Europa

Zamek Gutenberg


Historia

Pierwotnie w miejscu gdzie obecnie stoi zamek, istniała osada neolityczna. Strategiczne zalety tego miejsca czyniły je idealnym miejscem do osadnictwa lub obserwacji na długo przed położeniem pierwszych kamieni średniowiecznego zamku.

Przed budową średniowiecznego zamku region zamieszkiwały plemiona celtyckie (około 500 r. p.n.e.), a później stał się częścią Cesarstwa Rzymskiego (około 15 r. p.n.e.–476 r. n.e.). W pobliżu istniały rzymskie drogi i osady, a niektóre artefakty z tego okresu znaleziono w Liechtensteinie.

Sam zamek powstał w XII wieku. Pierwsze wzmianki pojawiają się w dokumentach historycznych około 1183 roku, co czyni go jednym z najstarszych zamków w Liechtensteinie.

Nazwa „Gutenberg”: pochodzi od łacińskiego terminu „mons boni generis”, oznaczającego „górę dobrego rodu” lub „dobry ród”, co odzwierciedla jej strategiczne znaczenie i związek z rodzinami szlacheckimi.

Zamek początkowo pełnił funkcję kościoła i cmentarza, które później przekształcono w warownię. Na początku XII wieku cmentarz uległ zniszczeniu, a powoli rozpoczęto umacnianie starej budowli kościelnej wraz z dobudową otaczającego go muru, tworząc prostą, z grubsza okrągłą fortecę. W XII wieku nastąpiło kilka modyfikacji, przede wszystkim utworzenie głównej wieży jako pionowego przedłużenia istniejącej wieży. Później wieżę wyposażono w mury.

Na początku zamek należał do różnych rodzin szlacheckich, które kontrolowały region. Służył zarówno jako obronna twierdza, jak i rezydencja lokalnych lordów. Z czasem zamek został rozbudowany i ufortyfikowany, aby chronić przed najazdami. Jego położenie na stromym wzgórzu zapewniało naturalną przewagę, umożliwiając obrońcom monitorowanie i kontrolowanie dostępu do doliny poniżej.

W XII i na początku XIII wieku zamek był własnością panów Frauenbergów. Po śmierci Heinricha von Frauenburga w 1314 roku zamek stał się własnością rodu Habsburgów. Około XVI wieku zamek został w dużej mierze opuszczony i popadł w ruinę. Bez aktywnej konserwacji jego struktury z czasem uległy pogorszeniu.

Zainteresowanie ochroną zabytków wzrosło w XIX wieku. Podejmowano wysiłki, aby ustabilizować ruiny i zapobiec dalszemu niszczeniu. W latach 1905-1912 doszło do odrestaurowania zamku przez architekta Egona Rheinbergera. W połowie XX wieku przeprowadzono znaczące prace renowacyjne, których celem było zachowanie pozostałych struktur zamku przy jednoczesnym poszanowaniu jego historycznej integralności.

Obecnie Zamek Gutenberg jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Liechtensteinu. Z zamku rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Balzers, dolinę Renu i Alpy, dzięki czemu jest on ulubionym miejscem do robienia zdjęć i zwiedzania.


Atrakcje

Zamek

Zamek w Balzers to jeden z dwóch zamków w Liechtensteinie otwartych dla zwiedzających, położony na malowniczym wzgórzu otoczonym winnicami. Wnętrza zamku można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu wizyty (od 1 maja do 31 października). Zamek jest również dostępny na wynajem na specjalne okazje, takie jak wesela czy wydarzenia kulturalne.

Na miejscu możemy zwiedzić następujące miejsca:

  • Przedzamcze – Dostępne przez cały rok bezpłatnie. Idealne miejsce na spacer i podziwianie widoków na Alpy i doliny.
  • Kaplica i ogród różany – Otwarte dla zwiedzających od 1 maja do 31 października w każdą niedzielę (10:00–17:00). Wstęp jest bezpłatny
  • Piękne widoki – Ze wzgórza zamkowego rozciągają się piękne panoramy na okoliczne tereny, w tym góry i doliny
  • Winnice – liczne winnice w okolicy zamku

Sam zamek jest niedostępny do zwiedzania. Obecna bryła zamku pochodzi z XVI wieku.

Na wzgórzu podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono figurkę „Mars von Gutenberg” z czasów neolitu, którą można zobaczyć w Muzeum Narodowym Liechtensteinu.

Kościół

Niedaleko zamku zlokalizowany jest piękny kościół Św. Mikołaja. Na pewno będziemy go mijać gdy będziemy wchodzić na górę, gdzie zlokalizowany jest zamek.

Kościół powstał w latach 1909-1912 w miejscu starego kościoła, który spłonął w 1795 roku. Neoromańska świątynia katolicka powstała według projektu wiedeńskiego architekta Gustava Rittera von Neumanna.

Świątynia została konsekrowana 12 listopada 1912 roku ku czci św. Mikołaja i św. Marcina, zastępując wcześniejszą, mniejszą świątynię w tej samej miejscowości. Budowę sfinansowano głównie dzięki księciu Janowi II z Liechtensteinu, który pokrył dwie trzecie kosztów. Resztę zapewniła społeczność Balzers oraz prywatni darczyńcy. Zbudowany został z marmuru Balzerskiego, który wydobywano w pobliskim kamieniołomie.

Wnętrze początkowo było skromnie wyposażone ze względu na ograniczone środki, a bogatsze dekoracje, takie jak malowidła ścienne, dodano dopiero w latach 30. XX wieku.

Kościół jest nazywany również „Jubileuszowym Kościołem Księcia Jana” na cześć księcia Jana II i jego wkładu w budowę tej imponującej świątyni.

Kościół św. Mikołaja, w tle Zamek Gutenberg

Dojazd

Ze względu na fakt, że Liechtenstein jest małym księstwem, odległości pomiędzy Vaduz i Balzers wynosi około 8km. Liechtenstein dysponuje dobrze rozwiniętym systemem komunikacji publicznej obsługiwany przez PostAuto. Czas jazdy około 20 minut. Przystanek zlokalizowany jest blisko zamku. Do celu dojedziemy busami: 11, 13.

Bilet kupimy bezpośrednio u kierowcy lub korzystając z jednej z wielu aplikacji.


Pogoda
loader-image
Balzers
Balzers
12:41, mar 22, 2025
temperature icon 20°C
zachmurzenie małe
Humidity 22 %
Pressure 1006 mb
Wind 10 mph
Wind Gust Wind Gust: 12 mph
Clouds Clouds: 44%
Visibility Visibility: 10 km
Sunrise Sunrise: 06:20
Sunset Sunset: 18:36
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!