Azja Centralna

Uzgen


Wstęp

Uzgen to miasto w regionie Osh (Kirgistan). Oddalone jest o 55km na północ od miasta Osh. Miasto jest wymienione w chińskich annałach z II wieku p.n.e. Była to jedna ze stolic Karakhanidów, którzy nazwali ją Mavarannahr i pozostawili trzy dobrze zachowane mauzolea. Özgön stał się siedzibą Mahometa ur. Nasr podczas Kara-Khanid podzielił się na dwie gałęzie.

Miasteczko może nie jest zbyt wielkie (62 tys ludności) ale posiada ciekawy bazar, na którym można dokonać ciekawych zakupów i zaopatrzyć się w towary, których nie ma w Polsce.

Zwiedzanie miasta

W mieście znajdują się pozostałości stanowiska archeologicznego (podobno jest to najstarsze miasto w Azji Centralnej), minaret oraz meczet z okresu średniowiecza. Prócz tego warto warto odwiedzić zabytkowy bazar.

Niedaleko stanowiska archeologicznego znajduje się także park, gdzie znajdują się pomniki-płyty osób zasłużonych.

Z okolic minaretu (XI-XII wiek) i meczetu rozciąga się przepiękny widok na Góry Arslanbob, Góry Dzhamantau i inne szczyty. Żyć, nie umierać. Kirgistan to przepiękny kraj.

Na odwiedzenie wyżej wymienionych atrakcji wystarczy kilka godzin. Problem może stanowić dotarcie do miasta Uzgen.

Uzgen – bazar
Dojazd

Niestety ale nie ma autobusu lub innego transportu publicznego do Uzgen. Z Osh do Uzgen udajemy się shared taxi.

Z Uzgen do Osh taxi odjeżdża spod bazaru. Panowie chodzą i nawołują dokąd odjeżdża dana taksówka.

Czas przejazdu z Osz do Uzgen to ok. 1 godzina.

Z Osz do Uzgen współdzielona taksówka odjeżdża z zaułku w centrum miasta niedaleko Bazaru „Keleçek” (Базар „Келечек”), który to znajduje się naprzeciwko Wyższej Szkoły Międzynarodowych Programów Edukacyjnych (wielki budynek z wysokim płotem). Szkoła ta wygląda jak pałac prezydencki i znajduje się przy ulicy Masalieva.

W obu przypadkach podróży, trzeba czekać aż taksówka będzie pełna (komplet to przeważnie 6 osób).

Galeria

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!