Gruzja

Zapora Inguri


Trochę historii

Radziecki sekretarz Nikita Chruszczow planował budowę zapory na rzece Bzyb. Jednakże plany zmieniono i budowa zapory na rzece Enguri rozpoczęła się 1961 roku. Tama została tymczasowo uruchomiona w 1978 roku, a ukończona w 1987 roku.

W 1994 roku inżynierzy z Hydro-Québec sprawdzili stan zapory. Stwierdzili, że zapora była „w rzadkim stanie zniszczenia”.

W 1999 roku Komisja Europejska przyznała Gruzji 9,4 miliona euro na pilne naprawy w HES Enguri, w tym wymianę kłody na zaporze łukowej po stronie gruzińskiej oraz remont jednego z pięciu generatorów elektrowni po stronie Abchazji.


Zapora Inguri

Zapora znajduje się w północnej zachodniej Gruzji przy granicy z Abchazją. Jest najwyższą na świecie zaporą łukową, która położona jest na rzece Inguri. Znajduje się w pobliżu punktu, w którym rzeka opuszcza Kaukaz w drodze do Morza Czarnego.

Jest to ogromna tama łukowa o podwójnej krzywiźnie i wysokości 272 m (892 stóp) o długości 680 m (2231 stóp). Zapora została zbudowana z zazębiających się stosów betonowych monolitów ułożonych na zbrojonym podłożu skalnym wapiennym. Podczas gdy zapora łukowa znajduje się na kontrolowanym przez Gruzinów terytorium w Górnej Swanetii, elektrownia znajduje się w dystrykcie Gali w regionie Abchazji w Gruzji.

Enguri HES ma 20 turbin o nominalnej mocy 66 MW każda, co daje łączną moc 1320 MW.

Jego średnia roczna moc wynosi 3,8 TWh, co stanowi około 46% całkowitej podaży energii elektrycznej w Gruzji w 2007 r. Zgodnie z umową z 1992 roku Gruzja otrzymuje 60% energii wytwarzanej przez elektrownię, a Abchazja pozostałe 40%, jednak pod koniec 2010 roku konsumpcja w Abchazji znacznie wzrosła, częściowo dzięki wydobyciu bitcoinów.

Łukowata zapora obiektu, znajdująca się w mieście Dżwari, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego Gruzji w 2015 roku.

Będąc w sąsiedztwie tejże zapory, łatwo zdać sobie sprawę jak człowiek jest małą i kruchą istotą.

Zapora Inguri

Dojazd

Do zapory najszybciej dostaniemy się marszrutką z Kutaisi. Autobusy z dworca w Kutaisi odjeżdżają co 30 min. Czas jazdy ok 2 godziny.


Zapora Inguri
Zapra Inguri
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!