Armenia

Akhtala


Historia

Osada współczesnej Akhtali była znana jako Agarak w V wieku. To tutaj twierdza została prawie na pewno zbudowana na fundamentach z epoki brązu i żelaza. Została zbudowany pod koniec X wieku przez Kyurikidów. Ta gałąź Bagratunis wywodziła się z Gurgen. Był synem patronów klasztorów Sanahin i Haghpat położonych niedaleko Achtali, króla Aszota III Miłosiernego i królowej Chosrowanusz. Braćmi Gurgena byli król Smbat II Zdobywca i Gagik I Bagratuni, pod którym królestwo Armenii Bagratuni osiągnęło szczyt rozkwitu

Pierwszy raz nazwa Ahtala została zapisana w dekrecie królewskim z 1438 roku. Uważa się, że etymologia nazwy Achtala ma pochodzenie tureckie i oznacza białą polanę. Ormiańska nazwa osady (Ախթալայի վանք) , w której zbudowany jest klasztor, to Pghindzahank, co oznacza kopalnię miedzi.


Klasztor Akhtala

Klasztor apostolski położony jest w miejscowości Akhtala. Znajduje się przy granicy z Gruzją. Z Vanadzor w Armenii do klasztoru jest zaledwie 65 km. Z Tbilisi, stolicy Gruzji do klasztoru mamy 104 km.

Jest to jeden z lepiej zachowanych klasztorów. Obecnie jest on nieczynny. Twierdza odegrała ważną rolę w ochronie północno-zachodnich regionów Armenii (Gugark) i należy do najlepiej zachowanych we współczesnej Armenii. Główny kościół na terenie kompleksu słynie z wysoce artystycznych fresków, które pokrywają wewnętrzne ściany, ścianki działowe i łożyska budynku.

Freski namalowane pod patronatem atabeka Ivane Zakariana w latach 1205-1216 w kościele Surp Astvatsatsin (Świętej Matki Bożej) w klasztorze Akhtala

Najważniejsze budynki kompleksu

W skład zespołu klasztornego wchodzą Kościół Matki Bożej. Dokładna data powstania kościoła nie jest znana. Uważa się, że kościół ze względu na kilka faktów historycznych powstał w 1188 roku bądź w latach 1205-1216. Kościół znajduje się pośrodku terenu twierdzy. Charakteryzują się stylową ikonografią, , bogactwem tematycznym oraz różnorodnością barw. Spiczasta kopuła została uszkodzona podczas inwazji Tamerlana a następnie zniszczona w 1784 roku, kiedy to kiedy Awar Omar Khan najechał z Dagestanu na Zakaukaz. W XIX wieku wicekról Kaukazu książę Michaił Woroncow zbudował półkulistą drewnianą kopułę pokrytą blachą żelazną w miejscu pierwotnej kopuły.

Malowidła ścienne są jednym z najlepszych przedstawień sztuki bizantyjskiej poza tradycyjnymi granicami Bizancjum. Większość malowideł przedstawia pisma święte w języku gruzińskim i greckim.

Na malowidłach przedstawione zostały wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu.

Bezpośrednio obok ściany zachodniej Kościoła Matki Bożej znajduje się pozostała część fasady kościoła głównego, z dachem dwuspadowym. W 1227 roku pochowano tu Ivane Mkhargrdzeli i jego syna Avaka.

Na terenie twierdzy rozrzucone są liczne zrujnowane domy i budowle pomocnicze, takie jak dwupiętrowy budynek uważany za siedzibę straży czy dzwonnica. Istnieją tradycyjne sieci tuneli, krypt, zbiorników wodnych i piwnic winnych, które można znaleźć w większości klasztorów średniowiecznej Armenii. Niedaleko klasztoru znajdują się inne średniowieczne zabytki sakralne i nie tylko, takie jak klasztor Świętej Trójcy, kościół św. Jerzego, XIII-wieczny pomnik wiosenny, XIX-wieczna rosyjska kaplica, cerkiew grecka oraz różne chaczkary (ormiańskie kamienne stelle) i kapliczki.


Dojazd

Do klasztoru dojedziemy na wiele sposobów.

Będąc w Armenii w ciągu niespełna godziny dojedziemy taxi z Vanadzor do Klasztoru Akhtala.

Mamy także pociąg. Z Vanadzor jedziemy pociągiem 372 relacji Erewań – Tbilisi do Sadakhlo, następnie bierzemy taxi do klasztoru.

Z kolei z Tbilisi (Gruzja) aby dostać się do klasztoru musimy najpierw dojechać pociągiem 372 lub minibusem do Ayrum w Armenii. Następnie musimy udać się taxi z Ayrum do klasztoru.

W obu przypadkach transportu możecie szukać tutaj


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!