Kolej

Trasy kolejowe


Podróżowanie pociągiem wciąż ma w sobie coś romantycznego. W czasie długich podróży trwających niejednokrotnie kilkanaście lub czasami kilkadziesiąt godzin można zintegrować się ze współpasażerem.

Poniżej przedstawiam jedne z najpiękniejszych tras kolejowych świata:

Glacier Express, Szwajcaria

Sunący przez Alpy Szwajcarskie Glacier Express (Ekspres Lodowcowy) pokonuje strome doliny, ostre zakręty, 91 tuneli i około 291 mostów, co zapewne doskonale wyjaśnia, dlaczego jest to jeden z najwolniejszych pociągów ekspresowych na świecie. Jednak w przypadku tej trasy pośpiech nie jest wskazany. Około 7-godzinna podróż pociągiem z Zermatt do St. Moritz to najlepszy punkt widokowy na Alpy Szwajcarskie. Choć normalne pociągi również kursują na tej trasie, Glacier Express jest jedynym bezpośrednim połączeniem. Największy plus tego pociągu? Panoramiczne okna sięgające po sam dach, które gwarantują jeszcze lepsze widoki po drodze. Pociąg wyrusza z puntu położonego na wysokości 1605 m i szybko, bo zaraz za Zermatt, wznosi się jeszcze wyżej, gwarantując najlepsze widoki na szczyt Matterhorn. Jednak najwyższym punktem podczas podróży jest przełęcz Oberalp (2044 m), czyli źródło rzeki Ren. Kolejne niesamowite widoki po drodze to Wąwóz Renu między Ilanz i Reichenau, znany także jako Szwajcarski Wielki Kanion.

Glacier Express

Bernina Express, Szwajcaria

Jest najwyżej położoną przeprawą kolejową w Alpach. Łączy Chur (584 m n.p.m.) i Sankt Moritz (1775 m n.p.m.) w szwajcarskim kantonie Gryzonia, z lombardzkim miastem Tirano (429 m n.p.m.) we Włoszech (można nią także dojechać do Davos i Landquart). Powstała na przełomie XIX i XX w. i jest drugą pod względem wysokości w Europie – wiedzie przez przełęcz Ospizio Bernina (2253 m n.p.m.). Na odcinku ok. 122 km zbudowano 55 tuneli (w tym jeden prawie 6-kilometrowy) oraz 196 wiaduktów i mostów, aby gładko pokonać kolosalną różnicę wysokości liczącą 1824 m. Pociąg ma charakterystyczny czerwony kolor, latem dostawiany jest jeden żółty odkryty wagon, w przeszłości służący do transportu towarów. Wszystkie miejsca posiadają rezerwacje. Podróż ze Szwajcarii do Włoch trwa 4 godziny.

Bernina Express

Kolej Transsyberyjska, Rosja

Kolej Transsyberyjska jest jedną z najpopularniejszych na świecie tras kolejowych. Prowadzi z Moskwy przez całą Rosję aż do Władywostoku, miasta portowego na wschodzie kraju. Jej trasa liczy aż 9289 km i prowadzi przez siedem stref czasowych. Kolej przejeżdża obok bezludnych terenów Syberii. Mija Jezioro Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie. Sam osobiście miałem okazję zakupić bilet na Kolej Transsyberyjską ale niestety nie dane mi było wybrać się w podróż. Wszystko jeszcze przede mną.

Kolej Transsyberyjska

Flamsbana, Norwegia

Trasa kolejowa liczy sobie 20km. Została zbudowana w celu poprawy komunikacji Bergen i Oslo. Kolej Flåm została opisana jako jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i jest jedną z wiodących atrakcji turystycznych w Norwegii. Pociąg kursuje od końca Aurlandsfjord, dopływu Sognefjordu, aż do wysokich gór na stacji Myrdal. Podróż obejmuje najwspanialsze aspekty oszałamiającej scenerii zachodniej Norwegii. Jest to jedna z najbardziej stromych tras kolejowych w Europie. Przejażdżka tą trasą trwa ok. 50 minut i obecnie wykorzystywana jest wyłącznie przez turystów. Pociąg zatrzymuje się na pięć minut przy wodospadzie Kjosfossen, gdzie można wysiąść i wyjść na peron.

