KamieniecGdzie znajduje się Kamieniec?

Kamieniec (Kamyanyets) to małe miasteczko znajdujące się w zachodniej Białorusi w obwodzie brzeskim. Do Kamieńca z Brześcia jest ok. 37 km. W latach 1921-1939 Kamieniec należał do II Rzeczypospolitej.


Zwiedzanie miasta

Sam Kamieniec jest małym miasteczkiem. Na zwiedzanie można spokojnie przeznaczyć 3-4 godziny. W mieście nie ma za dużo do oglądania. Główną atrakcją miasta jest Wieża Zamkowa, która powstała w miejscu drewnianego grodu zniszczonego przez Tatarów. Murowana wieża była wznoszona przez księcia Włodzimierza Wasylewicza w latach 1276 – 1288 i prawdopodobnie otoczona była palisadą z drewna. Wieża jest budowlą wzniesioną z czerwonej cegły na planie koła o średnicy 13,5 m, o grubości ścian 2,5 m i wysokości 30 m. Wewnątrz znajduje się muzeum krajoznawcze. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Stoi na wzgórzu nad rzeką Leśna, na którym istniał niegdyś gród obronny otoczony wałami i drewnianymi ścianami obronnymi. Gród, należący początkowo do księstwa wołyńskiego lecz został zdobyty przez Litwinów w 1319 roku.

Wieża nosi nazwę Biała Wieża. Od jej nazwy pochodzi nazwa Puszczy Białowieskiej. Znajduje się przy ul. Lenina 3a.

Więcej informacji o wieży pod linkiem tutaj.

W sąsiedztwie wieży znajduje się Państwowa Szkoła Gramatyki z 1920r. Gmach szkoły został wpisany na listę Kultury i Historii Białorusi.

Prócz tego w mieście znajduje się Cerkiew św. Szymona Słupnika z 1914 roku w stylu bizantyjsko-rosyjskim.

Przy głównej drodze, gdzie zatrzymują się marszrutki w Kamieńcu można podziwiać XIX wieczną zabudowę.

Oprócz tego w centrum miasta są dwa ciekawe pomniki: księcia włodzimierskiego Włodzimierza Wasylewicza stojącego obok żubra z 1988 roku (autor Aleksander Liszczik) oraz księcia Włodzimierza Wasylewicza.


Jak dojechać?

Do Kamieńca dojedziemy z dworca autobusowego w Brześciu.

Marszrutki odjeżdżają codziennie z peronu 4 i 5 od 06:30 do 20:50 (ostatnia).

Czas przejazdu wynosi ok. 70 minut. Cena biletu ok 1-2€.

Tu sprawdzisz rozkład jazdy: https://av.brest.by/prigorod.html


Galeria

error: Treść jest chroniona !!