

Evoluon to budynek w kształcie UFO , który został zaprojektowany przez firmę Philips jako muzeum nauki w 75. rocznicę firmy Philips. Znajduje się przy Noord Brabantlaan 1A. Przez jakiś czas miejsce to było popularne, ale teraz jest to szalenie wyglądające centrum konferencyjne oddalone od centrum miasta. Obecnie chwilowo zamknięte.

Evoluon nocą

Przy ulicy Professor Doctor Dorgelolaan 8 znajduje się tunel dla pieszych i rowerzystów z muralami ze skeczów „Ministerstwo Głupich Kroków” Latającego Cyrku Monty Pythona. Tunel znajduje się blisko dworca centralnego w Eindhoven.

A gdy chcemy odpocząć od nowoczesnej architektury miasta, warto udać się na spacer po Villapark.

Villapark

Ten piękny, zielony obszar w pobliżu Eindhoven Centraal jest miejscem, w którym wielu baronów i tytanów przemysłu z Eindhoven stworzyło swoje domy po tym, jak rodzina Philips zbudowała De Laak, rozległą rezydencję w tej okolicy. Po prostu miło jest przejść pieszo, podziwiając przestronne domy.


Dojazd

Eindhoven ma jedno z najlepszych tanich lotnisk w Holandii. Z Polski do Eindhoven można polecieć już za 78PLN (WDC) w obie strony.

Następnie można łatwo wziąć autobus 400-401 za kilka euro z lotniska w Eindhoven do Eindhoven Centraal. Kursuje co osiem minut. Z Eindhoven Centraal jest krótki spacer do centrum miasta.

Korzystając z promocji na tanie bilety w linii lotniczej Wizzair udałem się do Eindhoven z Poznania płacąc za lot w obie strony 105PLN (WDC).

Następnie z Eindhoven udałem się dalej do Hagii i Amsterdamu.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!