Bez kategorii

Dwór Sagadi


Gdzie znajduje się Sagadi?

Kompleks dworski położony jest w Parku Narodowym Lahemaa. Dwór zlokalizowany jest niecałe 100km od Tallinna w północnej części Estonii, nad Zatoką Fińską. Obecnie Sagadi stało się centrum turystyki oraz edukacji przyrodniczej i kulturalnej. Kompleks jest wyjątkowy ze względu na swoją jedność, w tym wiele budynków gospodarczych z wyremontowanymi drogami, pasami parkowymi, parkiem i stawami. Kompleks został odrestaurowany przez system leśny i dziś zarządzają nim leśnicy, a dokładniej RMK. W leśnym centrum Sagadi można odwiedzić muzeum lasu i dworu, szkołę przyrodniczą, hotel i restaurację.


Historia dworu

Posiadłość Sagadi po raz pierwszy wymieniono w źródłach pisemnych w 1469 roku. W ciągu dziejów należała do kilku różnych bałtyckich rodzin niemieckich. Dwór w stylu rokoko został wybudowany w latach 1749-1753, którego plany niezwykle się zachowały. Dwór był wyjątkowym fenomenem w estońskiej architekturze dworskiej z bujną fasadą zewnętrzną w stylu rokoko

Rodzina von Fock, do której należał majątek, zatrudniła do budowy domu mistrza budowlanego Johana Nicolausa Vogla. Budynek został przebudowany w latach 1793-1795 i uzyskał wówczas swój obecny elegancki, wczesnoklasycystyczny wygląd.

Dwór Sagadi

Masterplan dworu spełnia wszystkie wymagania architektury barokowej, gdzie salony są ułożone we wspaniałym antyfilowym układzie – szerokie drzwi skrzydłowe tych pomieszczeń znajdują się na jednej osi, gdzie każde pomieszczenie otwiera się jako osobne przedstawienie.

Drobnych zmian dokonano w 1894 roku pod kierunkiem architekta Rudolfa von Engelhardta. Przez większą część XX w. we dworze mieściła się szkoła. Został odnowiony w latach 1977-1987.

Zespół dworski, wraz z 20 budynkami gospodarczymi i parkiem, pozostaje jednym z najlepiej utrzymanych zespołów dworskich w Estonii. W głównym budynku odrestaurowano liczne detale, takie jak malowane sufity i rzeźbione drewniane schody, a główny dom jest historycznie umeblowany.

Na terenie dworu znajduje się Muzeum Lasu Sagadi. Prezentuje ono wiedzę o lesie. Prezentowane są tam także wystawy czasowe.


Informacje praktyczne

ADRES

wieś Sagadi, parafia Haljala, okręg Lääne-Viru

GODZINY OTWARCIA

  • 01.05 – 30.09: codziennie od 10 do 18
  • 01.10 – 30.04: codziennie od 10 do 16

CENA BILETÓW

  • Dorosły: 4€
  • Dzieci, student, uczeń: 2€
  • Emeryt: 3€
  • Bilet rodzinny: 8€

Dojazd

Do Sagadi dojedziemy autobusem nr 18V firmy GoBus. Jadąc własnym samochodem należy skręcić na Haljala z autostrady Tallinn-Narva (E20), po 20 km powinnien pokazać się drogowskaz do Haljala.


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!