Volubilis
Historia
Pierwsze wzmianki o śladach osadnictwa pochodzą z III wieku p.n.e. Znajdowała się tu punicko-mauretańska osada obronna. W II wieku p.n.e. osada przekształciła się w miasto berberyjskie otoczone murami.
W latach 25 p.n.e.–23 n.e. nastąpiło umocnienie murów przez króla numidyjskiego Jubę II. To w tym czasie miasto osiągnęło największą liczbę mieszkańców, która wyniosła ponad 20000 osób.
Pod rządami mauretańskiego króla Juby II w I wieku p.n.e. i I wieku n.e. Volubilis stało się kwitnącym ośrodkiem kultury późnohellenistycznej.
Największy rozkwit nastąpił w latach 40-285 n.e., kiedy to zostało siedzibą namiestnika rzymskiego. To właśnie wtedy zostały zbudowane m.in. bazylika, forum, kapitol, łuk Karakalli. Rozbudowano także mury miejskie – w roku 169 osiągnęły one łączną długość 2500 m.
W kolejnych stuleciach miasto pod rządami Arabów rozwijało się nieprzerwanie aż do XVIII wieku, kiedy to sułtan Mulaj Ismail wykorzystał zachowane tu marmury do budowy Meknes.
W 1997 roku Volubilis zostało wpisane na listę UNESCO.
Volubilis
Stanowisko archeologiczne Volubilis znajduje się ok 20km na północ od miasta Meknes.
Na terenie wykopaliska widoczne są pozostałości murów obronnych, forum, kapitolu (będącego kopią świątyni Jowisza w Rzymie), termy, łuk triumfalny i domy mieszkalne. W wielu pomieszczeniach widoczne są starożytne rzymskie mozaiki. Odnaleziono tu liczne artefakty, w tym rzeźby z brązu.
Dojazd
Najszybszym sposobem na dostanie się z Meknes do Volubilis jest taksówka, która kosztuje 210 – 260 MAD (91PLN) lub 20$ (94PLN) a czas przejazdu zajmuje 29 minut. Odległość od Meknes do Volubilis wynosi 20 km. Do pokonania jest około 27,2 km.