Wieża Ramana


Historia

Wieża Ramana zwana także Zamkiem Ramana znajduje się w wiosce Ramana w odległości ok. 12km od stolicy Azerbejdżanu. Obiekt powstał prawdopodobnie pomiędzy XII a XIV wiekiem. Dokładna data jego budowy nie jest znana. Dziedziniec i ściany tego zamku mają w planie długi prostokąt. Na środku znajduje się wieża, która została zbudowana w celu obrony i była używana jako zamek za panowania Shirvanshah. Wieża wysoka jest na 15 metrów. Otoczona jest grubymi murami. Do ścian wieży prowadzą schody. Jednakże są one zbyt małe dla przeciętnego Europejczyka. A już na pewno dla mnie z moim rozmiarem stopy 47.5 🙂 Z wewnętrznej strony wieży można przejść po spiralnych schodach do korytarza, który został zbudowany około 3 metrów (10 stóp) poza wieżą. Pozostałe kamienne schody prowadzą do górnej części wieży z ogrodu. Za pomocą tych schodów można podejść do murów wieży i spojrzeć na wieś.


Zamek Ramana

Naturalna lokalizacja zamku Ramana jest inna; leży on na skałach. Mocne mury wieży podobno są naturalną kontynuacją skalistych zboczy. W niektórych częściach murów można dostrzec fragmenty skalne. We wschodniej ścianie wieży znajduje się łuk. Na ścianach zamku znajduje się silny prostokątny donżon, podobny do donżonu zamku Mardakan. Wejścia stojące naprzeciw siebie mają korzystny warunek służenia do obrony. Ale w przeciwieństwie do innych wież Absherona Rayona wejście ze spiralnymi schodami tego zamku nie znajduje się na wysokości, lecz na poziomie gruntu. We wszystkich ścianach warstw znajdują się okna do strzelania. W gruncie znajdują się także studnie (zabezpieczone kratką), otwory, gdzie przetrzymywano więźniów (zabezpieczone kratką). Historycy wspominają, że pomiędzy Zamkiem Ramana a Basztą Dziewiczą było podziemne przejście. Może kolejna kratka, która znajduje się na dziedzińcu to właśnie to tajemne przejście? W sąsiedztwie zamku znajduje się meczet. Można go zwiedzić.

Na co dzień zamek jest zamknięty. Klucze do zamku znajdują się w parterowym domu z bielonymi ścianami oraz z zieloną bramą. Wystarczy poprosić mieszkańców a otworzą obiekt do zwiedzania.

Dom, w którym dostaniemy klucze do zamku Ramana

Zamek Ramana był miejscem, w którym kręcono filmy “Koroghlu”, “Nesimi” oraz “Babek”. W okolicach Zamku Ramana znajdują się roponośne pola i to właśnie tam kręcono sceny do kolejnej części filmu „James Bond The World is Not Enough”.

Zamek Ramana został wpisany na Listę Wstępną Światowego Dziedzictwa UNESCO w potrzebie pilnej ochrony w konstrukcjach obronnych wybrzeża Morza Kaspijskiego 24 października 2001 r.


Dojazd

Jak dojechać do Wieży Ramana?

Do wsi Ramana dojedziemy z Baku busem nr. 204. Autobus odjeżdża z przystanku czerwonej linii metra M1 Koroglu i dojeżdża do Meczetu, który znajduje się we wsi Romana. Innym sposobem dotarcia jest wynajęcie taksówki. Niestety nie wiem ile trzeba zapłacić za kurs.

Meczet we wsi Ramana

Galeria


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!