Lida


Historia

Zamek został zbudowany w XIV wieku przez litewskiego księcia Giedymina. Zamek następnie należał do Jagiełły. W 1392 roku książę Witold przy pomocy Krzyżaków zdobył zamek. W 1394 zamek był oblegany ponownie przez Krzyżaków, tym razem jednak bezskutecznie.

W 1422 na zamku w Lidzie gościł król Władysław Jagiełło z poślubioną w Nowogródku księżniczką Zofią Holszańską. 

W kolejnych latach zamek szturmowały wojska rosyjskie (w 1659 roku), następnie podczas III wojny północnej uległ spaleniu przez wojska szwedzkie. Po 1791 roku, gdy zostało spalone miasto, rabunkowo zaczęto rozbierać zamek na materiał budowlany.

Podczas powstania w 1794 na zamku doszło do starcia pomiędzy wojskami Tadeusza Kościuszki i wojskami rosyjskimi. W latach 20. XX wieku miejscowe polskie władze zaczęły zamek odbudowywać. Obecnie prace rekonstrukcyjne są kontynuowane od 1982 roku. Po 2007 roku zrekonstruowano m.in. wieżę i drewnianą galerię obronną ciągnącą się wzdłuż korony murów ze strzelnicami. W jednej z wież mieści się muzeum.


O zamku

Miasteczko Lida było punktem na trasie Mińsk-Grodno. Odwiedziłem je aby zobaczyć tamtejszy zamek z XIV wieku zbudowany przez litewskiego księcia Giedymina.

Zamek Lida w miasteczku Lida

Sam zamek ma kształt czworoboku o wymiarach 93,5 x 83,45 x 80 x 84 m, z dwoma narożnymi wieżami o 5 kondygnacjach. Wjazd znajdował się przez most zwodzony od strony wschodniej obok wieży. Mury miały grubość od 1,5 do 2 metrów i wysokość około 12-15 metrów. Zwieńczone były krenelażem.


Dojazd

Do Lida dojechałem pociągiem z Mińska (Minsk Pasazyrski). Za bilet w 2 klasie płaciłem ok. 15PLN/10BYN (2019r). Bilety można kupić na stronie kolei białoruskich pod linkiem. Strona w języku angielskim.

Do Lida dojeżdżają także maszrutki. Ceny biletów można sprawdzić pod linkiem. Strona w języku rosyjskim.


Nocleg

Będąc w Lida nocowałem w Hotelu Lida. Jest to hotel, który jest rekomendowany przez Ambasadę Białoruską. I wg mnie należy korzystać z tych rekomendacji, gdyż trafiły mnie się noclegi z serwisu Booking, których opis odbiegał daleko od rzeczywistości.


Galeria

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!