BrześćWstęp

Brześć (dawniej nazywany Brześciem Litewskim lub Brześciem nad Bugiem) to miasto, które do 1945 roku należało do Polski. Nie dziwi więc fakt, że w mieście można spotkać ludzi, którzy mówią tym językiem. Pod zaborami rosyjskimi powstała tu twierdza, w cieniu której rozwijało się miasto.

Po uruchomieniu ruchu bezwizowego, władze białoruskie robią wszystko aby do Białorusi przyjeżdżali turyści z Polski oraz z UE.

Ponieważ Brześć jest miastem granicznym, Z Terespolu do miasta jest przysłowiowy „rzut beretem”.


Zwiedzanie

Brześć to sympatyczne miasto. Wybrałem to miasto jako bazę wypadową do zwiedzania innych atrakcji oraz miejscowości w okolicy.

W samym Brześciu zaplanowałem, że zobaczę miasto, Twierdzę Brześć, Muzeum Transportu Kolejowego oraz Cerkiew św. Szymona.


Dojazd

Z Terespolu do Brześcia jest ok. 7km. Białorusini na potęgę przemycają wszystko co się da. Kawę, herbatę, papierosy, jedzenie, słodycze itd. Z Terespola spod dworca kolejowego do Brześcia o godzinie 10 odjeżdża marszrutka. Cena biletu 10PLN. Głównymi pasażerami są Białorusini, którzy w swoich pakunkach mają przemycany towar. Sam zostałem poproszony o przemyt nadprogramowego towaru.

Na granicy pan pogranicznik miło mnie zapytał o cel podróży, sprawdził wizę, przyłożył pieczątkę i życzył miłego pobytu. Byłem na Białorusi.


Galeria

error: Treść jest chroniona !!