Kijów
Dojazd: Poznań – Kijów – Wizzair
Do Kijowa lubię zaglądać bo mam tam znajomą, która mnie zawsze oprowadzi po mieście pełnym zabytków. Sama jest właścicielką hotelu w Sofii.
Stolica Ukrainy jest miastem pełnym zabytków, tanim do życia, pełnym ładnych dziewczyn oraz posiada dobre i w miarę tanie połączenia z Poznaniem. Przejazd autobusem jest najgorszą z opcji bo trwa całą dobę i kosztuje 19€. Za bilet lotniczy zapłacimy już 124PLN z WDC a lotniskiem docelowym jest lotnisko Kijów – Zhuliany (IEV). Lecąc Ryanair uda nam się trafić bilety po 100PLN. Lotniskiem docelowym jest lotnisko Kijów – Boryspol (KBP). W obu przypadkach lot trwa 2 godziny.
Kijów jest miastem, w którym nie będziemy się nudzić. Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od wizyty w najstarszym klasztorze na terenie Ukrainy, w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.
Ławra znajduje się na ulicy św. Lavrskaya 15 i dojechać do niej można na 2 sposoby:
- Metro linia 3 (zielona) stop: stacja Pecherska (3), następnie bus 38
- Metro linia 1 (czerwona), stop: stacja Dnipro (1), dalej 150m pieszo
- Rozkład metra w Kijowie – tutaj
Trochę o historii miejsca
Ławra Kijowsko-Pieczerska Zaśnięcia Matki Bożej jest pierwszym i najstarszym klasztorem na terenie współczesnej Ukrainy.
Tylko trzy klasztory na Ukrainie mają obecnie status ławry i są konsekrowane na cześć Zaśnięcia Najświętszego Teotokosa: Kijowsko-Peczerski, Poczajowski i Świętogórska. Świadczy to o szczególnej czci Najświętszego Theotokosa przez prawosławny lud, a także o związku między monastycyzmem w Rosji a starożytnym klasztorem Wniebowzięcia Matki Bożej na Górze Athos.
Klasztor został założony w połowie XI wieku przez mnichów Antoniego i Teodozjusza z jaskiń. Teraz w jaskiniach klasztoru znajdują się niezniszczalne relikwie ponad 120 świętych. Niektórzy święci Boży są znani na całym świecie: mnich Nestor Kronikarz, mnich Ilja z Muromca (jego wyczyny zbrojne są opisane w eposach, ale to nie jest fikcyjna postać z baśni, ale prawdziwy wojownik-bohater, który później przyjął monastyczną tonsurę), mnich Agapit z Pecherska, lekarz bez nagrody . Poprzez modlitwy do wszystkich ojców mnichów z jaskiń kijowskich od tysiąclecia dokonują się cuda i uzdrowienia .
Założyciele kolebki monastycyzmu w Rosji – mnisi Antoni i Teodozjusz, za sprawą Opatrzności Bożej, również spoczywają ze swoimi świętymi relikwiami w jaskiniach.
Terytorium klasztoru Kijowsko-Pieczerskiego zajmuje ponad dwadzieścia hektarów. Znajduje się w centrum stolicy Ukrainy – Kijowa, który od IX wieku, jak głosi „Opowieść minionych lat” (dzieło mnicha kijowsko-pieczerskiego Nestora kronikarza), nazywany jest „matką rosyjskich miast”. Znajduje się tu ponad sto budynków, w tym wiele kościołów. W niedzielę w Ławrze odprawianych jest do dziesięciu Boskich Liturgii. Ale nawet w dni powszednie w różnych kościołach klasztoru stale odprawiane są nabożeństwa.
Niestety obecnie najstarszy z klasztorów w Rosji podzielony jest na dwie części – tzw. Ławrę Dolną i Górną. W Ławrze Dolnej, gdzie znajdują się jaskinie, znajduje się obecnie funkcjonujący klasztor, którego górna część podlega Ministerstwu Kultury Ukrainy i stanowi Narodowy Rezerwat Historyczno-Kulturalny. Bracia klasztoru regularnie odprawiają nabożeństwa w refektarzowym kościele mnichów Antoniego i Teodozjusza z jaskiń oraz w głównym kościele klasztoru – Katedrze Wniebowzięcia NMP .
W murach Ławry Kijowsko-Peczerskiej działa odrodzone w 1989 roku Kijowskie Seminarium Teologiczne, a od 1992 roku Kijowska Akademia Teologiczna, której budynek wcześniej znajdował się w jednej z dzielnic stolicy – Podolu
Siedziba Prymasa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i wydziały synodalne znajdują się na terenie obecnego klasztoru peczerskiego, jego błogosławieństwa metropolity kijowskiego i całej Ukrainy jest święty archimandryty zaśnięcia Zaśnięcia Ławra Kijowsko-Peczerskiej.
Zwiedzanie
Ławra podzielone na jest na 2 części:
- Ławra Dolna: Bliższe Pieczary, Dalsze Pieczary, Dzwonnica Jaskini Ojców, Kościół Narodzenia NMP oaz 6 innych kościołów
- Ławra Górna: Wielka Dzwonnica (prawie 100m wysokości, drukarnia powstała około 1606, Muzeum Mikrominiatur, Muzeum Skarbów, Fragment starej katedry
W 1990 ławra Peczerska została zapisana wraz z soborem Mądrości Bożej (Sofijskim) na liście światowego dziedzictwa UNESCO.