Bez kategorii

Więzienie Karosta

Miejsce, o którym mowa znajduje się w północnej części Lipawy, w pobliżu Kanału Karosta przy Invalīdu iela 4.


Trochę zarysu historycznego

Karosta została zbudowana w latach 1890-1906 jako baza morska dla rosyjskiego cara Aleksandra III, a później służyła jako baza dla sowieckiej floty bałtyckiej (patrz zachodnio-rosyjskie fortece).

Obecnie jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów i artystów, ponieważ znajdują się tu unikalne zabytki i ciekawe miejsca, takie jak malownicze pejzaże morskie z częściowo wysadzonymi fortecami na wybrzeżu Bałtyku. Centrum Artystów K@2 zostało założone w 2000 roku i stanowi ramę dla wielu działań kulturalnych lokalnych i zagranicznych artystów, którzy przyjeżdżają do Karosta, aby tworzyć swoje projekty i czerpać inspirację z wyjątkowego uczucia, jakie ma tylko Karosta – przyroda, budynki, ruiny, ludzie.

Baza ma znaczenie taktyczne ze względu na centralne położenie na Morzu Bałtyckim i brak lodu zimą. Zbudowany na nagim wybrzeżu składa się z dużego sztucznego portu, w tym dużego falochronu i śródlądowych labiryntów podwodnych.

Kwatera główna armii obejmuje rezydencje z czasów carskich używane przez admirałów, pałac dla cara (podobno używany tylko raz), imponującą rosyjską katedrę prawosławnej marynarki wojennej, a także podziemne bunkry i opuszczone magazyny. Budynki z czasów sowieckich obejmują wiele rzędów bloków mieszkalnych. W szczytowym okresie zamieszkiwało tutaj ponad 20 000 osób.

Kiedy armia rosyjska opuściła Łotwę w 1994 roku po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości, Karosta stał się w dużej mierze niezamieszkany, a większość struktur popadła w ruinę. Pod koniec lat 90. obszar ten był dotknięty wysokim bezrobociem, przestępczością uliczną i problemami narkotykowymi.


Więzienie Karosta

Więzienie Karosta to własna łotewska wersja Alcatraz, ale bez wody, rekinów i widoku na most Golden Gate. Złowieszczy ceglany budynek był jednak świadkiem kilku upiornych zbrodni w ciągu ostatniego stulecia. Pierwotnie zbudowany jako ambulatorium w 1900 roku, był używany jako więzienie wojskowe przez długi rząd reżimów, w tym sowietów, nazistów, a ostatnio Łotyszy. Rzeczywiście, ostatni więzień był tu przetrzymywany dopiero w 1997 roku, niepokojąca myśl, gdy zobaczysz przerażające sceny w środku. Chociaż naziści skazywali tu na śmierć „przestępców”, takich jak łotewskich dezerterów, i dokonywali na nich egzekucji na zewnątrz, na podwórzu, łotewskie wojsko po odzyskaniu niepodległości więziło głównie awanturników, pijaków i marynarzy, którzy zostali bezużyteczni, a potem zwykle tylko na kilka dni. Zwiedzanie budynku ujawni okropne życie, jakie żyli więźniowie i pozostawione przez nich graffiti. Nad drzwiami w izolatce widnieje tajemnicza wiadomość: „izeja no elles” czyli po estońsku „wyjdź z piekła”.

Więzienie wojskowe Karosta

Przewodnicy chętnie opowiedzą o duchu nawiedzającym więzienie i o tym, jak drzwi często same się otwierają, jak żarówki wykręcają się z gniazdek i jak goście i pracownicy czuli niepokojący chłód obecności nie z tej ziemi . Nawiedzenia zostały nawet zbadane w odcinku Ghost Hunters International na kanale SciFi Channel. Twierdzili, że jest to jedna z najbardziej aktywnych lokalizacji, jakie kiedykolwiek odwiedzili.
Odwiedzający mogą wybrać się na prostą wycieczkę z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem, wziąć udział w reality show (w języku angielskim lub niemieckim), spędzić noc w celi lub zrobić ostateczną i zostać więźniem na noc, w tym regularne sprawdzanie łóżka, obelgi słowne przez strażnicy w mundurach z epoki i doświadczają okropności korzystania z latryny (szczegóły na stronie internetowej). W przypadku imprez partycypacyjnych musisz zadzwonić z wyprzedzeniem i zarezerwować czas. Ma opinię więzienia, z którego nikt nigdy nie uciekł.

Więzienie jest czynne codziennie od kwietnia do września a od października do 31 marca czynne jest w weekendy. Jest to jedyne więzienie wojskowe w Europie otwarte dla turystów. Do więzienia dojeżdża bus 3 lub 4. Bilet: 3€


Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!