Gruzja

Uszguli


O mieście

Uszguli (უშგული) to miasteczko położone 47km na południowy zachód od stolicy Swanetii, czyli Mestii (მესტია). Uszguli to jedna z najwyżej położonych, stale zamieszkanych osad w Europie. W porównaniu do nieco bardziej rozwiniętych miast, takich jak Mestia, Uszguli nie znajduje się w dostępnym miejscu, które zachowało wiele średniowiecznych cech wsi, w tym unikalne domy obronne zwane wieżami Svan.

Ze względu na ich zachowanie i tradycyjną architekturę Uszguli, Mestia i okolice zostały w 1996 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Górnej Swanetii.


Wieże Svan

Jak łatwo się domyślić, symbolem i wizytówką Górnej Swanetii są tajemnicze baszty. Po co je wznoszono? W celach obronnych. Chroniły przed zewnętrznymi najeźdźcami, a także stanowiły pierwszorzędne schrony przed “swoimi”, czyli zemstami rodowymi.

Swańskie baszty budowano zazwyczaj na wysokość od 3 do 5 pięter. W ich wnętrzach, pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, znajdowały się drewniane schody/drabiny, które podczas ataku wciągano do góry uniemożliwiając napastnikowi zdobycie wyższych pięter. Wszystkie wieże posiadają ten sam kształt, mają szerszą podstawę zbliżoną do kwadratu i zwężają się ku górze. Wraz z wysokością zmienia się również grubość muru, na dole jest prawie dwukrotnie grubszy niż w partii szczytowej. Część wież stanowi wolnostojące konstrukcje, a część jest bezpośrednio połączona z zabudowaniami mieszkalnymi.

Wieże Svan

W takiej wieży można było magazynować żywność na wiele miesięcy. Co więcej, prócz mieszkańców w takiej wieży mogło schronić się nawet bydło.

Po dziś dzień w całej Swanetii ocalało około 200 takich obiektów, niektóre wieże liczą sobie nawet 1000 lat! Niestety, ale sporo z nich jest w opłakanym stanie i grozi im zawalenie.


Zwiedzanie

Uszguli czyli wioska, która znajduje się na końcu świata. Tak czasem mówi się o Ushguli czyli czterech niewielkich osadach leżących obok siebie: Zhibiani, Chvibiani, Chazhashi i Murkmeli. Osada położona jest na wysokości 2100-2200 metrów n.p.m. nad rzeką Enguri. Na horyzoncie ciągnie się najwyższe pasmo Kaukazu ze Szkarą na czele, będącą drugim najwyższym szczytem tego łańcucha górskiego.

Zdarza się, że rejon ten bardzo często pokryty jest śniegiem przez kilka miesięcy. Bywa nawet, że przez pół roku. Wtedy też droga do Mestii jest nieprzejezdna.

Skoro Uszguli została wpisana na listę UNESCO to zastanawiające jest, dlaczego wszędzie widzę tyle blachy, plastiku, a samo miejsce wygląda na zaniedbane. Jakby nikt o te miejsce nie dbał.

Uszguli i widok na Kaukaz ze Szkarą – 2016 rok

Co warto zwiedzić będąc w Uszguli?

W Uszguli znajdują się wieże obronne zwane Svan. Jedna z wież w osadzie Chazhashi mieści Muzeum Etnograficzne (10GEL, 10-18, wtorek – niedziela). Muzeum to zawiera wspaniałą kolekcję złotych i srebrnych ikon oraz drewnianych krzyży z XII wieku, które znajdowały się w siedmiu kościołach Uszguli.

W stodole, przy ulicy Chvibiani, znajduje się drugie muzeum etnograficzne. Wstęp 5GEL. Muzeum to nie ma regularnej godziny otwarcia . Posiada w swych zbiorach liczne przedmioty domowe oraz rolnicze.

Na górnym krańcu Uszguli, znajduje się pięknie położony kościół Najświętszej Marii Panny z XII wieku. Popularnie zwanym jako kościół Lamaria w Uszguli. Znajduje się w Zhibiani.

Gdy już zwiedzimy Uszguli, możemy udać się na trekking pod lodowiec Shkhara.

Jak ktoś umie jeździć na koniu, może wynająć konia i udać się na przejażdżkę konną po okolicy.


Dojazd

Do Uszguli dojedziemy maszrutką z Mestii. Odjeżdżają one na ogół wcześnie rano. Bilet kosztuje 40GEL a czas jazdy to ok 2 godziny. Do Mestii natomiast dojedziemy maszrutką z Kutaisi. Bus odjeżdza raz dziennie. Przejazd trwa 5 godzin. Za bilet zapłacimy 40GEL. Innym sposobem dojazdu jest wynajęcie samochodu. Im więcej osób jedzie tym niższy koszt wynajmu. Samochody, które jadą do Uszguli, odjeżdżają z głównego placu w Mestii. Ze względu na jakość dróg w Gruzji, najlepszą opcję będzie wynajęcie samochodu terenowego 4×4.


Galeria
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!