Gobustan



Wstęp

Gobustan (Qobustan) – to niewielkie miasteczko położone na Półwyspie Apszerońskim. Znajduje się około 60km na zachód od Baku. W Gobustanie znajduje się najpiękniejszy historyczny Park Narodowy w Azerbejdżanie, który położony jest na południowo-wschodnim krańcu Wielkiego Kaukazu, nad Morzem Kaspijskim. Górzysty teren Gobustanu w 2007 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie znajdują się petroglify – prehistoryczne rysunki skalne, z których najstarsze pochodzą sprzed 20 000 lat. Na terenie parku znajduje się małe interaktywne muzeum. Warto je odwiedzić.

Niedaleko parku w odległości ok. 20km znajduje się jeszcze jedna atrakcja. Są nimi wulkany błotne. Jest ich tam prawie 400 – z siedmiuset występujących na całym świecie. Jest to zarazem największe skupisko wulkanów błotnych na świecie w jednym miejscu. prócz tego jest tam także kilka jezior błotnych. Miejscowi zabierają błoto z wulkanów do butelek i kąpią się w nim w swoich domach. Podobno błoto z tychże wulkanów ma właściwości lecznicze.

Gobustan – wulkany błotne

Gobustan – zwiedzanie

W Azerbejdżanie byłem w marcu 2017 roku i bilet wstępu upoważniający do wejścia na teren Parku Narodowego oraz do zwiedzenia muzeum kosztował 5AZN, czyli niewiele ponad 10PLN. Za 1AZN płacono wówczas niewiele ponad 2PLN (1AZN = 2.11PLN). To właśnie od muzeum rozpocząłem zwiedzanie tego Parku Narodowego. Muzeum było czynne w godzinach 10:30 – 16:30. Nowoczesne muzeum składa się z dwóch pięter i okrągłych sal przypominających jaskinie. Dostarcza wielu ciekawych informacji, posiada w swoich zbiorach malowidła skalne. Wyposażone jest w ciekawe ekspozycje i multimedialne projekcje. Wszystkie eksponaty opisane są w języku azerskim i angielskim.

Siedziba Muzeum Qobustan

Dojazd

Park Narodowy Gobustan znajduje się około 45 km na południowy-zachód od stolicy Azerbejdżanu, Baku. Najszybszym i najłatwiejszym środkiem transportu jest taksówka. Tak na ogół robi większość zagranicznych turystów. Do Parku można się także dostać autobusem nr.88 (z centrum miasta, przystanek w pobliżu Baszty Dziewiczej), a na jego ostatnim przystanku przesiadamy się w autobus nr. 195, który dojeżdża do miejscowości Qobustan. Stamtąd trzeba na miejsce udać się taksówką, za którą zapłacimy ok 25AZN (ok. 55 PLN). Ja miałem takie szczęście, że mój hotel dał mi do dyspozycji kierowcę i nie miałem problemu z transportem po Azerbejdżanie ;).

Skała z petroglifem przedstawiająca łowców – Era Brązu
Jedna z ekspozycji z jaskiniowcem

Petroglify

Rezerwat rysunków naskalnych nieopodal Gobustanu to około 6000 petroglifów obejmujących okres 4000 lat (od mezolitu do średniowiecza). Zajmuje powierzchnię 3000 ha lecz tylko niewielka część jest udostępniona do zwiedzania. Teren ten był znany rosyjskim uczonym na pewno już w latach 40. XIX wieku. Pierwsze poważne badania archeologiczne przeprowadzano tu od 1939 roku. W roku 1966 decyzją rady ministrów Azerbejdżańskiej SSR utworzono rezerwat, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 roku.


Petroglify – galeria


Galeria – wulkany błotne

Wulkany błotne w okolicy Gobustanu – galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!