Grenlandia
Grenlandia to największa wyspa świata. Jej powierchnia wynosi 2175,6 tys km² i j jest ponad 50-krotnie większa od terytorium Danii. 66% leży poza kołem polarnym. 84% Grenlandii pokrywa lądolód. Osadnictwo na wyspie koncentruje się gównie na południowym i zachodnim wybrzeżu. Gdy byłem małym chłopcem to zawsze marzyłem aby się tam wybrać. Gdy nadarzyła się ku temu okazja to kupiłem bilet lotniczy i wybrałem się na Grenlandię. Do Nuuk, stolicy Grenlandii dostałem się linią Air Iceland, która to lata ze stolicy Islandii – Rejkiawiku. Oprócz tego przestrzeń powietrzna nad Grenlandią jest otwarta jeszcze dla dwóch innych linii: Air Greenland oraz Skandynawskim liniami SAS. W każdym z przypadków, kupując bilet odpowiednio wcześniej zapłacimy za bilet lotniczy ok. 2200PLN.
Postanowiłem wybrać okres letni (lipiec) aby wybrać się w podróż na Grenlandię gdyż pogoda w tym okresie była łagodna i ładna o temperaturze około 18 ° C w ciągu dnia. Dni są długie i jasne, a zobaczysz słońce o północy – jest to typowe dla arktycznego lata, kiedy słońce nigdy nie zachodzi. To najlepszy czas na wizytę na Grenlandi, jeśli chcemy wybrać się na wędrówkę, zwiedzanie, wędkowanie i spływy kajakowe. Jeśli przyjedziemy zimą na Grenlandię to zobaczymy zorzę polarną i mamy sznsę uczestniczyć w takich zajęciach, jak jazda na skuterach śnieżnych czy jazda psim zaprzęgiem. Trzeba być przygotowanym na fakt, że temperatury w tym okresie mogą wynosić nawet -30 ° C oraz, że pogoda może być bardzo nieprzewidywalna.
Gdzie nocować w Nuuk?
Noclegi w Nuuk nie należą do tanich. Za 12 dniowy pobyt w pokoju jednoosobowym wyposażonym w płaski telewizor, meble z dostępem do internetu, który to obiekt znajdował się blisko przystanku autobusowego oraz marketu zapłaciłem 1600PLN. Spałem tutaj.
Gdzie zjeść w Nuuk?
Jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami mięsa z wielorybów lub fok to możemy skorzystać z innych lokali astronomicznych. Blisko miejsca gdzie miałem wykupiony nocleg zlokalizowana jest bardzo znana restauracja Sarfalik. Restauracja znajduje się w hotelu Hans Edge i oferuje innowacyjne doznania restauracyjne , które łączą najlepsze dania kuchni grenlandzkiej i światowej. W menu znajdziemy takie potrawy jak śnieżnego kraba, tatar z piżmaka, halibuta po grenlandzku, jagnięcinę z Narsaq z warzywami lub mięso z renifera z grzybami. Gdy nasz budżet nie pozwala na codzienne stołowanie się w powyższej restauracji, możemy skorzystać z restauracji Hereford Beefstouw, gdzie możemy zjeść steka i napić się piwa oraz możemy odwiedzić Cafe Esmeralda, gdzie możemy zjeść pizze oraz hamburgery. W ostateczności pozostają nam lokalne sklepy spożywcze i przygotowywanie posiłków samemu. Obiekt, w którym nocowałem posiadał własną kuchnię.
Gdyby ktoś miał ochotę wybrać się na kawę lub drinka to zarówno kawiarnie jak i bary znajdują się przy ulicy Imaneq. Bar Daddy’s to jedyny bar w mieście, gdzie znajdują się stoły do bilarda. Katti’s Shop Cafe to przytulna kawiarnia ozdobiona skórami, gdzie można napić się kawy a przy okazji zjeść ciepły posiłek. Jest jeszcze wysokiej klasy bar Skyline znajdujący się na najwyższym piętrze hotelu Hans Edge, który oferuje wspaniały widok na miasto.
Komunikacja
Stare miasto Nuuk jest wystarczająco małe, aby poruszać się pieszo po okolicy, lecz gdy planujemy dalsze zwiedzanie, to musimy wziąć taksówkę lub autobus. Samo miasto jest raczej rozproszone i składa się z kilku dzielnic.
Sieć autobusowa obsługiwana jest przez firmę Nuup Busii i składa się z pięciu tras – polecam przejażdzkę trasę numer 3 na przedmieścia oraz zobaczyć okoliczne fiordy. Bilet kosztuje tylko 13 DKK (ok. 8PLN), a płaci się gotówką w autobusie. Radzę zachować swój odcinek biletu, ponieważ bilety są ważne przez 1 godzinę, a przy zakupie w autobusie opieczętowane są czasem wygaśnięcia. Przez ten okres można używać biletu wielokrotnie. Możliwy jest zakup karnetów na 11 przejazdów za 120DKK (ok. 72PLN).
