Ateszgah


Świątynia Ognia

Surakhana a właściwie Suraxani to miasto leżące 15km na północny wschód od Baku. W sumie miejscowość leży na przedmieściach Baku. Wznosi się tu Świątynia Ognia Ateszgach (Ateshgah), obiekt bardzo ważny dla czcicieli ognia – Hinduistów oraz Zoroastrian. Znajduje się w pobliżu stacji kolejowej i przypomina zamek, w środku którego znajduje się świątynia.


Historia świątyni

Świątynia Ognia było pielgrzymkowym i filozoficznym centrum Zoroastrianów z północno-zachodniego subkontynentu indyjskiego, którzy byli zaangażowani w handel z regionem Morza Kaspijskiego. Cztery święte elementy ich wiary to: ateshi (ogień), badi (powietrze), abi (woda) i heki (ziemia). Świątynia stoi na dawnym miejscu naturalnego wypływu gazu ziemnego. Płomienie, wydobywające się z ziemi w wyniku zapłonu gazu, czczone były przez wieki przez Zoroastrian. Obecna budowla została jednak wzniesiona w XVI-XVII wieku przez indyjskich czcicieli Śiwy (indyjskie osadnictwo w Azji Środkowej i Kaukazie Południowym sięga późnego średniowiecza i ma związek z przebiegającymi tędy szlakami handlowymi).

Kamienna świątynia Ateszgah, zaratusztriańskie miejsce kultu ognia

Świątynia świetnie prosperowała przez cały XVIII wiek, aż do momentu, kiedy to w XIX wieku w Azerbejdżanie nastąpił rozwój przemysłu naftowego.

W 1883 roku zamknięto świątynię i przestała ona być miejscem kultu.

W 1922 roku na terenie Świątyni Ognia Ateszgah odbyły się pierwsze badania historyczne. W 1963 roku nastąpiło przywrócenie kompleksu a rok później ustanowiono go pomnikiem historycznym. Trwało to aż 12 lat. Kompleks został przekształcony w muzeum w 1975 roku. Roczna liczba odwiedzających muzeum wynosi 15 000.

Świątynia ognia „Ateshgah” została nominowana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku przez Gulnara Mehmandarova. 19 grudnia 2007 r. Został ogłoszony państwowym rezerwatem historyczno-architektonicznym dekretem prezydenta Azerbejdżanu

Obiekt jest czynny od 9 do 18. Bilet wstępu kosztuje 2AZN plus 2AZN za pozwolenie na robienia zdjęć. Całkowity koszt wyniesie nas ok. 9PLN. Takie ceny obowiązywały w 2017 roku.


Dojazd

Ponieważ muzeum mieści się na przedmieściach Baku, łatwo dostaniemy się do niego taxi lub busami.


Galeria

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!