Flamsbana

Tokio – Kyoto, Japonii

Pociągi relacji Tokio – Kyoto to jeden z moich priorytetów. Słynne japońska sieć kolejowa Shinkansen słynie na świecie ze swojej punktualności oraz szybkości. Pociągi rozwijają prędkość do 322km/h (max. 405km/h). Dzięki Japan Rail Pass japońskie pociągi mogą być naprawdę bardzo atrakcyjne cenowo. W ofercie są JR na 7, 14 i 21 dni. Korzystają z japońskiej sieci kolejowej jesteśmy w stanie zwiedzić prawie całą Japonię.

Pociąg Sinkansen

Kolej Bajkalsko – Amurska, Rosja

Linia kolejowa znajdująca się w otoczeniu dzikiej przyrody to ukryty klejnot Syberii. Jest ona zdecydowanie krótsza od Kolei Transsyberyjskiej, prowadzi jednak przez nie mniej malownicze rejony. Biegnie przez wschodnią Syberię i rosyjski Daleki Wschód. Linia ma długość 4234 km i biegnie około 680–840 km na północ od Kolei Transsyberyjskiej i równolegle do niej. Została wybudowana jako alternatywa dla linii transsyberyjskiej z powodów strategicznych, szczególnie ze względu na bliskość granicy chińskiej. Rozpoczyna się w mieście Tajszet a kończy nad brzegiem Oceanu Spokojnego w mieście Sowiecka Gawań.

Kolej Bajkalsko – Amurska

Belgrad – Bar, SerbiaCzarnogóra

Linia kolejowa Belgrad – Bar to według mnie jako pasjonata kolei jest, wyjątkową atrakcją tego małego kraju jest jedna z najpiękniejszych linii kolejowych na świecie, a być może i najładniejsza w Europie – linia kolejowa Belgrad – Bar. Linia ta jest majstersztykiem i cudem inżynierii technicznej. Jej droga wiedzie przez 254 tunele oraz 435 mostów i wiaduktów. Stacja początkowa znajduje się na wybrzeżu Adriatyku w Barze, gdzie jest największy port morski tego kraju. Stacyjka jest bardzo malowniczo położona, niemalże w sąsiedztwie wysokiej góry. Legenda mówi, że gdy marszałek Tito, legendarny przywódca i założyciel byłej Jugosławii, zwrócił się do francuskich czy szwajcarskich inżynierów w sprawie budowy, ci stwierdzili, że jest to niemożliwe. To, co okazało się dla nich nierealne, zrealizowali jugosłowiańscy koledzy. Kanion rzeki Mala Rijeka pokonuje się najdłuższym na trasie mostem, mierzącym 499 m długości i 200 m wysokości. Jest on najwyższym na świecie wiaduktem kolejowym.

Kolej Belgrad – Bar

The Ghan, Australia

Pociąg The Ghan to żywa legenda, która przemierza Australię z Darwin do Adelaide. Jadąc pociągiem masz szanse zobaczyć dzikie, gorące centrum Australii z komfortu własnej prywatnej kabiny. Linia kolejowa liczy sobie prawie 3000km. Długość pociągu wynosi ponad kilometr, stanowią go dwie lokomotywy i około 40 wagonów. Podróż trwa dwa dni. W sezonie turystycznym (od maja do listopada) pociąg przemierza trasę dwa razy w tygodniu w każdą stronę. Przez resztę roku przejazdy odbywają się raz w tygodniu. Jadąc The Ghan nie słychać charakterystycznego dla innych pociągów stukotu kół, ponieważ The Ghan jedzie po torach bezstykowych, zespawanych bez przerw, co obniża też koszty eksploatacji. The Ghan to jedna z najdroższych i zarazem najciekawszych linii. To powoduje, że The Ghan powinien znaleźć się na samym szczycie listy zapalonych fanów kolejowych podróży.