Można także łatwo wynająć samochód. Powinieneś mieć trochę doświadczenia w jeździe po śniegu, aby móc pokonywać śliski i oblodzony teren. Trzeba bowiem wiedzieć, że na Grenlandii praktycznie nie ma dróg.
Dlatego silnie jest tam rozwinięta komunikacja lotnicza a komunikację pasażerską między miastami zapewnia kompania lotnicza Air Greenland. Lokalne połączenia morskie to drugi rodzaj transportu, który jest dostępny na Grenlandii. Statek pasażerski Sarfaq Ittuk z Arctic Umiaq Line pływa wzdłuż wybrzeża od kwietnia do grudnia pomiędzy Qaqortoq na południu a Iluilissat na północy.
Zwiedzanie i nie tylko…
W Nuuk nie ma za dużo ciekawych miejsc wartych odwiedzenie. Nie natym jednak polega atrakcyjnośc Grenalndii. Nie jedzie się tam po to aby oglądać kolejne zamki, fortece, kościoły czy wspaniałe domy.
Najstarszym obiektem na Grenlandii jest dom Hansa Egedego przy Hans Egedesvej 15. Duński misjonarz wylądował na wyspie i osiedlił się tutaj w 1721 roku. Założył miasto jako punkt handlowy, które rozkwitło i ostatecznie stało się stolicą administracyjną oraz siedzibą Grenlandii. Dom Hansa Egedego przetrwał do dzisieszego dnia ale nie jest otwarty dla publiczności do zwiedzania, Rząd użytkuje budynek do organizowania specjalnych wydarzeń. Obok domu Hansa Egedego znajduje się skromny Frelsers Kirke (kościół Chrystusa Zbawiciela) z 1849r.
Przy Gertrud Raskevej znajduje się dom Nielsa Langego, luterańskiego księdza i najsłynniejszego grenlandzkiego malarza. Dom w okresie letnim w godzinach 13-16 można zwiedzać bezpłatnie.
Przechadzając się wzdłuż skalistego nabrzeża napotkamy mosiężna statuę Sedny, w mitologii Eskimosów boginię morza i zwierząt morskich.
Warto wybrać się do Muzeum Narodowego i Archiwum Grenlandii, które mieści się przy Hans Egedesvej 8. Największe muzeum na Grenlandii ulokowano w charakterystycznych magazynach starego kolonialnego portu Nuuk. Znajdują się w nim artefakty, przedmioty oraz obrazy z całego kraju. Wystawy obejmują historię Grenlandii z ostatnich 4500 lat: od pierwszych kultur Arktyki z epoki kamienia, osad nordyckich, przybycia kultury Thule – przodków obecnych Eskimosów po stopniowe przejście do czasów współczesnej Grenlandii.
Do najbardziej imponujących eksponatów należą słynne mumie i kostiumy z Qilakitsoq w północno-zachodniej Grenlandii, a także najstarsza na świecie i prawie kompletna łódź z nienaruszoną skórą – Pearyland Umiaq, której dobrze zachowane pozostałości szacuje się na 1470 rok.
Bilety: 16.09-31.05 – free; 01.06 – 15.09 – 30DKK (ok.20PLN)
Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest Nuuk Art Museum. W stylowym muzeum możemy podziwiać dzieła artystów grenlandzkich. Znajdziemy tu zarówno kolekcje malarstwa jak i rzeźby.
Należy wspomnieć, że Nuuk Art Museum stworzyło spacer artystyczny po mieście Nuuk. Ścieżka artystyczna składa się z 19 punktów i polega na odkryciu przestrzeni i dzieł sztuki na trasie pomiędzy muzeum a portem kolonialnym. W mieście Nuuk można znaleźć interpretowane karmazyny, niedźwiedzie lodowe, foki, grenlandzkie legendy i mity. Może znajdziesz ukrytą ścieżkę, własną drogę lub podążasz śladami innych. Tutaj można ściągnąć plik PDF ze spacerem artystycznym.
Centrum Kultury Katuaq, które znajduje się przy Imaneq 21 to kolejne miejsce warte odwiedzienia. Znajduje się w centrum handlowym i zostało otwarte w 1997r. Wewnątrz działa wiele instytucji kulturalnych i edukacyjnych, np: Grenlandzka Akademia Sztuk Pięknych. Działa tutaj również kino oraz odbywają się przedstawienia teatralne.
Gdy już mamy dosyć zwiedzania muzeów i chodzenia po mieście to możemy wybrać się na mecz piłkarski (jeśli akurat będzie rozgrywany). Stadion znajduje się w przepięknej lokalizacji przy Stadionvej. Z jednej strony mamy widok na fiordy, z drugiej strony widok na pobliski masyw.
Równie dobrze możemy udać się na wycieczkę w góry. Najbliższy masyw górski w okolicy Nuuk to Sermitsiaq, który ma wysokość 1280m. Ze wzgledu na fakt, że jest to góra o dość ostym podejściu i datego zaleca się wspinaczkę na górę tylko z przewodnikiem.
