Deir SemaanWstęp

Deir Semaan jest małą wsią leżącą ok. 30km od Aleppo. Sama w sobie nie posiada wiele do zaoferowania. Natomiast około 1.5 km na północ od wioski znajduje się jeden z ciekawszych zabytków chrześcijaństwa – pozostałości kościoła Św. Symeona Słupnika Starszego.

Ten piękny kościół został zbudowany na cześć św. Szymona Słupnika, który mieszkał tu na szczycie kolumny przez 37 lat. Kościół ten stał się sławny i odwiedzany przez pielgrzymów z całej okolicy.

Historia

Deir Semaan {Seman) było pierwotnie grecką osadą rolniczą o nazwie Telanissos. Na początku V wieku ne miejsce przekształciło się w kompleks klasztorny. Po śmierci św. Symeona wybudowano nową bazylikę, a miejsce to stało się centrum pielgrzymkowym.

Kościół św. Szymona Słupnika należy do jednych z najstarszych zachowanych zespołów kościelnych. Założony został w V wieku. Znajduje się około 30 kilometrów na północny zachód od Aleppo w Syrii. Został zbudowany na miejscu słupa św. Symeona Słupnika, znanego mnicha stylity.

Kościół jest powszechnie znany jako Qalaat Semaan („Twierdza Symeona”) lub Deir Semaan („Klasztor Symeona”)

Budowę kościoła zaplanowano na kształt krzyża złożonego z czterech różnych bazylik. Wybudowano także baptysterium , klasztory budynki gospodarcze. Będąc w Syrii miałem tę okazję, że na miejscu było jeszcze co oglądać. Na dzień dzisiejszy, z tego co podają media, wiele zostało zniszczone przez wojsko lub rozkradzione przez ludność miejscową. Ruiny kompleksu wielokrotnie bardzo ucierpiały wskutek wojny domowej w Syrii oraz bombardowań północnej Syrii ze strony Rosji oraz Turcji.

Od czerwca 2011 r. kościół i okoliczne wioski zostały wyznaczone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) jako część „starożytnych wiosek północnej Syrii”, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa. Budynek ma dużą wartość ze względu na przedstawienie wielkiej ofiary dla świętego kursu, o czym świadczy św. Symeon


Dojazd

Najlepszym sposobem na odwiedzenie tego miejsca jest dojazd do Aleppo. Następnym krokiem jest wynajęcie samochodu wraz z kierowcą i podzielenie kosztów na kilka osób (2-3 osoby). Sam skorzystałem z takiej opcji. Koszt wtedy jest niewielki a przy okazji można w ciągu jednego dnia zobaczyć kilka interesujących mnie atrakcji.

W Aleppo dostępne są standardowe pakiety, ale bez problemu można umówić się na specjalną trasę, czyli taka, jaka nas interesuje. Odradzałbym wycieczki grupowe (10-20 osób), częściowo dlatego, że z natury jestem samotnikiem, częściowo dlatego, że oczekiwaliby, że będziesz trzymać się programu organizatora, a nie odwrotnie. Natknąłem się na kilku innych podróżników, którzy korzystali z tego rodzaju transportu.


Grafika


error: Treść jest chroniona !!