The Ghan

Al Andalus, Hiszpania

Al Andalus to piękny pociąg ze starannie odrestaurowanymi zabytkowymi wagonami, który porusza się po czterech trasach w Hiszpanii. Te trasy to:

 • Sevilla – Sevilla – podróż trwa 7 dni – cena przejazdu: od 3600€
 • Sevilla – Granada – podróż trwa 4 dni
 • Granada – Sevilla – podróż trwa 3 dni
 • Sevilla – Madryt – podróż trwa 6 dni – cena od 3000€

Wagony zostały zbudowane we Francji w 1929 i 1930 roku przez firmę Wagon-Lits. Zostały pięknie odnowione. Podróże pociągami Al Andalus to jak cofnięcie się w czasie do Złotego Wieku podróży koleją. Od początku sam pociąg podróże nim i były zaplanowane tak, aby przypominać swoim pasażerom najlepsze czasy, w najlepszym wydaniu odnoszące się do Belle Epoque. Każdy pasażer może poczuć się jak król w pałacu na kołach. Do dyspozycji jest:

 • Zakwaterowanie w pociągu w kabinie typu Grand Class.
 • Codzienne śniadanie w formie bufetu i a la carte.
 • Wszystkie kolacje i lunche w pociągu lub w renomowanych restauracjach (w pakiecie wino, woda, napoje i kawa)
 • Drink powitalny i przekąski.
 • Uroczysta kolacja pożegnalna.
 • Torba z przyborami toaletowymi (w tym kapcie).
 • Darmowa woda mineralna dostępna w minibarze w kabinie.
 • Rozrywka na pokładzie: muzyka i przedstawienia na żywo, imprezy w wagonowym pubie, pokaz gotowania, tańce itp.
 • Bilety wstępów do muzeów, atrakcji itp.
 • Wycieczki i zwiedzanie wg programu.
 • Luksusowy autokar towarzyszący podczas podróży pociągiem wzdłuż całej trasy m.in. podczas wycieczek do miast.
 • 2 bilety na pociąg Renfe z 50% zniżką; jeden do miejsca, gdzie rozpoczyna się podróż, a drugi z miejsca zakończenia podróży.
 • Podatki i inne opłaty serwisowe.
 • Codzienne czasopisma i gazety.
 • Wielojęzyczni przewodnicy podczas wycieczki.
 • Wspaniała obsługa (leader, przewodnicy, kelnerzy, kucharze, obsługa techniczna itp.).
 • Wszystkie bezalkoholowe napoje dostępne w minibarze w kabinie (bezpłatnie).
 • Załoga może rozpakować bagaż gości w dniu przyjazdu oraz go spakować w dniu wyjazdu (dotyczy kabiny Deluxe Suite)

Trasy kolei są tak skonstruowane, że wiodą przez prawdziwe hiszpańskie perły, miejsca wpisane na listę UNESCO, zachwycające swoim pięknem i bogactwem zabytków.

Al Andalus

Belmond Andean Explorer, Peru

Jest to stosunkowa młoda linia. Uruchomiona w 2017 roku, jest to pierwszy luksusowy sypialniany pociąg w Ameryce Południowej. Zastąpił on pociąg dzienny Pullman, który kursował między Cusco i Puno nad jeziorem Ticitaca. Trasa pociągu została przedłużona z Puno do Arequipy. Trasa pociągu wiedzie na wysokości 4800m. Jest to jedna z najwyższych tras kolejowych na świecie. W cenie biletu zawarta jest wycieczka z przewodnikiem oraz śniadanie. Pociąg posiada wagon obserwacyjny, z którego podziwiać można widoki Peru i wschody oraz zachody słońca. Na noc pociąg zatrzymuje się w Cusipata.

Belmond Andean Explorer

Rovos Rail, RPA

Ta luksusowa linia kolejowa powstała w 1989. Pasażerowie podróżujący tymi liniami odwiedzą niesamowite afrykańskie krajobrazy, od Cape Town po Dar es Salaam w Tanzanii, malownicze i różnorodne jak rezerwaty Mpumalanga po Victoria Falls, od pustynnych krajobrazów Namibii po pełną soczystej zieleni Garden Rout na południowym wybrzeżu. Standard jaki oferuje Rovos Rail w czasie swych podróży to absolutny luksus łączący w sobie współczesny komfort ze stylem edwardiańskiego belle époque. Wagony pochodzą z lat 20 a lokomotywa jest najstarsza na świecie. Jest to Class 6 Tiffany z 1883 roku. Na końcu znajduje się wagon obserwacyjny na 32 pasażerów. Pociąg może zabrać maksymalnie 72 osoby, które zajmą miejsca w 36 luksusowych wyremontowanych apartamentach. Podróże trwają od 3 do 15 dni. Cena za taką przyjemność waha się od 5000 do 10000PLN.

Rovos Rail

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Treść jest chroniona !!