Jeśli chcemy poobcować z dziką przyrodą to warto wybrać jedną z wielu dostępnych opcji. Możemy zobaczyć wieloryby, fjordy, góry lodowe lub wybrać się na ryby. Za kurs na fiordy zapłaciłem 35€. Aby zobaczyć wieloryby możemy polecieć samolotem. Cena za lot wyniosłą 70USD. Polecam firmy Blue Ice Explorer, która to firma ma w swojej ofercie wiele wycieczek. Najważniejszym punktem każdej wycieczki do fiordów Nuuk jest lodowy fiord, który przez cały rok jest zalewany górami lodowymi o różnych rozmiarach i kształtach.
Istnieje również możliwośc wybrania się na 5-dniową wycieczkę po Grenlandii aby obejrzeć jej wszystkie atrakcje, któe zostały wpisane na Światową Listę UNESCO.
Kolejna propozycja na miłe spędzenie czasu na Grenlandii to wycieczka do opuszczonej miejscowości Kangeq. Znajduje się na tej samej wyspie, która stanowiła pierwszą duńską kolonię na Grenlandii między rokiem 1721 a 1728. Kangeq znajdowała się na trasie migracji starożytnych Eskimosów. Wyjazd z Nuuk rozpoczyna się w porcie kolonialnym i trwa 40 minut. Na miejscu na zwiedzanie mamy ok. 1.5 do 2h. Oodbywa się ono z przewodnikiem. Wiele firm w Nuuk oferuje zwiedzanie Kangeq.
Na koniec pobytu na Grenlandii warto spróbować lokalnego jedzenia. Przez stulecia Grenlandczycy utrzymywali się ze zwierzęąt upolowanych lub złowionych w tym regionie, takich jak piżmak, wieloryb i mięso fok. Dziś tradycja trwa, ale miejscowi nadają im nowoczesny styl.
Aby posmakować tradycyjnego jedzenia Eskimosów, udaj się do Inuk Hostels, który znajduje się przy Qernertunnguit Kangerluat 1. Serwują ciekawe dania, takie jak grillowane mięso fokowe z karmelizowaną cebulą, Muktuk (surowa skóra wieloryba i tłuszcz) z sosem sojowym i burgery z wołu piżmowego. Mięso wieloryba i foki nie każdemu może smakować, dlatego kucharze wykonali kawał dobrej roboty, łącząc mocny smak z międzynarodowymi składnikami.
Gdyby ktoś martwił się o przyszłość tych zwierząt to informuję, że Grenlandia ma bardzo dużą populację wielorybów i fok, a ich populacje są ściśle monitorowane. Każdemu miastu przydzielono ściśle określoną kwotę na polowanie, aby zapewnić, że nie będzie przełowienia ani nie nastąpi wytrzebienie populacji.
Jeśli chcemy spróbować posiłków z nowoczesnym akcentem to proponuję udać się do Centrum Kulturalnego Katuaq.
Stylowa restauracja znajduje się w samym centrum miasta i zapewnia doskonałe wrażenia kulinarne. Szef kuchni słynie z tego, że używa tylko lokalnych produktów. Zawsze świeżych. Można tam zjeść pyszne hot dogi z mięsa wołowego. Można też tam skosztować pyszne tapas z kanapkami z przegrzebkami i rybami produkowanymi na Grenlandii.
Gdy chcemy spróbowac lokalnego piwa warto wybrać się do jedynego browaru na Grenlandii Godthaab Bryghus. Browar jest bardzo mały. Wytwarza 5 rodzaje piw, m.in.: Classic, Angelica, Pilsner i Ginger. Istnieje możliwość odbycia wycieczki, która trwa około 1.5 godziny. W trakcie zwiedzania browaru można skosztowć 3 piwa. O możliwość odbycia wycieczki należy wcześniej zapytać w barze Daddy’s. Browar jest zlokalizowany obok baru.
Podstawowe informacje
Język: trzy dialekty języka grenlandzkiego, duński, słabo angielski
Komunikacja: transport lotniczy: Air Greenland, miejski: Nuup Bussi, transport morski: Arctic Umiaq Line,
Czas: CET – 4h (np. w Polsce jest 12, to na Grenlandii 8)
Telefon: numer kierunkowy 0299, zasięg komórkowy ma zasięg tylko w miastach i większych osadach
Internet: jest i działa dobrze
Waluta: DKK (korona duńska) 100DKK = 63PLN. Ceny o 10% wyższe niż w Danii.
Zdrowie: Grenlandia nie jest objęta europejskim systemem ubezpiecznia zdrowotnego. Należy ubezpieczyć się indywidualnie. Wizyty u lekarza kosztują tyle samo co w Danii.
Informacja Turystyczna: Visit Greenland, Hans Egedesvej 29, Nuuk